Najlepsza piła spalinowa do drewna – Ranking 2023

Piły spalinowe występują na rynku w sprzedaży w bardzo różnych przeznaczeniach. Począwszy od zastosowań przydomowych, poprzez żmudniejsze prace na działce, a kończąc na profesjonalnych modelach. Wykorzystanie piły spalinowej bywa nieocenione w wielu sytuacjach, ponieważ w ten sposób można usprawnić i przyśpieszyć szereg czynności. Piła spalinowa bywa także stosowana także podczas prac remontowych, dlatego często stanowi wyposażenie ekip budowlanych. Przedstawiamy jaką piłę spalinową kupić, a także wskazujemy propozycję modeli, które uszeregowane są przez ranking pił spalinowych. Dołączony ranking pił łańcuchowych, znacząco ułatwia podjęcie decyzji.

Budowa piły spalinowej

W budowie pilarki łańcuchowej można wyodrębnić przede wszystkim dwie podstawowe części eksploatacyjne. W tej grupie znajdują się łańcuch tnący i silnik spalinowy. Pomiędzy poszczególnymi modelami mogą występować detaliczne różnice, które podyktowane są odmiennymi rozwiązaniami stosowanymi przez producentów. Poziom skomplikowania budowy urządzenia bywa charakterystyczny dla danego producenta. W przypadku tańszych urządzeń, których nie przedstawia, ranking pił łańcuchowych, dostrzegalne są rozwiązania, które obniżają komfort i bezpieczeństwo. 

W podstawowej budowie piły spalinowej można wyróżnić: przednią i tylną rękojeść, pokrywę świecy zapłonowej, zamknięcie pokrywy świecy oraz pokrywy gaźnika. Dodatkowo należy wskazać obecność śrub regulacyjnych gaźnika i dźwignię ssania, tylną rękojeść i tylną osłonę dłoni. Kluczowa jest obecność hamulca łańcucha i łańcucha tnącego, a także system służący do napinania łańcucha i wychwyt łańcucha. Konieczna jest także obecność pompy oleju smarującego łańcuch i osłony łańcucha. Wyróżniamy również zderzak szponowy, prowadnicę i wierzchołek prowadnicy. Dostrzegalne jest także koło napędu i pokrywa koła napędu. Piła spalinowa nie powinna działać bez tłumika i wyłącznika zapłonu, a także uchwytu linkowego urządzenia rozruchowego. Dodatkowo powinny być dostrzegalne blokada i dźwignia przyśpieszacza. 

Z kolei silnik pilarki złożony jest z cylindra, jak i tłoku, pierścieni oraz zabezpieczeń wraz ze sworzniem. Te aspekty rzutują na moc urządzenia, ale i również bezpieczeństwo użytkowania. Warto regularnie kontrolować ich kondycję, aby zapobiec unieruchomieniu urządzenia. 

Piła spalinowa

Aby dobrać najlepszą piłę spalinową, istotne jest jej dopasowanie do własnych potrzeb. Dla większości osób wystarczająca będzie mini piła spalinowa, która w pełni będzie odpowiednia do prac wykonywanych w obrębie działki. Piły spalinowe charakteryzują się o wiele większą swobodą w użytkowaniu w odniesieniu do elektrycznych modeli. A lekka piła spalinowa nie jest zbyt drogim urządzeniem, a bywa niezastąpiona. W przypadku spalinowych modeli nie występuje żadne ograniczenie w postaci przewodów, a ponadto dostrzegalna jest większa moc i wytrzymałość. Załączony ranking pił spalinowych, przedstawia jedynie namiastkę dostępnego asortymentu na rynku. Dodatkowo ranking pił łańcuchowych nie umożliwia wyboru jednej marki, która posiada najlepsze sprzęty w swojej ofercie. Producenci nie przestają konkurować ze sobą w stosowanych innowacjach technologicznych. 

Poszczególne modele dostępne na rynku mogą różnić się drobnymi detalami, które posiadają przełożenie na precyzję sprzętu i jakość urządzenia, co świadczy o żywotności i komforcie użytkowania. Kluczowa jest także moc piły, która głównie uzależniona jest od silnika. Dobra piła spalinowa musi posiadać odpowiednią cenę. Tanie piły spalinowe kosztują już nawet 200 zł, jednak nie są one opłacalną inwestycją. Należy pamiętać, że cena piły spalinowej również świadczy o jakości. Z pewnością piła spalinowa do 1000 zł będzie już do gospodarstwa domowego zadowalająca. 

Każdy sklep z piłami spalinowymi wskazuje na konieczność dokonywania okresowych przeglądów technicznych. Utrzymywanie stałej współpracy z serwisem nie tylko ułatwia odnalezienie usterek, ale także pozwala na szybsze zdiagnozowanie i naprawę występującej awarii. Nasz ranking pił spalinowych do drewna także uwzględnia szybkość możliwej reakcji serwisu. Ponadto, urządzenia prezentowane przez ranking pił łańcuchowych uwzględnia łatwość dokupienia specjalnych akcesoriów, tj. stojak do piły spalinowej, korowarka do piły spalinowej. 

Ranking pił spalinowych do drewna – kwiecień 2024

 

Piła łańcuchowa spalinowa a długość prowadnicy

Z pewnością prowadnica powinna być najlepszej jakości, co przekłada się na wygodę użytkowania, a także zapobiega ewentualnemu uszkodzeniu. Prowadnica jest kluczowym elementem każdej piły łańcuchowej. Złożona jest z zębów i szyny, dzięki czemu łańcuch do piły spalinowej znajduje się na właściwym miejscu. Długość prowadnicy posiada ogromne przełożenie na ewentualną grubość ciętych gałęzi. Poniższy ranking pił spalinowych, przedstawia modele dostosowane do potrzeb przeciętnego użytkownika – amatora. Małe piły spalinowe, które dedykowane są do cięcia i rozdrabniania drobniejszych gałęzi, mają prowadnicę nieprzekraczającą 35 cm. Z kolei do bardziej skomplikowanych prac, czyli ścinania drzew i krzewów, a także do przygotowywania drewna na opał sugerowany jest wybór dłuższej prowadnicy. Powinna mieć co najmniej 40 cm. Piła spalinowa z długą prowadnicą, która jest dostosowana do prac profesjonalnych, posiada prowadnicę oscylującą wokół 100 cm. 

Mała piła spalinowa do gałęzi

Stworzony ranking pił spalinowych podkreśla ich możliwość użytkowania, podczas prac na działce lub w ogródku. W większość przypadków rewelacyjnie sprawdza się mniejsza piła spalinowa do gałęzi, która skraca czas podstawowych prac przydomowych. Taka piła spalinowa do drewna nie musi mieć także wygórowanej ceny i najlepszych parametrów, a opinie o piłach spalinowych tego pokroju bywają bardzo pochlebne. 

Gałęziówka – piła spalinowa

Piła spalinowa do drewna, potocznie określana jako gałęziówka, przeznaczona jest wyłącznie dla prac ogrodowych. Charakteryzuje się mniejszymi wymiarami, jak i niską wagą, co zwiększa swobodę wykonywanych nią ruchów. Z kolei modele o większych gabarytach sprawiają trudność w użytkowaniu w małych pomieszczeniach i podczas prac na wysokościach. Polecane modele posiadają system antywibracyjny, który zwiększa wygodę pracy. Stworzony ranking pił spalinowych do drewna, pozwala także na odnalezienie urządzenia idealnego, do przycinania gałęzi. 

Piła spalinowa na wysięgniku

Nasz ranking pił spalinowych do drewna posiada także pozycję – piłę działającą na wysięgniku, co pozwala na dokonywanie prac ogrodowych związanych ze znaczącą wysokością. Są one bardzo charakterystyczne pod względem wizualnym. Taka teleskopowa piła spalinowa jest niezastąpiona w przypadku osób posiadających krzewy i drzewa ozdobne. 

Profesjonalne piły spalinowe

Wspomniane profesjonalne piły spalinowe przeznaczone są przede wszystkim dla zawodowców. Dołączony ranking pił łańcuchowych, odnosi się do modeli o zastosowaniu okazjonalnym. Lepszy sprzęt powinien pochodzić od sprawdzonego i renomowanego producenta. Nasz ranking pił spalinowych do drewna doskonale odwzorowuje, jakość pił łańcuchowych z górnej półki. Dodatkowo ich parametry techniczne powinny być o wiele lepsze, co pozwala na zwiększony zakres prac, także tych ciężkich. W przypadku tych urządzeń konieczne jest przestrzeganie wszystkich zaleceń producenta. Przede wszystkim mieszanka do piły spalinowej powinna być zgodna ze wskazaniem, ale także stosowany olej do łańcucha piły spalinowej powinien być z najwyższej półki. Także należy wiedzieć jakie paliwo do piły spalinowej jest rekomendowane przez producenta, ponieważ rzutuje na żywotność sprzętu. 

Jak odpalić piłę spalinową?

W pierwszej kolejności należy sprawdzić stan techniczny urządzenia i zadbać o bezpieczeństwo użytkownika, a następnie należy położyć urządzenie na płaskim podłożu. Pilarka powinna być przytrzymana nogą za tylny uchwyt, potem konieczne jest wyciąganie linki ssania i przestawienie włącznika w tryb pracy. Później trzeba pociągać w energiczny sposób za linki rozrusznika i po podniesieniu piły należy ją lekko przygazować, aby wyrównać obroty. 

Jak wyregulować gaźnik w pile spalinowej?

Proces regulowania gaźnika powinien być przeprowadzany na rozgrzanym silniku. Należy przekręcać śrubę L zgodnie z ruchem zegara aż do oporu, a wtedy trzeba ją obrócić o 1/4 obrotu, później należy wyregulować śrubę H, która odpowiada za pracę pilarki podczas wysokich obrotów. 

Jaki olej do piły spalinowej?

Olej do piły spalinowej zawsze powinien być dobierany zgodnie z sugestią producenta. Stąd też kluczowy jest wybór preparatów wysokiej klasy, które rzutują na żywotność silnika. 

Jakie paliwo do piły spalinowej?

Producenci rekomendują wyłącznie wybór dobrej jakości benzyny bezołowiowej. Bezdyskusyjnie, liczba oktanów nie powinna być niższa niż 89, ponieważ zapobiega to nierównomiernej pracy silnika. 

Dlaczego piła spalinowa krzywo tnie?

Główną przyczyną krzywego cięcia piły spalinowej jest nieodpowiednie ostrzenie poprzedniego łańcucha i wyrobienie specyficznych rowków na prowadnicy. Może być dostrzegalne po nabyciu nowego łańcucha, który jest aż za dobrze naostrzony i porusza się po wyrobionej prowadnicy, dlatego ostrzałka do piły spalinowej powinna być umiejętnie użytkowana. 

Jakie są objawy zatartej piły spalinowej?

Charakterystyczne objawy zatarcia piły spalinowej, są dostrzegalne niemalże od razu. Objawia się to m.in.: słabą kompresją, nieefektywnym pociąganiem za sznurek rozrusznika, a także brakiem poboru paliwa ze zbiornika. 

Polecane piły łańcuchowe w 2024

Udostepnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *