Najlepszy robot sprzątający – Ranking 2023

Inteligentny robot sprzątający to gadżet, którego posiadanie niesie ze sobą oszczędność czasu i sił poświęconych na zamiataniu, odkurzaniu, a czasem nawet i myciu podłóg. Przeczytaj nasz ranking robotów sprzątających i dowiedz się, jaki robot sprzątający wybrać. Podpowiadamy, który robot sprzątający zasługuje na Twoją uwagę! Poznaj najlepsze roboty sprzątające bez przepłacania!

Jak działa robot sprzątający?

Producenci oferują wiele urządzeń, które nie tylko odkurzającą, ale i myją na mokro podłogę. Nie wspominając o modelach, które współpracują z aplikacją mobilną, czy posiadają zaawansowane czujniki, chroniące robota przed niespodziewanymi zdarzeniami. Zacznijmy jednak od tego, czym jest robot do sprzątania podłóg. Tak jak mówi nazwa tego urządzenia, jest to inteligentny robot, którego zadaniem jest utrzymanie podłogi w czystości. Pełni więc ono funkcję odkurzacza czasami także automatycznego mopa do mycia podłogi (np. robot sprzątający z funkcją mycia), czy myjki.

Czym się charakteryzują te urządzenia? W przeciwieństwie do tradycyjnego odkurzacza nie wymagają one obsługi człowieka – ta ogranicza się bowiem jedynie do wymiany baterii, czy naładowania robota. Wbrew pozorom nie pobierają one również dużo prądu. Standardowe odkurzacze automatyczne zużywają około 0,75 W. Top roboty sprzątające zużywają jej jeszcze mniej – nawet do 0,06 kWh. Dlatego też nie są one drogie w eksploatacji. Kolejną ich zaletą są bardzo kompaktowe rozmiary. Najniższy robot sprzątający ma zaledwie 7,5 cm wysokości, a niewykluczone, że w przyszłych latach pojawią się jeszcze mniejsze modele!

Ponadto taki mały robot sprzątający wyróżnia się również bardzo cichą pracą. Standardowe urządzenia w trakcie pracy emitują głośność na poziomie od 55 do 75 dB. Najcichszy robot sprzątający jest jednak w stanie pracować jeszcze ciszej – poziom emitowanego przez niego hałasu utrzymuje się bowiem na poziomie 50 dB. Wyposażone dodatkowo w liczne czujniki – samodzielnie omijają przedmioty stojące im na przeszkodzie. Ogromną ich zaletą jest również mobilność. Robot do sprzątania nie jest połączony z gniazdkiem za pomocą przewodu, co nie ogranicza jego zasięgu.

Najlepszy robot sprzątający ranking wrzesień 2023

Rodzaje robotów sprzątających

W sprzedaży można znaleźć różne rodzaje robotów. Producenci tego sprzętu nie próżnują i zaskakują coraz to szerszym asortymentem. Na rynku dostępny jest już nawet polski robot sprzątający, który wyróżnia się bardzo dobrymi opiniami. Zanim jednak podejmie się decyzję o tym, jaki robot sprzątający warto wybrać, trzeba powiedzieć sobie, że istnieje kilka ich rodzajów. Do najpopularniejszych z rozwiązań należą m.in.:

 • Robot odkurzający;
 • Robot sprzątający na mokro;
 • Robot sprzątający na sucho i mokro.

Spośród wielu innych dostępnych na rynku modeli robotów sprzątających na wyróżnienie zasługuje również:

 • Robot sprzątający samoczyszczący;
 • Robot sprzątający z kamerą;
 • Robot sprzątający z gumowymi szczotkami;
 • Robot sprzątający z pilotem.

Funkcje robotów sprzątanych

Ranking najlepszych robotów sprzątających to również świetna okazja do tego, by powiedzieć, jakie funkcje mają te urządzenia. Można w nich znaleźć udogodnienia takie jak: 

 • Programator pracy;
 • Sterowanie przez aplikację;
 • Powrót do stacji dokującej;
 • Reagowanie na komunikaty głosowe;
 • Funkcja spot – używana do czyszczenia jednego obszaru;
 • Intensywne czyszczenie krawędzi przy ścianach i listwach podłogowych.

Robot sprzątający – progi

Zdecydowana większość robotów odkurzających jest w stanie poradzić sobie z progiem – średnio do ok. 1,3 cm wysokości. Czasami może się jednak okazać, że progi są wyższe i uniemożliwiają przejazd robota – co zdarza się często w starym budownictwie. Co zrobić w takiej sytuacji? Problem ten można rozwiązać, przenosząc na rękach robota z jednego do drugiego pomieszczenia.

Robot sprzątający – na co zwrócić uwagę?

W rankingu robotów sprzątających warto również wspomnieć o tym, jakie parametry sprawią, że stosowanie urządzenia będzie jeszcze przyjemniejsze. Mowa tu o parametrach takich jak:

 • Czujniki ruchu – niezależnie od rodzaju czujnika, czy kamery, udogodnienia te umożliwiają bezpieczne poruszanie się robota i omijanie przeszkód. Zalicza się do nich m.in.:
  • Czujnik antykolizyjny/zbliżeniowy;
  • System mapowania;
  • Czujnik zderzeniowy;
  • Czujnik zabezpieczający przed upadkiem (tzw. klifowy);
  • Czujnik kurzu;
 • Moc silnika – im jest mniejsza, tym w rzeczywistości urządzenie stanie się bardziej ekonomiczne. Z drugiej jednak strony im większa jest liczba watów, tym dokładniejsza i efektywniejsza praca robota;
 • Pojemność akumulatora – wpłynie to na długość pracy urządzenia bez ładowania. Dla porównania akumulator o pojemności 2600 mAh może pracować nawet do 150 minut.
 • Pojemność pojemników – na odpady i wodę, jeżeli jest to robot sprzątający z mopem. Im większy pojemnik, tym dłuższy będzie czas sprzątania bez konieczności jego opróżniania.
 • Rodzaj filtrów – w wielu rankingach robotów sprzątających wymienia się m.in. filtr HEPA, który jest wykonany z 3 warstw spienionego szkła;
 • Poziom natężenia dźwięku – Standardowe urządzenia w trakcie pracy emitują głośność na poziomie od 55 do 75 dB. W praktyce więc pracują one ciszej niż zwykłe odkurzacze;
 • Możliwość sterowania zdalnego – np. z poziomu smartfona, na który pobierana jest aplikacja do robota sprzątającego.

Robot sprzątający z funkcją mopowania

Czyli robot hybrydowy lub 2 w 1, który poza odkurzaniem bardzo dobrze radzi sobie również z myciem podłóg na mokro. Tego typu urządzenie z pewnością poradzi sobie przy usuwaniu niewielkich i jeszcze niezaschniętych zabrudzeń. Robot sprzątający z mopem posiada specjalną nakładkę, którą przyczepia się od spodu do robota. Ponieważ nakładka ta jest wilgotna, znakomicie zbiera kurz i inne zabrudzenia. Z kolei po zabrudzeniu wystarczy jedynie ją zdjąć, a następnie ręcznie wypłukać. Po wysuszeniu można zamontować ją z powrotem do urządzenia – za pomocą rzepa. Najbardziej zaawansowane modele robotów są również wyposażone w zbiornik na wodę, który samodzielnie nawilża nakładkę oraz spryskiwacze.

Porównanie robotów sprzątających

Dostępne na rynku urządzenia różnią się od siebie w zależności od modelu. Wśród nich na wyróżnienie zasługuje:

 • Robot odkurzający – z powodzeniem zastąpi tradycyjny odkurzacz. Nie można nim jednak czyścić podłogi na mokro.
 • Robot sprzątający na mokro – czyli urządzenie przeznaczone wyłącznie do mycia powierzchni na mokro.
 • Robot sprzątający na sucho i mokro – czyli robot sprzątający i myjący, który pozwala czyścić nie tylko dywany, ale i myć posadzki. Często określany również jako robot hybrydowy lub 2 w 1

Który z nich wybrać? Niejeden ranking robotów sprzątających potwierdzi, że najbardziej ergonomiczny jest zdecydowanie robot sprzątający mopujący, czyli 2 w 1. Z powodzeniem wyręczy on bowiem swojego posiadacza w zamiataniu i myciu podłóg, dlatego też są to najczęściej polecane roboty sprzątające. Warto jednak pamiętać, że jest on nieco droższy, a do jego używania potrzebny będzie także m.in. dobry płyn do robotów sprzątających.

Robot sprzątający sierść

Nasz ranking robotów sprzątających uwzględnia także takie modele jak, robot sprzątający sierść psa. Wyglądem przypomina on inne urządzenie tego typu. Jaki robot sprzątający przy psie będzie najlepszy? Przede wszystkim powinien to być jednak robot, który będzie wyróżniał się dużą mocą a co się tym wiąże — siłą ssania. Wielu z producentów oferuje również specjalne szczotki, które usuwają sierść, ale nie powodują jej wplątywania się we włoski szczotki. Tego typu urządzenie powinno także posiadać zaawansowany system filtrujący, który usunie z podłogi sierść i inne alergeny. Niektóre z nich oferują również możliwość ustawienia harmonogramu pracy, który sprawi, że robot będzie sprzątał, np. gdy pies będzie na spacerze.

Robot sprzątający ze stacją dokującą

Stacja dokująca robota sprzątającego to urządzenie, które rozszerza funkcjonalność robotów. W jaki sposób ona działa? Umieszczona na podłodze po prostu czeka, do momentu, w którym akumulator w robocie będzie bliski rozładowania. Wtedy stacja dokująca „ściąga” urządzenie do siebie, po czym następuje jego ładowanie. Łączność pomiędzy tymi dwoma jednostkami odbywa się na podstawie sygnałów w paśmie podczerwonym. Jest to niezwykle ważne, ponieważ jeżeli robot oddali się za daleko od stacji dokującej – połączenie zostanie zerwane i odkurzacz nie powróci na czas do stacji dokującej.

Polecane roboty sprzątające w 2023

Najczęściej zadawane pytania na temat robotów sprzątających:

Jaki robot sprzątający?

Dostępne na rynku modele można podzielić na roboty odkurzające, sprzątające na mokro oraz tzw. 2 w 1, czyli roboty sprzątające na sucho i mokro. Wybór konkretnego z nich powinien odpowiadać oczekiwaniom użytkownika.

Jakie imię dla robota sprzątającego?

Wraz z upływem czasu robot domowy staje się częścią rodziny – nic więc dziwnego, że ich posiadacze często nadają im imiona. To, jak nazwiesz swojego robota, zależy tylko i wyłącznie od Ciebie!

Czy warto kupić robota sprzątającego?

Robot sprzątający to rozwiązanie dla wszystkich, którzy nie lubią zamiatać, czy odkurzać. Urządzenie wyręczy w tym, przez co pomoże również zaoszczędzić czasu i sił.

Ile kosztuje robot sprzątający?

Ceny robotów sprzątających zaczynają się już od 500 zł. Tani dobry robot sprzątający można znaleźć już nawet do 1 000 zł. Z kolei najnowszy robot sprzątający, który wyposażono w wiele udogodnień, może kosztować nawet powyżej 4 000 zł.

Jaki robot sprzątający do dywanów?

Do czyszczenia dywanów poleca się wybór modeli o sile ssania powyżej 2 000 Pa. Roboty o mniejszej sile ssania mogą okazać się nieskuteczne.

Jaki robot sprzątający do sierści?

Powinien to być robot o dużej mocy oraz sile ssania — w przeciwnym razie może on okazać się nieskuteczny.

Udostepnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.