Najlepszy prostownik do akumulatora – Ranking 2023

Większość kierowców przynajmniej raz w życiu spotkała się z sytuacją, w której akumulator odmówił posłuszeństwa. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy może być awaria któregoś z wielu elektronicznych innowacji znajdujących się na pokładzie samochodu. Inna, to po prostu pokonywanie zbyt często krótkich dystansów. Najczęstszym powodem braku napięcia w samochodzie jest jednak mróz. Niskie temperatury zwiększają bowiem zapotrzebowanie pojazdu na prąd, dlatego też akumulator staje się mniej wydajny. Problem z rozruchem najczęściej jest wówczas efektem jego rozładowania. Co ważne, brak energii w akumulatorze nie musi oznaczać kosztownej usterki. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi prostownik samochodowy. Jak wybrać dobry prostownik? Sprawdź ranking prostowników!

Prostownik do akumulatora – jak działa prostownik samochodowy?

Prostownik do ładowania akumulatorów to urządzenie, które pozwoli nam w łatwy sposób naładować akumulator samochodowy, ale nie tylko. Dobry prostownik do akumulatora poradzi sobie też z naładowaniem baterii w motocyklu, kładzie, skuterze, a nawet łodzi. Jest to niezwykle przydatny sprzęt w przypadku, kiedy zapomnimy o wyłączeniu świateł czy radia. Najlepszy prostownik samochodowy to także nieoceniona pomoc zimą, kiedy niskie temperatury panujące na zewnątrz sprawiają, że akumulator jest znacznie mniej wydajny, a samochód wykazuje zwiększone zapotrzebowanie na prąd. Posiadanie prostownika oznacza, że samodzielnie uporamy się z usterką, jaką jest uniemożliwienie odpalenia samochodu, bez konieczności odwiedzania warsztatu samochodowego. Jak działa prostownik samochodowy?

Prostownik samochodowy to element elektroniczny, który zamienia napięcie przemienne na napięcie jednego znaku. To z kolei, po dalszym odfiltrowaniu, może być zamienione na napięcie stałe. W przypadku rozładowania się akumulatora samochodowego, urządzenie w krótkim czasie pozwala uratować dzień bez konieczności większej zmiany planów. Po podłączeniu go do baterii pozwala bowiem naładować ją. To, ile będzie trwał proces, zależy od poszczególnych rodzajów prostowników. Prostownikami potocznie nazywa się ładowarki akumulatorów samochodowych, gdzie najważniejszymi składowymi są transformator, układ regenerujący oraz prostownik właściwy. Jaki prostownik wybrać? Z pomocą przychodzi ranking prostowników.

Samochodowy prostownik do akumulatora – Ranking 2024

 

Prostownik mikroprocesorowy – różnice

Prostowniki mikroprocesorowe to bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia w porównaniu do tradycyjnych prostowników. Tego typu urządzenia posiadają elektroniczne układy sterowania, oparte o mikroprocesor. To z kolei sprawia, że doskonale nadają się one do ładowania baterii w samochodzie, bez ciągłego nadzorowania stanu ich pracy. Urządzenia posiadają bowiem rozbudowane funkcje ładowania, które sprawiają, że są one bezpieczniejsze w eksploatacji oraz łatwiejsze w obsłudze. Mikroprocesor jest bowiem niezwykle czuły na poziom naładowania baterii, wahania napięcia oraz nieprawidłowości podczas podłączania krokodylków. Co ważne, możliwe jest tutaj ładowanie akumulatora prostownikiem bez wyjmowania z samochodu. 

Dobry prostownik samodzielnie stabilizuje napięcie ładowania oraz automatycznie wyłącza się po pełnym naładowaniu baterii. Dzięki temu, akumulator nie jest narażony na wahania prądu w sieci oraz ewentualne zwarcia. Cechą wyróżniającą tego typu prostowniki jest możliwość pacy buforowej, co nie wymaga odłączenia urządzenia bezpośrednio po zakończeniu ładowania baterii. Wiele z prostowników mikroprocesorowych posiada też funkcję boostera rozruchowego oraz automatycznego odsiarczania akumulatora, co znacząco poprawia jego żywotność. Prostowniki występują też z opcją ładowania przez gniazdo zapalniczki.

Dzięki zastosowanym rozwiązaniom, urządzenie jest całkowicie bezpieczne dla układu zasilania samochodowego. Zastanawiasz się, jakie urządzenie wybrać? Sprawdź ranking prostowników mikroprocesorowych!

Prostownik automatyczny – czy z regulacją?

Wiele osób na forach internetowych czy też w mediach społecznościowych zadaje pytanie „jaki prostownik polecacie – automatyczny czy z regulacją?”. Ile osób, tyle odpowiedzi. Chcąc zainwestować w najlepszy prostownik do akumulatora z głębokim rozładowaniem, warto jednak wiedzieć, czym różnią się od siebie rozwiązania. 

Prostowniki z regulacją to najprostsze urządzenia dostępne na rynku. Są to urządzenia służące do ładowania akumulatorów ołowiowo-kwasowych. Ich działanie opiera się na transformatorze, a same urządzenia pozbawione są jakichkolwiek elektronicznych dodatków. Są to tanie i dobre prostowniki samochodowe, a do kupna urządzeń zachęca przede wszystkim atrakcyjna cena. Co ważne, w tym przypadku samodzielnie musimy uregulować wartość prądu.

Automatyczne prostowniki to inaczej prostowniki mikroprocesorowe, doskonałe prostowniki do akumulatorów bezobsługowych. Jakie rozwiązanie zatem wybrać? Wszystko zależy od naszego budżetu oraz tego, jaki akumulator w samochodzie posiadamy.

Prostownik impulsowy – co go wyróżnia?

Cechą charakterystyczną prostownika impulsowego jest to, iż nie posiada on transformatora. Co więcej, dostarcza on prąd z częstotliwością aż 1 kHz. Jest zatem najbardziej skutecznym, ale i najdroższym prostownikiem, jaki jest obecnie dostępnie na rynku. Jego kompaktowe rozmiary oraz niewielka waga to tylko niektóre z wyróżniających go cech. Najważniejsza jest tutaj możliwość natychmiastowego odpalenia silnika samochodowego za pomoc zgromadzonej w prostowniku własnej energii. Co ważne, tego typu urządzenia, tak jak i prostowniki mikroprocesorowe nie potrzebują do działania zewnętrznego źródła prądu.

Poszczególne prostowniki akumulatorowe różnią się między sobą przede wszystkim wartością prądu rozruchowego. Najtańszy oraz najprostszy prostownik samochodowy generuje prąd w zakresie od 900 do 1700 A, a droższy nawet do 2200 A. Co ważne, kupując prostownik samochodowy do diesla o dużej mocy, będziemy mogli naładować nim też większe pojazdy. Urządzenia o mocy 900 A wystarczą do uruchomienia silnika o pojemności nieprzekraczającej 1600 cm3, a te o mocy 1700 A pozwolą na odpalenie silnika do 3000 cm3.

Dobry prostownik powinien charakteryzować się też dużą pojemnością baterii. Większość urządzeń wyróżnia się napięciem instalacji 12/24 V.

Prostownik z odsiarczaniem – jak działa?

Tak, jak już zostało wspomniane, ogniwo rozładowuje się na wiele sposobów. Podróżowanie po krótkich trasach czy pozostawienie włączonych świateł bądź radia to tylko niektóre z przykładów. Najczęściej zdarza się to jednak podczas mrozów. Wówczas elektrolit znajdujący się w akumulatorach gęstnieje, a ich pojemność zmniejsza się. Ogniwo może być także mniej wydajne ze względu na zasiarczenie. Zjawisko to powstaje na skutek całkowitego lub znaczącego rozładowania akumulatora, a także wielokrotnych i nieskutecznych prób rozruchu. Efektem takich działań jest powstawanie kryształów siarczanu ołowiu na płytach ołowiowych, co skutecznie zmniejsza elektryczną pojemność ogniwa. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi najlepszy prostownik z odsiarczaniem, który pomoże odzyskać część pojemności posiadanego ogniwa. Szukając tego typu prostownika w rankingu prostowników do akumulatorów, zwróćmy uwagę jedynie na modele elektroniczne.Jak działa prostownik z odsiarczaniem? Proces polega na impulsowym ładowaniu akumulatora z jednoczesnym jego częściowym rozładowywaniem. Już jakiś czas temu zauważono bowiem, iż prąd o odpowiedniej częstotliwości i amplitudzie, jest w stanie rozbić warstwę siarczanów, które zbierają się na płytach ołowiowych ognia. Dzięki takiemu zabiegowi, związki te wracają do swojej pierwotnej postaci, spełniając swoją macierzystą funkcję. 

Podłączenie prostownika – krok po kroku

Ładowanie akumulatora prostownikiem nie jest czynnością skomplikowaną. W zależności od tego, jaki rodzaj prostownika posiadamy, pierwszą czynnością, jaką powinniśmy wykonać jest wyjęcie akumulatora z samochodu. W przypadku prostowników mikroprocesorowych etap ten możemy pominąć. To, który z prostowników jest najłatwiejszy w użyciu, także znajduje się w rankingu prostowników. Czy możliwe jest ładowanie akumulatora prostownikiem w domu? Oczywiście, że tak! Jak wygląda prawidłowe ładowanie akumulatora prostownikiem? Sprawdź, jak podłączyć prostownik krok po kroku.

Jak ładować akumulator prostownikiem?

W przypadku odłączania przewodów akumulatorowych w samochodzie, należy pamiętać o prawidłowej kolejności, która zapobiegnie przypadkowemu zwarciu. Najpierw należy więc zdjąć klemę z zacisku ujemnego, a następnie z dodatniego.

  1. Pierwszym krokiem jest połączenie zacisku prostownika oznaczonego plusem, z zaciskiem akumulatora z tym samym oznaczeniem. Następnie, łączmy zacisk prostownika oznaczony minusem z tym samym oznaczeniem na akumulatorze. W tym miejscu wykorzystujemy krokodylki do prostownika.
  2. W przypadku, jeżeli nasz prostownik nie jest automatyczny, należy ustawić wartość prądu, odpowiadającą 10% pojemności ładowanego akumulatora.
  3. Jeżeli prostownik nie jest bezprzewodowy, należy podłączyć go do gniazdka. Jeżeli posiadamy bezprzewodowy prostownik samochodowy – etap ten pomijamy.
  4. W miarę możliwości należy poluzować cele akumulatora. 
  5. Następnym krokiem jest kontrolowanie naładowania akumulatora. Prostownik z regulacją prądu ładowania, samoistnie odłączy urządzenie. 
  6. Po odłączeniu prostownika warto sprawdzić poziom elektrolitu we wszystkich celach. 
  7. Ostatnim etapem jest podłączenie akumulatora – rozpoczynając od biegunów dodatnich.

Ile ładować akumulator prostownikiem?

Podczas ładowania akumulatora, warto wziąć pod uwagę fakt, iż niskie temperatury obniżają parametry urządzeń. Co to oznacza? Jeżeli przy temperaturze 25°C ogniwo ma 100% pojemności elektrycznej, to przy temperaturze równej 0°C pojemność ta spadnie do 80%, a przy – 25°C aż do 60%. W takim przypadku nawet najlepszy akumulator samochodowy może nie zadziałać, jeżeli jest częściowo rozładowany lub notorycznie niedoładowany.

Ogólna zasada mówi o tym, że prostownik pokazuje, że akumulator jest naładowany wtedy, gdy wskazówka na prostowniku osiągnie stan bliski zera. Jaki czas jest potrzebny do naładowania akumulatora? Przyjmuje się, że czas ten w zależności od stanu ogniwa, wynosi średnio 10 – 12 godzin. Tego czasu należy pilnować oczywiście podczas używania prostowników standardowych. W przypadku prostowników mikroprocesorowych, urządzenia samoczynnie przełączą się w tryb czuwania, stale monitorując poziom naładowania baterii, a w razie potrzeby dodatkowo naładują akumulator. 

Zasady ładowania akumulatora prostownikiem

Zasady opisane w procesie ładowania akumulatora to jednak nie wszystko, czego należy przestrzegać podczas ładowania akumulatora prostownikiem. Jeszcze zanim przystąpimy do podłączenia urządzenia, należy zapoznać się z obowiązkowymi zasadami bezpieczeństwa. 

  • Podczas ładowania akumulatora należy zachować odstęp od źródła ognia. W trakcie wykonywania czynności powstają bowiem toksyczne oraz łatwopalne gazy, które w połączeniu ze źródłem ognia mogłyby spowodować wybuch.
  • Należy uważać, aby przypadkowo nie rozlać elektrolitu, gdyż jest on roztworem silnie żrącym.
  • Dokładną uwagę należy zwrócić na to, aby nie doprowadzić do styku biegunów akumulatora, gdyż mogłoby to prowadzić do uszkodzenia baterii.
  • Zanim podłączymy prostownik do akumulatora, należy upewnić się, że zaciski baterii są czyste. Jeżeli będą zaśniedziałe, należy je wyczyścić za pomocą papieru ściernego bądź drucianej szczotki.
  • Ładowane akumulatora prostownikiem na mrozie nie jest zalecane przez większość producentów. Najbezpieczniejszy sposób naładowania akumulatora samochodowego zimą polega na wymontowaniu go z samochodu, a następnie ładowaniu pomocą prostownika w domu. Jeślisamochód stał przez dłuższy czas na silnym mrozie, akumulator powinien się najpierw rozgrzać do temperatury co najmniej 5°C.

Zarówno ranking prostowników mikroprocesorowych, jak i ranking prostowników tradycyjnych pomogą Ci wybrać urządzenie dopasowane do Twoich potrzeb!

Najczęściej zadawane pytania na temat prostowników samochodowych w 2024 roku:

Jak podłączyć prostownik do akumulatora?

Zarówno prostownik samochodowy polskiej produkcji, jak i zagranicznej, bardzo łatwo możemy podłączyć do akumulatora. W zależności od tego, z jakiego rodzaju prostownikiem mamy do czynienia, pierwszym krokiem jest odłączenie akumulatora od samochodu lub pominięcie tego etapu. Podczas odłączania klem w samochodzie należy pamiętać, że najpierw odłączamy te o biegunie ujemnym, a dopiero później te o biegunie dodatnim. Kolejnym krokiem jest podłączenie klem do prostownika – symbol plusa z plusem, minusa z minusem. W zależności od posiadanego rodzaju prostownika, na urządzeniu ustawiamy wartość prądu odpowiadającą 10% pojemności ładowanego akumulatora bądź ta dopasowuje się sama. Po naładowaniu, należy odłączyć urządzenie i podłączyć akumulator z powrotem do samochodu – najpierw plus, później minus.

Jak ładować akumulator AGM zwykłym prostownikiem?

Akumulator AGM, czyli taki z systemem start&stop, nie może być ładowany zwykłym prostownikiem, z uwagi na ryzyko jego uszkodzenia na skutek przeładowania. Do naładowania tego typu akumulatorów należy używać się specjalnych prostowników elektronicznych, które potrafią kontrolować zmiany temperatury w ładowanym akumulatorze.

Jaki prostownik do ładowania akumulatora 74Ah?

W przypadku chęci naładowania akumulatora 74 Ah, moc prostownika nie powinna być większa niż 7 A. 

Jak naładować akumulator EFB zwykłym prostownikiem

Silne rozładowanie akumulatorów EFB stosowanych w pojazdach jest raczej niemożliwe. Gdyby jednak tak się stało, nie zaleca się ładowania ich z użyciem zwykłego prostownika. Należy zaopatrzyć się tutaj w urządzenie z elementami sterującymi, tak jak w przypadku akumulatora AGM.

Jaki prostownik do akumulatora 80 Ah

Optymalny prąd ładowania to 1/10 pojemności akumulatora. Prostownik do akumulatora o 80 Ah powinien mieć zatem moc nie większą niż 8 A. Co ważne, akumulator można bez szkody dla niego ładować mniejszym prądem niż 1/10 jego pojemności, np. prostownikiem 4A. 

Jaki prostownik do akumulatora 60 Ah

W przypadku akumulatorów 60 Ah, prostownik powinien mieć moc nie większą niż 6 A.

Jaki prostownik do akumulatora 100Ah

Jeśli mamy akumulator o pojemności 100 Ah, to musimy posiadać prostownik o mocy nie większej niż 10 A.

Ile kosztuje prostownik do akumulatora?

Koszt prostownika do akumulatora zależy od jego specyfiki. Najtańsze urządzenia to prostowniki rozruchowe transformatorowe, których cena zaczyna się już od kilkudziesięciu złotych. Najlepszej jakości, a także o większej mocy urządzenia to koszt sięgający nawet kilku tysięcy złotych. W rankingu prostowników mikroprocesorowych zapoznasz się z cenami oraz możliwościami poszczególnych modeli prostowników. 

Udostepnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *