Jak wybrać najlepszą mysz gamingową? Ranking 2023

Odpowiednia myszka do gier komputerowych ma równie duże znaczenie co zakup szybkiego komputera czy karty graficznej. To właśnie poprzez myszkę odbywa się przekazywanie ruchu ręki ze świata rzeczywistego do czynności wykonywanych w świecie gry. Jeśli połączenie to jest słabej jakości, gracz nie będzie mógł w satysfakcjonujący sposób przenieść się do świata gier i sterować swoją postacią. Jak duże różnice dzielą zwykłe myszki od tych gamingowych? Przekonaj się sam, czytając poniższy artykuł.

Czym różni się myszka gamingowa od zwykłej?

Czym różni się dobra myszka gamingowa od zwykłego sprzętu biurowego? Na pierwszy rzut oka da się zauważyć takie różnice, jak kolorowe podświetlanie czy znacznie większy zestaw przycisków. Jednak prawdziwa różnica mieści się w sercu tego urządzenia.

Myszka komputerowa przeznaczona do pracy w biurze ma prostą, uniwersalną konstrukcję. Mogą z niej równie dobrze korzystać osoby praworęczne i leworęczne. Przeznaczona jest nie tylko do prostych gier, ale także surfowania po internecie, obsługi programów oraz setek innych zadań wykonywanych na komputerze. Najczęściej wyposażona jest w dwa klawisze oraz rolkę. Bardziej zaawansowana myszka bluetooth może działać bez podłączenia jej do komputera – ale nadal będzie to sprzęt ogólnego użytku.

Nawet tania myszka gamingowa będzie już się charakteryzowała bardziej skomplikowaną konstrukcją. Dodatkowe przyciski czy wyprofilowanie pod konkretną rękę. Przekłada się to na lepsze sterowanie postacią z gry. Jednak najważniejsze różnice dotyczą aspektów technologicznych.

Na co zatem zwrócić uwagę przy wyborze najlepszej myszki gamingowej 2023? Sprawdź sam poniżej.

Najlepsza myszka gamingowa – ranking 2023

Za co odpowiada DPI i ile musi mieć myszka gamingowa?

Jaką wybrać myszkę gamingową? Najlepiej taką, która ma wysoką wartość DPI. Co to jest za liczba? Jest to skrót wyrażenia Dots Per Inch, czyli ilość pikseli przypadająca na każdy cal. Inaczej mówiąc, jest to rozdzielczość, stosowana zarówno do drukarek, jak i myszek komputerowych. Popularne myszki gamingowe posiadają wysoką rozdzielczość, co przekłada się na dużo lepsze odwzorowanie wykonywanych ruchów. Dobra myszka gamingowa umożliwia dodatkowo dostosowywanie rozdzielczości do danej gry (na przykład do danego rodzaju broni).

Ile DPI powinna posiadać myszka gamingowa? Rankingi takich urządzeń zaczynają się zwykle od modeli posiadających czułość 800 DPI, natomiast kończą na modelach charakteryzujących się wartością 16 000 DPI. Jednak najczęściej wykorzystuje się czułość myszy nie wyższą niż 1 000 DPI.

Laserowa czy optyczna – jaką wybrać myszkę?

Kolejny ciężki wybór: mysz optyczna a laserowa? Różnicapolega głównie na dokładności urządzenia. Warto zauważyć, że model laserowy jest pewną ewolucją myszy optycznej. W jednej i drugiej wykorzystywane jest światło, które odbija się od powierzchni biurka i wracając, daje sygnał, jaki ruch został wykonany. W przypadku myszy optycznych światło to generowane jest przez diodę LED, przez co jest ono rozproszone. Natomiast w przypadku myszy laserowej będzie to bardziej skupiona wiązka laserowa. W drugim przypadku konieczna będzie z pewnością podkładka pod myszkę gamingową. Natomiast model optyczny daje sobie radę na w miarę płaskich powierzchniach.

Dobra myszka gamingowa posługuje się najczęściej laserem, który zapewnia wyższe poziomy dokładności, określane wartością DPI. Jednak wiąże się to również z wyższą ceną takich modeli. Przy grze w wiele ciekawych i nowoczesnych tytułów wystarczy też rozdzielczość, jaką zapewnia myszka optyczna. Dlatego myszka gamingowa na prezent nie musi koniecznie korzystać z lasera, by zadowolić większość graczy komputerowych.

Przewodowa czy bezprzewodowa mysz gamingowa

Jaka jest najlepsza myszka gamingowa 2023 roku: przewodowa czy bezprzewodowa? Mimo że oba rozwiązania istnieją na rynku już wiele lat, nadal trudno zdecydować, które rozwiązanie jest lepsze. Jakie zalety posiada myszka gamingowa bez kabla? Wymienić można tutaj takie fakty, jak:

  • kabel nie przeszkadza przy przesuwaniu myszki,
  • dużo większy zasięg,
  • większa swoboda ruchów.

Natomiast do wad tego rozwiązania wymienić można:

  • potrzebę częstej wymiany baterii na nowe,
  • możliwość wyłączenia się w środku rozrywki z powodu rozładowanych akumulatorów,
  • wyższe koszty utrzymania.

Klawiatura i myszka bezprzewodowa nadal są w wielu przypadkach niezastąpione – szczególnie tam, gdzie komputer jest w dużej odległości od gracza i potrzebne byłyby bardzo długie przewody. Jednak nie jest to rozwiązanie pozbawione wad.

Myszka gamingowa z bocznymi przyciskami

Jaką funkcjonalność powinna mieć myszka gamingowa? Rankingi często promują rozwiązania z dodatkowymi przyciskami. Wynika to głównie z dużej wygody, jaką zapewnia takie rozwiązanie. Dodatkowe przyciski najczęściej znajdują się na bocznej ściance myszki, choć mogą być także dodane w okolicy pokrętła. Samo kółko także może stanowić jednocześnie dodatkowy przycisk. Każdy z nich może mieć przypisaną jakąś funkcję w grze, jak na przykład zmiana broni lub jej przeładowanie. W ten sposób można znacząco przyśpieszyć operowanie postacią w grze.

Dodatkowe przyciski przydatne są także w przypadku innych programów. Można je zaprogramować tak, by w przeglądarce internetowej otwierały nowe okno lub cofały do poprzednio przeglądanej witryny. Dlatego też modele gamingowe często kupowane i wykorzystywane są przez osoby niegrające w grę, ale ceniące sobie wygodę i szybki dostęp do wielu funkcji. Jest to szczególna zaleta także dla grafików, którzy w ten sposób ułatwiają sobie pracę w programach graficznych. Dlatego też mysz gamingowa to nie tylko dobry prezent dla gracza, ale równie dobry dla grafika i innych użytkowników komputerów PC.

Oświetlenie myszki do gier

Podświetlana myszka gamingowa na pewno robi ogromne wrażenie, jednak czy ma to jakieś znaczenie dla samej rozrywki? Zasadniczo funkcja ta służy tylko do lepszego podkreślenie swojej osobowości i dopasowanie myszki pod swoje gusta. 

Podświetlenie RGB to designerski dodatek do gryzonia. Możesz go zobaczyć w kilku wariantach, w zależności od producenta, rodzaju myszy czy konstrukcji. Niekiedy jest to bardzo delikatny detal, zaznaczający na przykład tylko logo producenta. Czasem jednak podświetlenie widać niemalże z każdej możliwej szczeliny w konstrukcji.

Jeśli myszka posiada bardziej zaawansowane oprogramowanie, to możesz wybierać nawet z ponad 16 milionów kolorów i konfiguracji podświetlenia, które pozwoli Ci wyrazić siebie lub dobrać kolor urządzenia na przykład pod aranżację pokoju.

Czy waga myszki gamingowej, ma znaczenie?

Waga myszki komputerowej ma ogromne znaczenie pod kątem wygody użytkowania. Przez cały czas urządzenie to jest przesuwane po pulpicie, przez co duża waga może powodować zmęczenie ręki. Co więcej, im lżejsza będzie fajna myszka gamingowa, tym płynniejsze ruchy będzie można nią wykonywać. Jednak zbyt lekka mysz, szczególnie przy dużej czułości, może powodować nieprecyzyjne prowadzenie kursora.

