Najlepszy rozdrabniacz do gałęzi – Ranking 2023

Rozdrabniacz do liści i gałęzi, często określany również jako maszynka do mielenia gałęzi to urządzenie przydatne w każdym ogrodzie i na działkach. Z jego pomocą szybko można będzie rozdrobnić zalegające gałęzie i inne odpady w ogrodzie. Zastanawiasz się nad tym, jaki wybrać rozdrabniacz do gałęzi? Nic trudnego! Przeczytaj nasz ranking rębaków do gałęzi i dowiedz się, które urządzenie wybrać!

Rozdrabniarka do gałęzi – budowa i działanie

Niejeden ranking rozdrabniaczy do gałęzi potwierdzi, że budowa rębaka do gałęzi nie jest skomplikowana. Rozdrabniacz do liści i gałęzi składa się z obudowy, w której zamknięto ostrza tnące. Jak działa takie urządzenie? Wystarczy umieścić gałęzie i liście we wlocie maszyny, gdzie zostaną one posiekane na drobne kawałki. Po wszystkim wystarczy jedynie wyjąć pocięte elementy z urządzenia i je wyrzucić.

Rozdrabniacz do gałęzi – opinie

Zastanawiasz się nad tym, czy przyda Ci się to urządzenie? Dobry rozdrabniacz do gałęzi to maszyna ogrodnicza, która usprawni prace w ogrodzie lub na działce. Z powodzeniem przyda się on o każdej porze roku – do robienia porządku w ogrodzie oraz pozbycia się zalegających na działce fragmentów drzew i gałęzi. Uzyskane tą drogą małe zrębki, można wykorzystać wtórnie jako dodatek do kompostu lub jako materiał do ściółkowania. Wiele osób obsypuje więc nimi rośliny, co zimą chroni je przed przymrozkami. W dodatku taki urobek drzewny można wykorzystać także do produkcji papieru, płyt wiórowych i pilśniowych. Ponadto można je użyć jako ekologiczny opał lub wysypać ścieżkę ogrodową.

Ranking rozdrabniaczy do gałęzi – maj 2024

 

Rębak do gałęzi – rodzaje

Obecnie na rynku istnieje bardzo wiele możliwości. Biorąc pod uwagę sposób zasilania urządzania, w naszym rankingu rębaków do gałęzi można znaleźć urządzenia takie jak:

Rozdrabniarka do gałęzi spalinowa

Rozdrabniacz spalinowy to dość duże urządzenie, które charakteryzuje równie spora moc – od 1 do 6 KM. Dlatego też rębak do gałęzi spalinowy jest przeznaczony do rozdrabniania elementów o dużych gabarytach. W ranking rozdrabniaczy do gałęzi można również znaleźć urządzenia, które posiadają funkcję automatycznego wciągania gałęzi. Ze względu na sposób zasilania są znacznie bardziej mobilne – niestety jednak są droższe w eksploatacji.

Rozdrabniacz do gałęzi frezowy

Rozdrabniacz frezowy do gałęzi to urządzenie, którego nazwa pochodzi od mechanizmu frezowego. Polega on na tym, że maszyna samodzielnie wciąga gałęzie przez podajnik, po czym bardzo dokładnie je rozdrabnia. Takie rozwiązanie zwiększa tempo oraz przekłada się na komfort pracy. Ponadto korzystnie wpływa ono też na bezpieczną eksploatację. Dlatego też urządzenie to podbija ranking rębaków do gałęzi. Warto również wspomnieć, że urządzenia te generują większą siłę rozdrabniającą. Produkowane przez nie trociny są mniejsze oraz zwykle wyposażone w bieg wsteczny. To z kolei pozwala odblokować maszynę w momencie, kiedy zablokuje się w niej gałąź. Rozdrabniacze frezowe poleca się zwłaszcza w sadach, prywatnych lasach oraz na wielkopowierzchniowych działkach, gdzie ma się do czynienia z intensywniejszą eksploatacją.

Rębak do gałęzi do ciągnika

Rębak ciągnikowy to nieduże urządzenie, które jest napędzane za pomocą ciągnika. W zależności od mocy może przerabiać drewno o różnej średnicy. Urządzenie wyróżnia się bardzo dużą mobilnością – po podłączeniu do ciągnika można je zabrać praktycznie wszędzie. W tym miejscu rankingu rębaków do gałęzi należy również wymienić rozdrabniacz sadowniczy, który poleca się stosować m.in. w szkółkach drzewek oraz sadach. Taka rozdrabniarka do gałęzi przyspieszy prace i sprawi, że uporządkowanie terenu stanie się znacznie łatwiejsze.

Rozdrabniacze do gałęzi elektryczne

Ranking rozdrabniaczy do gałęzi zamykają urządzenia zasilane prądem. Wśród nich można wyróżnić rozdrabniacz do gałęzi z silnikiem indukcyjnym oraz trójfazowym. Niestety jednak konieczność podpięcia urządzenia pod stałe źródło energii sprawia, że tego typu rozdrabniacze mogą być wykorzystywane jedynie stacjonarnie. Szczególnym rodzajem tego typu maszyny jest rozdrabniacz do gałęzi przemysłowy, który ze względu na swoje duże gabaryty i moc, jest wykorzystywany na potrzeby przedsiębiorstw i warsztatów. Osobom, które preferują bardziej mobilne urządzenia, poleca się rozdrabniacz do gałęzi akumulatorowy lub modele spalinowe.

Rębarka do drewna – frezowa czy tarczowa (nożowa)?

Nie zawsze duża różnorodność ułatwia wybór – często może ona wręcz przytłaczać. Zastanawiasz się nad tym, jaki rozdrabniacz wybrać – frezowy, a może nożowy?

Rozdrabniacz do gałęzi – lepszy nożowy czy frezowy?

Czym się od siebie różnią? Rozdrabniacz tarczowy posiada ostrza, które obracając się na tarczy, dociskają gałęzie. Nieco inaczej zbudowany jest rozdrabniacz frezowy, który wewnątrz ma walec z przymocowanymi do niego ostrzami. Urządzenie z powodzeniem rozdrabnia gałęzie o grubości do 4,5 cm i przerobi je na ścinki o rozmiarach na 2–3 cm. Urządzenia tarczowe określane również jako nożowe, ostrza dociskają gałęzie znajdujące się w maszynie i rozdrabniają je na drobne kawałki. W rozdrabniarkach frezowych maszyna potrafi jednak samodzielnie zaciągać gałęzie. To z kolei wpływa korzystnie na tempo pracy. Z drugiej jednak strony model nożowy jest tańszy oraz prostszy w budowie. Należy również wspomnieć, że ze względu na zastosowane w niej ostrza maszyna ta wymaga częstej konserwacji, ponieważ wraz z użyciem tępią się ostrza. Oba urządzenia mogą być napędzane przez silnik elektryczny, lub spalinowy. Warto jednak pamiętać o tym, że większej mocy zapewniają urządzenia spalinowe. Tym samym mogą one ciąć grubsze gałęzie i pracować dłużej.

Który z rozdrabniaczy wybrać? Nożowy czy frezowy? Wszystko zależy od sposobu eksploatacji. Modele frezowe pracują szybciej i bardziej wydajnie, przez co są polecane osobom, które często zmagają się z gałęziami – nawet tych o dużych rozmiarach. Ponadto, jeżeli potrzebny jest rozdrabniacz do mokrych gałęzi – zdecydowanie bardziej w tej roli sprawdzi się model frezowy.

Rozdrabniacz walcowy – profesjonalny rębak do gałęzi

Obok modeli nożowych i talerzowych istnieje również rębak walcowy. Ze względu na swoją konstrukcję są one stosowane głównie w sadach, np. do rozdrabniania tzw. przyrostów. Co więcej, można nim ciąć gałęzie o średnicy nawet do 11 cm. Ponadto w trakcie obróbki maszyną można uzyskać odpady w formie ścinek o wielkości 6–10 cm. W odróżnieniu od innych modeli ten profesjonalny rozdrabniacz do gałęzi przyda się do zgrubnego rozdrabniania gałęzi. W przeciwieństwie do rębaka bębnowego nie mieli ono gałęzi na trociny, Wybierając rozdrabniacz, warto zadać sobie pytanie, do jakich celów rębak będzie wykorzystywany? Na użytek prywatny w przydomowym ogródku z powodzeniem sprawdzi się mały rębak do gałęzi o mocy od 1,2 do 2,8 kW. W przypadku dużych działek poleca się natomiast stosować mocniejsze modele spalinowe.

Polecane rozdrabniacze do gałęzi w 2024

Udostepnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *