Gdzie kupić świece domowe i jak zrobić? Ranking 2023

Często nie mamy pewności, co powinno znaleźć się w składzie naturalnej świeczki bez trujących związków. Wszyscy lubimy ładny zapach i klimat, którego dodają te niewielkie ozdoby, jednak często zapominamy, że niektóre z nich mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia. Naturalne świece zapachowe nie są szkodliwe i palą się przez długi czas. Warto zadbać o to, aby wszystkie świeczki w domu były wykonane z takich substancji, jak soja, czy wosk pszczeli. Te piękne dekoracje można kupić w sklepach internetowych i stacjonarnych, jednak nic nie przynosi takiej satysfakcji, jak wykonanie ich samodzielnie. Dla początkujących osób może się to wydawać trudne, jednak wystarczy odrobina wprawy i kilka przydatnych wskazówek. Zobacz, jak samemu zrobić świece oraz po które modele sięgać podczas zakupów w 2024 roku.

Rodzaje świec domowych

Do produkcji świec ozdobnych wykorzystuje się różne substancje. Mają one odmienne właściwości. Różnią się czasem palenia, barwą, konsystencją i wydzielanym zapachem. Najpopularniejsze składniki wykorzystywane do produkcji tych klimatycznych ozdób to:

  • parafina,
  • stearyna,
  • wosk sojowy,
  • wosk pszczeli.

Dobre świece domowe wykonuje się z naturalnych związków, z kolei tanie i masowo produkowane egzemplarze zazwyczaj wytwarza się z substancji pochodzenia chemicznego. Aktualnie producenci zaskakują klientów fantazją i oferują pięknie wykonane, kolorowe świeczki w ciekawych kształtach. Oprócz wrażeń wizualnych zawsze warto zwracać uwagę na pochodzenie takiej ozdoby, ponieważ nawet markowe świece mogą zawierać w składzie sztuczne i niekorzystne dla zdrowia substancje. 

Naturalne świece sojowe – ranking 2024

Które świece są trujące i dlaczego są szkodliwe?

Nie dajmy się zwieść ładnemu wyglądowi i zapachowi świec na sklepowych półkach. Również podejrzanie niska cena produktu powinna być dla nas informacją, że może być wykonany z najtańszego, szkodliwego dla naszego zdrowia związku. Unikajmy przede wszystkim dekoracji wykonanych z parafiny oraz świeczek zapachowych. Takie ozdoby zawierają w sobie bardzo dużo szkodliwych składników, które uwalniają się podczas spalania. 

Co powodują szkodliwe związki w organizmie?

Jednym z najgroźniejszych związków, który występuje w składzie tanich świec dekoracyjnych, jest formaldehyd. Podczas spalania do domowego powietrza dostaje się również benzen i toluen. Kolejnymi niebezpiecznymi toksynami są ftalany. Co prawda nie występują one w dużych stężeniach, jednak regularnie wdychane prowadzą do bardzo poważnych chorób. Zdaniem naukowców, te związki mogą przyczyniać się do powstania nowotworów oraz astmy. W niektórych przypadkach będą odpowiedzialne za krwawienia z nosa lub pojawianie się stanów lękowych. Regularne wdychanie toksycznych oparów może być bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia. Wrażliwe osoby mogą nabawić się zmian alergicznych już przez samo trzymanie sztucznej świecy w rękach.

Świece stearynowe

Na sklepowych półkach bardzo często możemy spotkać świece wykonane ze stearyny. Używa się jej samodzielnie albo z domieszką parafiny. Jest to bardzo kontrowersyjny składnik, ponieważ można go wykonywać z oleju palmowego lub rzepakowego, a także z tłuszczy zwierzęcych. Świece pozyskiwane w ten sposób mogą szkodzić środowisku, dlatego przed zakupem należy dokładnie zbadać pochodzenie takiej ozdoby.

Świece parafinowe

Uważajmy na świece wykonane z parafiny, ponieważ mają najgorszy wpływ na ludzki i zwierzęcy organizm. Ból głowy to jedna z najłagodniejszych dolegliwości, jaką mogą wywołać. Parafinę pozyskuje się w procesie przetwarzania ropy naftowej, smoły lub węgla brunatnego.  

Świece zapachowe

Najgorzej wpływają na nasze zdrowie świece zapachowe. Czysta parafina jest bezwonna, dlatego producenci dodają do świeczek sztuczne aromaty. Są nimi substancje syntetyczne, które emitują jeszcze więcej lotnych związków podczas spalania. W składzie pachnących dekoracji znajdziemy między innymi glikol propylenowy i olej mineralny, czyli produkty pochodzenia petrochemicznego.

Świece sojowe

Najlepsze świecie domowe powinny być wykonane z naturalnych składników. Osoby, które dbają o swoje zdrowie, mogą postawić na dekoracje sojowe. Wosk na świece wytwarzany jest z utwardzonego, naturalnego oleju. Topi się on wolniej niż parafina, dlatego płonie dłużej. Naturalne świece nie zawierają sztucznych dodatków, dzięki czemu są bezpiecznie nawet dla małych dzieci. Świeczki wytwarzane z soi od kilku lat zdobywają coraz większą popularność. Wszystko dzięki temu, że świadomość społeczeństwa stale się podnosi. Wiemy już, że ozdoby wykonane z parafiny negatywnie oddziałują na nasze zdrowie, dlatego wybieramy ekologiczne alternatywy. Świece sojowe wytwarzane są w sposób bezpieczny dla środowiska, a ich neutralność dla naszego zdrowia jest kluczowym czynnikiem wpływającym na zmianę nawyków konsumenckich.

Knot do świec sojowych

W ręcznie wytwarzanych, polskich świecach sojowych, zazwyczaj zatapiany jest knot bawełniany lub drewniany. Większą popularnością cieszy się bawełna, czyli zwykły, naturalny sznurek. Warto zaopatrzyć się także w świeczkę z drewnianą końcówką, ponieważ podczas spalania wydaje ona przyjemne dźwięki. 

Wosk sojowy do świec

Małe oraz duże świece sojowe przygotowuje się poprzez połączenie rozgrzanej mieszanki wosku i olejków eterycznych. Główny składnik kupuje się na kilogramy. Wytwarza się go z ziaren soi. Jest bezbarwny, a podczas tężenia nabiera mlecznobiałego koloru.

Jak zrobić świece sojowe — przepis DIY

Do przygotowania białej świecy sojowej potrzebny będzie ulubiony olejek eteryczny, słoiczek i odpowiednia ilość wosku. Należy go rozpuścić w kąpieli wodnej lub umieścić w szklanym naczyniu i włożyć do mikrofalówki na około 3 minuty. Następnie warto odczekać, aż substancja nieco zmętnieje, jednak nadal będzie płynna. To najlepszy moment na dodanie olejku eterycznego do świec. Powinien on stanowić około 8% objętości słoika. Dół knota należy zamoczyć w wosku do robienia świec, a następnie umieścić w wybranym słoiczku. Ostatnim krokiem będzie wlanie substancji do naczynia. Po wystygnięciu warto przyciąć knot do odpowiedniej długości. W taki sposób możesz wykonać świecę na prezent dla najbliższych.

Zestaw do robienia świec sojowych

Nie każdy lubi wykonywać prace wymagające precyzji. Osoby, które chcą własnoręcznie wykonać świecę z wosku sojowego, mogą ułatwić sobie to zadanie. Wspaniałą pomocą będzie zestaw do robienia świec, który składa się z dekoracyjnych pojemniczków, knotów, wosku i innych przydatnych akcesoriów. Najlepsze świece domowe to takie, które wykonujemy samodzielnie. Nasi bliscy na pewno bardzo się ucieszą, jeśli obdarujemy ich zestawem świec dekoracyjnych domowej produkcji.

Barwniki do świec

Niektóre dekoracje, na przykład świece bożonarodzeniowe, najlepiej wyglądają w różnych wersjach kolorystycznych. Warto wiedzieć, że do nadania koloru takim ozdobom można użyć barwników spożywczych. Jeszcze lepszą alternatywą będą naturalne składniki, takie jak kawa, skórka pomarańczowa albo przyprawa do pierników. Dzięki tym dodatkom można stworzyć najlepsze świece domowe.

Świece z wosku pszczelego

Każdy ranking świec domowych na czołowych miejscach wymienia propozycje wykonane z wosku pszczelego. Powstaje on podczas produkcji miodu. Pszczoły wykorzystują go do budowy plastrów. Wydzielany jest z odwłoka robotnic — pożyteczne owady muszą zużyć około 3,6 kg miodu, żeby wyprodukować 1 kg cennego wosku. Ten naturalny składnik powszechnie wykorzystuje się w kosmetologii i farmaceutyce. Świeca miodowa ma właściwości prozdrowotne, dlatego powinny ją nabyć osoby, które zmagają się ze schorzeniami górnych dróg oddechowych.

Właściwości świecy z wosku pszczelego

Świece z wosku pszczelego przydadzą się osobom, które mają problemy z zatokami oraz alergikom i astmatykom. Zapalenie jej przed snem złagodzi stres i ułatwi zasypianie. Regularne wykorzystywanie tych świec oczyści powietrze z pleśni i kurzu, które szczególnie doskwierają osobom czułym na zanieczyszczenia. Stosowanie ich zlikwiduje zapach dymu tytoniowego. Naturalne świece z wosku pszczelego pozostawiają w pomieszczeniu bardzo przyjemny zapach miodu i propolisu, który kojarzy się z naturą i niesamowicie odpręża. Wszystkie świece miodowe spalają się bez dymu i mogą się zużywać nawet trzykrotnie wolniej niż wkład parafinowy oraz spalać dwa razy dłużej niż roślinne odpowiedniki. 

Jak zrobić świecę z wosku pszczelego — DIY

Jeśli chcemy wykonać zestaw świec na prezent, to dobrym pomysłem będzie wykorzystanie wosku pszczelego. Najlepszy efekt zapewni dokładnie rozpuszczenie substancji w kąpieli wodnej. Należy robić to aż do uzyskania gładkiej masy pozbawionej grudek. W trakcie procesu nie powinno się wykorzystywać metalowej misy, ponieważ wosk może sczernieć. Najłatwiej wykonuje się świece w szkle, dlatego rozpuszczoną substancję można przelać na przykład do słoiczka. Osoby, które lubią ozdoby o ciekawym kształcie, mogą umieścić substancję w dowolnej foremce. Następnie należy umieścić knot. Najlepszy będzie zwykły, bawełniany sznurek. Można owinąć go wokół patyczka do szaszłyków i oprzeć o słoik na świecę w taki sposób, by sznurek znajdował się wewnątrz naczynia. Po wystygnięciu wosku trzeba go przyciąć, a całość dowolnie ozdobić. Jeżeli nie mamy zdolności manualnych, w produkcji dekoracji pomogą nam akcesoria do wyrobu świec. W taki sposób możemy wykonać na przykład świece wielkanocne albo personalizowany zestaw świec dekoracyjnych dla najbliższej osoby.

Formy do świec

Najlepsze świece domowe charakteryzują się nietoksycznym składem i ciekawym wyglądem. Do ich wykonania warto użyć na przykład form silikonowych. Można je z łatwością kupić w sklepach stacjonarnych lub internetowych. Silikon jest giętkim tworzywem, dlatego łatwo jest go ściągnąć z gotowej ozdoby. Dzięki temu świeca świąteczna może przybrać kształt choinki lub aniołka.

Słoiki do świec

Świece zapachowe w szkle nadają wnętrzom wyjątkowego charakteru. Bardzo łatwo jest je stworzyć, ponieważ szklanym naczyniem może być nawet stary słoik. W sklepach znajdziemy mnóstwo ozdobnych słoiczków, które będą stanowiły cudowne ozdoby, w których umieszcza się własnoręcznie wykonane świece z wosku.

Zapachy do świec

Sztuczne aromaty dodawane do dużych świec zapachowych słabej jakości mogą być toksyczne. Na szczęście można je zastąpić olejkami eterycznymi. To substancje naturalnego pochodzenia. Są pozbawione wzmacniaczy zapachu i mają aromaterapeutyczne właściwości. Uwalniający się olejek sprzyja odprężeniu i redukuje stres. Ekskluzywne świece zapachowe zawierają cudowne kompozycje tych naturalnych olejków. Do najpopularniejszych zapachów należą między innymi: paczula, cedr himalajski, goździki, ylang ylang i lawenda.

Najczęstsze pytania o świece domowe w 2024

Jak zacząć robić świece?

Świecę z wosku bardzo łatwo jest przygotować samodzielnie. Wystarczy zaopatrzyć się w knoty, szklane naczynie lub foremkę oraz wosk naturalnego pochodzenia. Mając wszystko potrzebne składniki, można przystąpić do pracy. Jeśli nie mamy pewności, z czego wykonać ozdobę, możemy poszukać inspiracji na przykład w rankingu świec domowych.

Jak zrobić świecę zapachową?

Duża świeca powinna ładnie wyglądać i pięknie pachnieć. Wykonanie zapachowej ozdoby nie jest skomplikowane i praktycznie nie różni się od robienia zwyczajnej dekoracji. Jedynym dodatkowym krokiem będzie dodanie olejku eterycznego do rozpuszczonego wosku.

Ile olejku eterycznego do świecy?

Świece na stół mogą wydzielać przyjemny zapach, ale trzeba uważać, aby nie był on przesadnie mocny. Nie powinniśmy przesadzać z ilością olejku eterycznego. Żeby uzyskać odczuwalną, ale nie drażniącą woń, powinniśmy pilnować, aby dodany aromat zmieścił się w widełkach wynoszących 8-12% wagi całej świecy.

Jakie świece są najzdrowsze?

W rankingach świec domowych zdecydowanie wygrywają ozdoby wykonane z naturalnego wosku. Zaliczamy do nich zarówno świece sojowe, jak i te wykonane z wosku pszczelego. Najlepiej, jeśli nie są sztucznie barwione i aromatyzowane. Wyjątkiem są ozdoby zawierające wyłącznie składniki pochodzenia naturalnego.

Czy świece z parafiny są szkodliwe?

Sklepy ze świecami często sprzedają tanie dekoracje wykonane z parafiny. Niestety, świeczki wykonane z tej substancji mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Podczas ich spalania wytwarzają się substancje, które bardzo źle wpływają na nasze zdrowie. Długotrwałe wdychanie ftalanów i innych związków chemicznych może przyczyniać się do powstawania nowotworów.

Jak dobrać knot do świecy?

Najlepsze świece domowe będą w stu procentach wykonane z naturalnych składników. Również knot do świecy musi być pozbawiony toksycznych i syntetycznych składników. Do własnoręcznie wykonywanych ozdób najczęściej wtyka się knoty ze sznurka bawełnianego. Ciekawszą alternatywę stanowi drewniany patyczek. Takie knoty można wykonać samodzielnie lub kupić w sklepie.

Gdzie kupić świece na 3 dni ciemności?

Odpowiednią świecą na 3 dni ciemności będzie naturalna gromnica wykonana z wosku pszczelego lub świeca sojowa. 

Czy świece sojowe są zdrowe?

Dobre świece domowe mogą być wykonane z wosku sojowego. To składnik naturalnego pochodzenia, który w przeciwieństwie do parafiny, jest nietoksyczny. Świeczki sojowe w połączeniu z olejkami eterycznymi będą wspaniałym narzędziem do aromaterapii.

Udostepnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *