Wybór miski do picia lub jedzenia dla psa wydaje się zadaniem niezwykle łatwym. Pies powinien mieć dostęp do minimum dwóch naczyń: jedną z nich jest miska na wodę, zaś drugą – na jedzenie. Niestety nie zawsze ładna miseczka daje zwierzakowi odpowiedni komfort użytkowania. Podczas zakupu akcesoriów dla pupila niejednokrotnie kierujemy się ceną, a nie jakością, czy odpowiednią wielkością produktu. Pies powinien mieć zapewniony stały dostęp do wody, dlatego tak istotna jest wygoda. Rankingi wskazują na popularność tanich miseczek plastikowych. Jednak czy na pewno jest to najlepsza decyzja?
Ranking miseczek dla psa. Jak wybrać najlepszą?
Chociaż w każdym sklepie z akcesoriami zwierząt mamy dostępną szeroką gamę misek dla psów, nie zawsze dokonujemy dobrego zakupu. Dostępne są miski porcelanowe dla psa, miski metalowe, ze stali nierdzewnej, ceramiczne, z kamionki, bambusa, antypoślizgowe. Jednak jak zdecydować, która z nich będzie odpowiednia? Pomimo tak dużego wyboru stawiamy przede wszystkim na kolorowe miski dla psa z plastiku. Barwa i fantazyjne wzory dla pupila mają drugorzędne znaczenie. Przed zakupem misek na jedzenie i wodę trzeba wziąć pod uwagę kilka elementów. Istotna jest nie tylko wielkość psa. Kształt jego pyska, a także długość uszu są również ważne. Nie każdy o tym pamięta, dziwiąc się później, że zwierzak odmawia jedzenia. Nie można też zapominać o temperamencie czworonożnego przyjaciela. Pogryziona i podrapana tania miska plastikowa dla psa szybko przeistoczy się w siedlisko groźnych bakterii. Może rozwinąć się też alergia na plastik, jeżeli pies lubi gryźć miskę. Może to wywołać delikatne reakcje skórne na pyszczku psa.
Ranking misek dla psa – grudzień 2024
Czy warto kupić miski dla psa na stojaku?
Podawanie psu jedzenia na specjalnym podwyższeniu sprawdza się w przypadku zwierząt niezależenie od ich rozmiaru. Jednak musi to być bardzo przemyślana decyzja. Ładnie wyglądające miski ceramiczne dla psa na stojaku stały się tematem dosyć kontrowersyjnym. Obecnie odradzane są przez samych lekarzy weterynarii. Zaleca się je stosować jedynie u zwierząt chorych, aby odciążać szyję, biodra. Jest to kluczowe, jeżeli pies ma problemy z kośćmi, stawami.
Zestaw misek na stojaku zaakceptują też psy w podeszłym wieku, którym poruszanie się sprawia problem. Stojak na 3 miski wygląda w pomieszczeniu lepiej niż porozstawiane po kątach naczynia z karmą i wodą. Dla psa to z jednej strony komfort i gwarancja czystości. Miski na podwyższeniu nie będą przez psa przesuwane, minimalne jest też ryzyko rozlania wody. Nie musimy więc martwić się o bałagan. Warto, jednak pamiętać, aby nie stawiać wody obok karmy. Podczas jedzenia kawałek karmy może dostać się do wody i po prostu ją zanieczyścić. Decydując się na zakup miski na jedzenie dla psa, należy uwzględniać odpowiednią pozycję psa podczas spożywania posiłku lub picia wody. Zwierzę nie powinno zbytnio opuszczać szyi w dół, jak i nadmiernie wyciągać ją do góry. Górna część miski powinna znajdować się na poziomie dolnej części klatki piersiowej psa. To najlepszy sposób na sprawdzenie, czy stojak na miski dla psa jest ustawiony na dobrej wysokości. Pies powinien jeść z głową opuszczoną w dół, inaczej będzie połykać powietrze, co może doprowadzić do niebezpiecznych wzdęć. Nie są to odpowiednie miski dla Yorka ani dużych psów zdrowych. Można rozważyć zakup miski ceramicznej dla psa na stojaku dla doga niemieckiego lub owczarka niemieckiego. Jeżeli naszemu pupilowi nic nie dolega, nie ma problemów np. z zapaleniem stawów, warto rozejrzeć się za innym tradycyjnym rodzajem misek. Można też skonsultować się ze swoim lekarzem weterynarii.
Miska ceramiczna dla psa, metalowa, czy może szklana?
Chociaż ranking misek dla psów jest nieubłagany i ze względu na bardzo korzystną cenę mogą się pojawić w rankignu, to warto sprawdzić inny rodzaj materiału. Miska dla psa plastikowa powinna być traktowana jako ostateczność, a najlepiej w ogóle zrezygnować z jej stosowania. Mogą one powodować przedostawanie się do jedzenia i wody psa szkodliwych chemikaliów, narażając zwierzę na niebezpieczne skutki zdrowotne.
Metalowe miski dla psa
Stal nierdzewna to najbezpieczniejszy wybór, porównując materiał do plastiku, czy glazurowanej ceramiki. Sama stylistyka misek metalowych jest bardzo ograniczona, ale nie powinno to zniechęcać do jej zakupu. Łatwość utrzymania w czystości to jedna z podstawowych zalet. Najważniejszy jest jednak brak ryzyka przedostawania się niebezpiecznych chemikaliów do jedzenia i wody. Owszem, naczynia metalowe mogą rdzewieć, jeżeli miski na jedzenie dla psa będą pozostawione na zewnątrz. Psy, które lubią gryźć, w tym niszczyć naczynia, z których jedzą, są narażone na uszkodzenie zębów. Z drugiej strony mogą podrzucać miską do woli, a ona i tak nie ulegnie uszkodzeniu. Dlatego tak ważne jest uwzględnianie charakteru psa podczas zakupu miseczki. Inną wadą tanich misek metalowych jest specyficzny zapach, a nawet zmiana smaku wody na lekko metaliczny. Metalowe miski dla psa często posiadają specjalną gumową podstawkę, która zapobiega przesuwaniu się podczas spożywania posiłku lub picia wody przez psa. Naczynia metalowe mogą wywoływać hałas, który przez niektóre zwierzęta jest nie do zaakceptowania. Tym samym, jeżeli pies jest lękliwy, metalowe miski dla psa nie są polecane. Ciekawą i bezstresową alternatywą mogą tu być podwójne miski dla psów.
Szklane miski dla psa
Szklane naczynia nie są tak popularne w rankingach zakupowych. Warto jednak rozważyć ich zakup, jeżeli pies ma spokojny charakter. Szklane miski dla psa polecane są ze względu na bezpieczeństwo użytkowania, pomimo swojej naturalnej kruchości. Materiał szklany jest nieporowaty, co zapobiega zatrzymywaniu i rozwojowi szkodliwych bakterii i drobnoustrojów. Szklana powierzchnia jest niezwykle łatwa do utrzymania w czystości, zwłaszcza kiedy mamy możliwość mycia naczynia w mikrofalówce. Regularnie należy sprawdzać szklane miski dla psa pod kątem uszkodzeń, nawet najmniejszych odprysków. W przypadku zauważenia pęknięcia należy zaprzestać używać naczynia.
Miska ceramiczna dla psa
Ceramiczne naczynia oferują szeroką paletę wzorów i nadruków. To najlepszy kompromis, kiedy lubimy kolorowe miski dla psa i jednocześnie cenimy komfort swój i zwierzaka. Bez problemu można skomponować ładny zestaw misek ceramicznych dla psa o różnorodnym przeznaczeniu: na wodę, karmę suchą i mokrą. Miski wykonane z ceramiki, jak i z kamionki, są cięższe. Tym samym pies nie będzie przemieszczał się z naczyniem podczas jedzenia. Zaletą misek ceramicznych jest pokrycie ich ochronną glazurą. Należy upewnić się, że powłoka nie zawiera szkodliwych chemikaliów lub ołowiu i nadaje się do kontaktu z żywnością. W rankingach wygrywają miski ceramiczne dla psa pokryte bezpiecznym szkliwem bezołowiowym. Wadą ceramiki jest ryzyko szybkiego zniszczenia naczynia. Łatwo o stłuczenie, czy obicie i ukruszenie materiału podczas mycia. Każde, nawet najmniejsze pęknięcie to ryzyko rozwoju baterii. Warto więc wybierać miski z możliwością mycia w zmywarce. Zapewni to utrzymanie naczynia w higienicznej czystości. Ceramika jest odporna na podgryzanie przez psa, aczkolwiek trzeba regularnie sprawdzać miseczkę pod kątem ewentualnych uszkodzeń. Duża miska ceramiczna dla psa to prosty sposób na podanie mokrej karmy. Naczynia z ceramiki mogą być używane w mikrofalówce. Idealna opcja dla osób zabieganych i pracujących. Po powrocie do domu wystarczy chwilę podgrzać posiłek w mikrofalówce i gotowe.
Miski dla dużego psa
Wychodzimy z założenia, że duży pies wymaga innego sposobu karmienia i podawania wody. Jak wspomniano wcześniej, wysoki stojak na miski dla psa nie jest dobrym wyborem. Narazi to pupila na niepotrzebne problemy zdrowotne, a w szczególności wzdęcia. Miska dla większego psa powinien mieć ok. 4 litrów pojemności, gdyż nie może być zbyt mała. Lepiej jest kupić większe naczynie, aniżeli zbyt małe i wąskie. Takiej objętości miska do picia dla psa będzie najbardziej komfortowa podczas codziennego użytkowania.
Jaka miska dla szczeniaka?
Wśród rankingów popularnym wyborem konsumentów są zestawy misek ceramicznych dla psa lub naczynia ze stali nierdzewnej. Niesłabnącą popularnością cieszą się miski z melaminy, które idealnie nadają się dla żywiołowych szczeniaków. Krótkie nóżki i ciało blisko ziemi nie sprzyja szczeniakowi jedzeniu z miseczki. Dlatego miski na jedzenie dla psa nie mogą być zbyt głębokie. Należy wybierać naczynia szerokie, ale jednocześnie płaskie, dzięki czemu szczeniak z łatwością będzie sięgać po kąski. Tego samego rodzaju miski, co i dla szczeniąt, sprawdzą się idealnie dla spanieli i bassetów. Wyeliminuje to problem brudnych po jedzeniu uszu. Zdecydowanie należy unikać misek plastikowych, które nie tylko są szkodliwe dla środowiska, ale mogą być szkodliwe dla małego podopiecznego.
Miska na wyjazd dla psa
Pies powinien mieć zapewniony dostęp do wody, niezależnie czy zabieramy go do weterynarza, na długi spacer lub sobotni wypad za miasto. Podanie picia, czy przysmaków ułatwiają nowoczesne miski dla psa. Silikonowe miseczki podróżne systematycznie poprawiają swoje pozycje w rankingu popularności. Często składane, nie zajmą dużo miejsca w torbie. Popularnym rozwiązaniem na podróż jest sprzęt 2 w 1, czyli poręczna i niedużych rozmiarów butelka z miską dla psa.
Podsumowanie
W Internecie znajdziemy ogromny wybór miseczek dla psa, wybierając model zaproponowany w rankingu możesz mieć pewność, że twój pupil ma komfortową miseczkę. Niezależnie czy szukamy miski dla Yorka, czy dużej miski dla psa ras olbrzymich, zawsze warto kierować się indywidualnymi potrzebami pupila i jego stanem zdrowia. Ranking służy także zbiorem cennych informacji oraz dodatkowej wiedzy, którą warto wykorzystać wybierając miskę dla psa. Ostatecznie i tak musisz decyzję podjąć samodzielnie, przecież nikt nie zna tak dobrze Twojego zwierzaka, jak właściciel.
Wydawałoby się, że wybranie miski dla psa jest proste. Okazuje się, że nie jest to szybki wybór i zakup. Wybierając miskę dla szczeniaka postawiłam na łatwość w utrzymaniu czystości oraz na wygląd, czyli trafiło na metalową miskę. Zarówno ja jak i mój pies jesteśmy zadowoleni.