Z tego powodu lekka myszka gamingowa to prawdziwe dzieło – producenci stosują czasem nawet ruchome odważniki, które można dokładać lub wyciągać, aby dostosować wagę urządzenia do swoich potrzeb.

Ile kosztuje myszka gamingowa

Jaka jest najlepsza myszka gamingowa w 2023 roku? Jeśli zastanawiasz się nad prezentem dla gamera, pewnie chciałbyś wiedzieć, w jakim zakresie cenowym można znaleźć dobrą myszkę do gier.

Nie musisz szukać myszek gamingowych w rankingu, wystarczy zastanowić się, czego oczekujesz od takiej myszki. To od tego zależeć będzie cena urządzenia. Najdroższa myszka gamingowa na świecie, Diamentowy Kwiat, kosztuje 74 400 zł, jednak pokryta osiemnastokaratowym, białym złotem oraz wysadzana diamentami myszka niekoniecznie będzie najwygodniejsza. Sprawdź, jakie myszki można otrzymać w różnych przedziałach cenowych.

Myszka gamingowa do 300 zł

W przypadku modeli do 300 zł można pokusić się o bardzo dobry sprzęt. Myszka gamingowa bezprzewodowa z podświetleniem, z możliwością regulowania wagi z pewnością pozwoli uzyskać pełną satysfakcję z gry na komputerze.

Myszka gamingowa do 150 zł

Najlepsza myszka gamingowa do 150 zł nie będzie może posiadać wszystkich możliwych funkcji, jednak będzie to nadal dobry sprzęt. Świecąca myszka gamingowa dla leworęcznych umożliwi dopasowanie wyglądu i działania urządzenia do swoich potrzeb w wystarczającym stopniu, by cieszyć się w pełni grą.

Myszka gamingowa do 100 zł

Biała myszka gamingowa w rankingu nie zajmie wysokiego miejsca. W tym zakresie cenowym kupisz cichą myszkę gamingową lub model z dodatkowymi przyciskami. Są też ergonomiczne myszki gamingowe. Jednak musisz często wybierać, na której funkcji zależy Ci najbardziej.

Myszka gamingowa do 50 zł

Do 50 zł można zakupić myszkę do laptopa gamingową, o standardowych parametrach, która nie będzie zapewniać wyjątkowych wrażeń w czasie gry, ale zapewni wystarczająco płynną rozrywkę. W tej cenie dostać można także proste modele myszki gamingowej RGB.

Czy warto inwestować w dobrą myszkę gamingową?

Zwykła, różowa myszka gamingowa nie będzie kosztować bardzo dużo, ale jej możliwości będą mocno ograniczone. Jeśli zależy Ci na ultra lekkiej myszce gamingowej, musisz poświęcić na to znacznie większe środki. Ile kosztuje myszka gamingowa, która spełni Twoje oczekiwania?

To zależy. Jeśli poszukujesz konkretnej myszki gamingowej, ranking może być mylący. O wiele lepiej zastanowić się, jak wybrać myszkę gamingową, która będzie odpowiadać Twoim potrzebom. Nie ma bowiem sensu przepłacać za funkcje, których nie będziesz chciał używać. Z kolei zbyt niska rozdzielczość myszki może utrudniać odniesienie satysfakcji z gry na komputerze.

Nie ma idealnej myszki dla każdego

Warto od razu uświadomić sobie, że nie ma myszki idealnej dla każdego gracza. Jedni wolą posługiwać się cięższą, bardziej precyzyjną myszką, inni wybiorą model ultra lekki, dzięki czemu będą mogli dynamicznie poruszać się swoją postacią. W zależności od potrzeb inne będą też ceny szukanego sprzętu. Jeśli zależy Ci na prostym modelu, który nie będzie zakłócał Ci rozrywki, wystarczy kupić prosty model do 50 zł. Jednak chcąc posiadać centrum sterowania postacią pod swoją prawą dłonią, musisz liczyć się z wydatkiem powyżej 150 zł.

Polecane myszki gamingowe dla gracza w 2023

Udostepnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *