Najlepsza piła akumulatorowa – Ranking 2023

Pilarki na akumulator to jedno z podstawowych urządzeń do obróbki drewna, który przyda się nie tylko w warsztacie, ale i domu. Z tego też względu powstał poniższy ranking pił akumulatorowych. Przeczytaj nasz ranking pił łańcuchowych na akumulator i dowiedz się, które z urządzeń wybrać!

Pilarka akumulatorowa – zasada działania i budowa

Zacznijmy od tego, że na rynku mamy dostępne 3 rodzaje urządzeń. Są to: pilarka spalinowa, piła elektryczna oraz piła na baterie, które określa się również jako akumulatorowe. Jak działa? W przypadku pierwszej z nich mamy do czynienia z napędem spalinowy, gdzie zespół sterujący uruchamia silnik, który wprawia w ruch łańcuch tnący. A jak działa piła elektryczna? Podobnie jak model spalinowy posiada ona silnik, który porusza łańcuchem. Różnica poleca na tym, że w przypadku piły łańcuchowej napędzanej silnikiem elektrycznym, urządzenie działa za pomocą prądu, a nie paliwa. Ich szczególnym rodzajem jest piła elektryczna na baterie, w której przypadku źródłem zasilania jest akumulator. Po załadowaniu go od gniazda wystarczy nacisnąć włącznik urządzenia oraz wcisnąć manetkę “gazu”. W tym samym momencie łańcuch piły zacznie się obracać.

Budowa piły elektrycznej

Piła elektryczna na baterie jest zbudowana z prowadnicy, na której osadzony jest łańcuch oraz obudowa. To właśnie w jej wnętrzu znajduje się m.in. silnik i zbiornik na olej do smarowania łańcucha. Jest do niej również doprowadzony kabel zasilający, a przy prowadnicy znajduje się pokrętło do regulacji napięcia piły łańcuchowej. Z kolei w przypadku modeli z naszego rankingu pilarek na akumulator źródłem prądu w nich jest bateria ogniw litowo-jonowych. Im większą ma ona pojemność, tym dłuższy czas pracy maszyny.

Piła elektryczna na wysięgniku

Szczególnym rodzajem pilarki elektrycznej, który znalazł się w naszym rankingu pilarek na akumulator, jest piła łańcuchowa na wysięgniku. Czym się wyróżnia? Wyposażona w specjalnie zaprojektowany, teleskopowy wysięgnik, dosięga w trudno dostępne miejsca – i to bez konieczności użycia drabiny czy podnośnika. Zaletą takiego urządzenia są kompaktowe wymiary oraz niska waga. Niestety jednak z drugiej strony są to maszyny o mniejszej mocy, niż tradycyjne modele piły. Jej stosowanie pozwala na wykonanie cięcia pielęgnacyjnego i porządkowego – i to wysoko w koronach drzew. Używanie tego narzędzia wpływa również na bezpieczeństwo – eliminując przy tym konieczność manewrowania piłą na drabinie. Piłę można bowiem używać z poziomu ziemi.

Ranking pił akumulatorowych – czerwiec 2024

Piły akumulatorowe do gałęzi – małe pilarki

Rozmiar i waga urządzenia mają ogromne znaczenie. Wpływa ono bowiem na komfort użytkowania pilarki. Dostępne na rynku modele pilarek akumulatorowych mają zwykle od 2,8 do 5 kg wagi. Lekka piła akumulatorowa to taka, która nie obciąży za bardzo ręki. Mowa więc o urządzeniach poniżej 3 kg. Zaletą tak lekkiego sprzętu jest to, iż znacznie łatwiej nią operować oraz nie stanowi ona problemu w przenoszeniu. Jednak trzeba liczyć się z tym, że taka mała, przenośna piła łańcuchowa akumulatorowa może mieć mniejszą moc. Jakie jeszcze cechy powinna posiadać mini pilarka łańcuchowa na akumulator? Wyjaśniamy dalszej części rankingu pił akumulatorowych!

Dobra piła do drewna na akumulator to urządzenie dopasowane do potrzeb swojego użytkownika. Aby tak było, poza wagą i rozmiarami warto zwrócić uwagę również na parametry takie jak:

  • Długość prowadnicy – na potrzeby domowe z pewnością wystarczy prowadnica o długości 35 cm. Świetnie sprawdzi się do przycinania gałęzi i krzewów.
  • Rodzaj baterii – pojemność akumulatora powinna wynosić minimum 2,5 Ah. Wyjątek stanowią modele z podwójnymi akumulatorami, które mogą mieć mniejszą pojemność. Warto również wziąć pod uwagę długość ładowania baterii. Akumulatory litowo-jonowe charakteryzują się krótkim czasem ładowania (w ciągu 25 min można naładować nawet do 80% baterii).
  • Dodatkowe funkcje – np. system amortyzacji, pokrętła do napinania łańcucha, blokady oraz inne gadżety, które podniosą bezpieczeństwo użytkowania.

Uwzględniając je przy wyborze pilarki akumulatorowej, można zyskać pewność, że sprzęt okaże się wart zakupu.

Piła do drewna akumulatorowa czy spalinowa?

Każdy rzetelny ranking pilarek na akumulator powinien również odpowiedzieć na pytanie, które zadaje sobie wiele osób – piła łańcuchowa na baterie czy spalinowa? Wszystko zależy od jego, w jaki sposób pila będzie eksploatowana. Jeżeli planuje się zakup urządzenia do intensywnej pracy np. przy większej wycince drzew, poleca się wybór piły spalinowej. Bez problemu poradzi sobie ona z drewnem o średnicy nawet powyżej 30 cm. Na potrzeby domowe przydadzą się urządzenia o pojemności do 118,8 cm3. Te większe przeznaczone są do profesjonalnej pracy i mają nawet do 9 koni mechanicznych. Należy również pamiętać o tym, że w porównaniu do urządzenia na akumulator pilarka spalinowa generuje ogromne ilości hałasu – w niektórych przypadkach nawet powyżej 110 dB. Dla porównania, pilarki akumulatorowe w trakcie pracy emitują hałas, który wynosi maksymalnie do 94 dB.

Ponadto emituje ono również dużo spalin, które są efektem spalania paliwa. W rankingu pił łańcuchowych na akumulator nie sposób nie wspomnieć o tym, że to właśnie urządzenia zasilane na akumulator pozwalają na zachowanie ciągłość pracy – po rozładowaniu się urządzenia wystarczy jedynie wymienić akumulator na naładowany.

Moc piły elektrycznej

Już wcześniej w naszym rankingu pił akumulatorowych wspomnieliśmy o tym, że jednym z podstawowych parametrów pilarek jest ich moc. Jakie urządzenie sprosta zadaniom w obrębie domy i ogrodu? Mowa tu przede wszystkim o mocy od 1200 do 1500 W. Bardziej wydajne okażą się jednak urządzenia o większej mocy. Osobom, które szukają piły do zadań specjalnych, poleca się wybór modeli powyżej 2 000 W. To jednak jeszcze nic – najlepsze piły akumulatorowe mają nawet kilkukrotnie wyższą mocą. Im jednak większa będzie moc pilarki akumulatorowej, tym bardziej wzrośnie również i jego cena.

Zalety piły łańcuchowej na akumulator

Ranking pił łańcuchowych na akumulator zamykamy zestawieniem zalet, jakie urządzenia te posiadają. Zacznijmy od tego, piły akumulatorowe w porównaniu do pilarek spalinowych charakteryzują się znacznie cichszą pracą i nie emituje żadnych spalin. „Akumulatorówka” jest lekka, ale posiada ona pewnie ograniczenia w zakresie wydajności. Niestety nie jest ona tak wydajna, jak maszyna wyposażona w silnik spalinowy. W standardowych urządzeniach na jednym ładowaniu można przeciąć ok. 150 pędów o grubości do 5 cm. Istnieje jednak prawdopodobieństwo, że przy zbyt dużym obciążeniu silnik urządzenia może się zacząć przegrzewać. Obecność akumulatora sprawia, że urządzenie może pracować bez przerwy – wystarczy jedynie wymienić w urządzeniu akumulator na naładowany. Istotnym ograniczeniem pilarek akumulatorowych są jednak ich ogniwa, które się zużywają. Nie zmienia to jednak faktu, iż urządzenie świetnie sprawdzi się do pracy w przydomowym ogrodzie.

Najczęstsze pytania o pilarki akumulatorowe:

Jaki olej do piły elektrycznej łańcuchowej?

Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie oleju polecanego przez producenta piły łańcuchowej. Warto postawić na płyn o wysokiej lepkości.

Jak ciąć piłą łańcuchową?

Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, by trzymać pilarkę łańcuchową obydwoma rękami. Następnie po włączeniu urządzenia, solidnie je trzymając – można przejść do cięcia.

Jaka piła łańcuchowa do domu?

Do przydomowych prac przerw się piła o mocy od 1,2 kW do 1,5 kW od 1200 W do 1500 W. Wymagającym osobom poleca się wybór urządzeń o mocy od 1,5 do 2,4 kW 1500-2400 W.

Polecane piły akumulatorowe w 2024

Udostepnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *