Najlepsza drukarka laserowa do domu – Ranking 2023

Wiele osób zastanawia się, jaka drukarka laserowa ze skanerem do domu będzie najlepsza. Do jej posiadania często zmusza nas w pewnym sensie szkoła, do której uczęszczają dzieci, uczelnia, na której studiujemy czy też praca w home-office lub na własnej działalności. Pobudki, które sprawiają, że w naszej głowie pojawia się konieczność posiadania drukarki, mogą być naprawdę różne. Niektórzy potrzebują jej do drukowania setek stron miesięcznie, a inni – do kilku stron.

W każdym z tych przypadków model laserowy będzie lepszy od atramentowego. Dlaczego? Tego dowiesz się w dalszej części artykułu. Odpowiemy także na pytanie: jaką kupić drukarkę laserową: wielofunkcyjną czy tanią? Oraz dlaczego sama niska cena urządzenia, to jeszcze nie wszystko. Przedstawimy Ci wszystkie wady i zalety domowych urządzeń oraz damy Ci inne wskazówki, dzięki którym porównanie drukarek wielofunkcyjnych laserowych będzie dla Ciebie proste jak bułka z masłem. Dzięki temu poradnikowi wybierzesz najlepszą drukarkę laserową do domu, która spełni wszystkie Twoje oczekiwania. A może nawet jeszcze więcej? 

Co to jest i jak działa domowa drukarka laserowa?

Drukarki ze skanerem laserowe znane są już na całym świecie. Sama technika druku laserowego została wymyślona przez firmę Xerox. Jest to także pierwszy producent drukarek laserowych. Pierwszy znany na świecie model pojawił się w 1977 roku. Xerox 9700, bo tak nazywała się drukarka, była tak ogromna, że z trudem weszłaby do dzisiejszych pomieszczeń w małych mieszkaniach. Na szczęście dzisiejsze drukarki laserowe są o wiele mniejsze i bardziej kompaktowe. Warto jednak wiedzieć, że pierwszy model bił na głowę dzisiejsze urządzenia pod względem szybkości drukowania. Xerox 9700 osiągał wydajność 120 stron na minutę. Dobra drukarka laserowa ze skanerem, którą możesz kupić w każdej chwili, to kilkanaście do kilkudziesięciu stron wydruku na minutę. Choć urządzenia są teraz wolniejsze i tak mają o wiele większą wydajność niż atramentowe modele. W większości przypadków kilkanaście stron na minutę to wystarczająca szybkość drukowania podczas korzystania z urządzenia w domowym zaciszu.

Pierwszy model drukarki laserowej do domu powstał już w 1984 roku. Od tamtego czasu urządzenia stale zmieniają swój design, ale zasady funkcjonowania pozostają podobne. Jak działa laserowa drukarka? W jej przypadku proces drukowania dzieli się na kilka etapów. W pierwszym wałek pokryty światłoczułym materiałem zostaje naelektryzowany w odpowiedni sposób. Następnie zostaje on naświetlony za pomocą lasera, dzięki czemu ładunek elektryczny w wyznaczonym miejscach znika. W tym momencie musimy zaznaczyć, że zanikanie ładunku elektrycznego może odbywać się na dwa sposoby i zależy to od typu drukarki. Modele działające przy wykorzystaniu technologii write-black naświetlają te miejsca, które będą służyć nadrukowaniu. Technologia write-white działa odwrotnie – naświetlone miejsca pozostaną puste. Który typ jest lepszy? Drukarki typu write-white dają o wiele lepsze odwzorowanie detali. Po naświetleniu następuje wywoływanie. Odbywa się ono poprzez naniesienie tonera w wyznaczone wcześniej miejsca. Nadruk jest następnie przenoszony na papier, a wałek – oczyszczany z tuszu. 

Choć drukarka laserowa zawdzięcza swoją nazwę laserowi, który naświetla naelektryzowany wałek, nowoczesne modele często opierają swoją pracę o diody LED. Są one niemal tak samo skuteczne. Jedyną różnicę można zobaczyć w odwzorowaniu kolorów. W przypadku lasera – jest ono o wiele lepsze. Zwróć na to uwagę podczas wybierania urządzenia dla siebie.

Najlepsza drukarka laserowa do domu – ranking 2024

 

Drukarka laserowa z wydrukiem dwustronnym – duplex

Dobra drukarka laserowa do domu może posiadać różne funkcje. W zależności od modelu, może drukować jednostronnie lub dwustronnie. Drukarka laserowa dwustronna ze skanerem jest oczywiście droższa, ale używanie jej jest wygodniejsze i łatwiejsze. Dzięki niej możesz bezproblemowo drukować po obu stronach kartki, a cały proces może odbywać się bez Twojej obecności. W przypadku modelu nieposiadającego funkcji automatycznego drukowania dwustronnego, oczywiście możesz drukować po obu stronach kartki. Jednakże w tym przypadku musisz własnoręcznie przekładać papier, a to wiąże się z dodatkowa pracą oraz dłuższym czasem drukowania. Może także zdarzyć się tak, że włożysz omyłkowo papier nie w tą stronę, przez co nadruk z jednej strony będzie do góry nogami w stosunku do drugiej. W przypadku drukowania czterech stron na jednej kartce będzie to dość problematyczne i np. podczas drukowania książki na studia nie będzie dało się jej dobrze złożyć, a strony się pomieszają. Automatyczny druk dwustronny sprawi, że unikniesz takich błędów.

Drukarka laserowa ze skanerem – wady i zalety

Nawet najlepsza drukarka laserowa do domu ma swoje wady i zalety. Urządzenia różnią się między sobą zarówno wyglądem, jak i wydajnością, ceną i kosztami eksploatacji. W porównaniu do atramentowych modeli, drukarki laserowe są znacznie droższe podczas zakupu. Możesz znaleźć tanie drukarki laserowe ze skanerem, ale przed zakupem powinieneś się upewnić, że koszty tonera Cię nie przerosną. Może okazać się, że tania drukarka laserowa będzie wyjątkowo kosztowna w eksploatacji, ponieważ tonery, które obsługuje, są jednymi z najdroższych. O wiele ważniejsze niż cena drukarki, są koszty tuszu z nią kompatybilnego. 

W porównaniu do atramentowej drukarki, toner laserowy kosztuje 2-4 razy więcej. Czy jest więc mniej opłacalny? Nie! Wydajna drukarka laserowa ze skanerem na jednym tonerze wydrukuje nawet 1350 stron. Przeciętny toner wystarcza na wydruk co najmniej 1000 stron. W przypadku atramentowych tuszów jest to ok. 200 stron. Tusze XXL, które kosztują tylko dwukrotnie mniej niż laserowe, mogą wydrukować ok. 400 stron. Oznacza to, że drukarki laserowe w ogólnym rozrachunku są o wiele bardziej ekonomiczne, choć sam jednorazowy wydatek na urządzenie jest wyższy. Laserowe drukarki to także brak problemu z zasychającym tonerem, co często ma miejsce w przypadku atramentowych odpowiedników.

Sprawdzając ranking drukarek laserowych wielofunkcyjnych dostępny na naszej stronie, możesz spotkać się także z wydajnością urządzenia, które jest mierzone w stronach na minutę. Oznacza ona, ile stron drukarka wydrukuje w ciągu jednej minuty. Słabsze modele oferują kilkanaście stron w tym czasie, a najbardziej wydajne – nawet jedną stronę na sekundę. To, jaki model wybierzesz, zależy tylko i wyłącznie od Twoich potrzeb. W przypadku sporadycznego drukowania kilku stron, mniej wydajny model będzie jak najbardziej wystarczający. Jeśli jednak jesteś np. studentem i często drukujesz dziesiątki stron, szybszy model znacznie przyspieszy Twoją naukę i przygotowanie do studiów. Co ważne, laserowe drukarki dają lepszą jakość wydruku, niż atramentowe. Szybkość drukowania nie wpływa na jakość wydruków. Są one równie wysokiej jakości w przypadku szybszych i wolniejszych urządzeń. 

Drukarka laserowa ze skanerem do domu – urządzenie wielofunkcyjne

To, jaką drukarkę laserową wybrać do domu zależy także o Twoich innych potrzeb. Na rynku dostępne są urządzenia wielofunkcyjne z drukarką laserową oraz modele, które potrafią tylko i wyłącznie drukować.

W przypadku pierwszych z nich, rozmiary urządzeń będą znacznie większe. Mini drukarki laserowe najczęściej posiadają jedynie możliwość drukowania. Wynika to z tego, że by drukarka mogła mieć skaner czy kserokopiarkę, musi mieć powierzchnię formatu co najmniej A4, na której położysz np. dokument potrzebujący zeskanowania. Jeśli drukarka posiada jedynie opcję drukowania, ta powierzchnia nie jest potrzebna, przez co drukarka może być odpowiednio mniejsza.

Drukarka laserowa kolorowa ze skanerem – dla kogo?

Drukarka laserowa kolorowa ze skanerem do domu jest znacznie większą inwestycją niż model monochromatyczny, czyli taki, który drukuje na czarno-biało. Również toner do niej jest droższy, więc samo urządzenie jest kosztowniejsze w eksploatacji. Dlatego, jeśli zastanawiasz się, jaką drukarkę laserową wybrać do domu, przemyśl dobrze, czy opcja drukowania w kolorze jest Ci w ogóle potrzebna. Często podczas użytku domowego wystarczy nam czarno-biała drukarka laserowa. Jednakże są przypadki, w których kolorowa drukarka laserowa jest niezbędna, np. drukowanie zdjęć czy kolorowych schematów, obrazków, plakatów. W takim przypadku mała drukarka laserowa kolorowa ze skanerem mimo swojego kosztu, będzie o wiele lepszą inwestycją niż model atramentowy. Dlaczego tak jest? 

Drukarka laserowa kolorowa ze skanerem do domu

W przypadku kolorowych drukarek laserowych, jakość wydruku jest o niebo lepsza niż przy wykorzystaniu atramentowych modeli. Dlatego jeśli zależy Ci na doskonałym odwzorowaniu kolorów i detali, wybierz drukarkę laserową. O ile w przypadku notatek na uczelnię czy schematów z książek gorsza jakość też jest w porządku, tak jeśli drukujesz dekoracyjne plakaty czy zdjęcia, wyższa jakość wydruku jest o wiele bardziej pożądana.

Drukarka laserowa ze skanerem i WiFi – czy warto?

Ranking drukarek laserowych wielofunkcyjnych często pokazuje, że modele z WiFi są o wiele lepsze. Dlaczego tak jest? W przypadku, gdy wielu domowników będzie korzystać z jednego urządzenia, WiFi znacznie ułatwia drukowanie. Nie trzeba podłączać drukarki do komputera. Można postawić ją w miejscu, do którego mają dostęp wszyscy. Drukowanie będzie odbywać się z własnego pokoju. W tym przypadku można drukować także z urządzeń mobilnych. Dodatkowo nadmiar kabli nie wprowadza chaosu w pomieszczeniu.

Dobra drukarka laserowa z WiFi

Drukarka laserowa do użytku domowego wykorzystywana tylko przez jedną osobę, nie musi mieć połączenia sieciowego. W takiej sytuacji można ją podłączyć do jednego urządzenia, np. laptopa. Jeśli jednak co najmniej dwie osoby mają z niej korzystać, drukarka laserowa z WiFi do domu sprawdzi się o wiele lepiej.

Oczywiście jeśli mieszkasz sam, także możesz zakupić model z połączeniem sieciowym, który ułatwi Ci drukowanie. Nie będziesz musiał męczyć się z dodatkowymi kablami!

Małe drukarki laserowe do domu

Kompaktowa drukarka laserowa ze skanerem to małe marzenie każdej osoby, która potrzebuje drukarki do użytku domowego. Coraz mniejsze mieszkania zmuszają nas do poszukiwania sprzętu, który nie będzie zajmował dużo miejsca. Jeśli nie potrzebujesz skanera, sprawdź koniecznie mini drukarkę laserową do laptopa. To najmniejsze dostępne na rynku urządzenie. Korzystając z rankingu drukarek laserowych wielofunkcyjnych, znajdziesz także modele ze skanerem, które nie będą zajmować dużo miejsca. Mała kolorowa drukarka laserowa do domu pozwoli Ci na drukowanie tak samo wysokiej jakości zdjęć, jak większe modele. A dzięki niej oszczędzisz cenne miejsce na biurku!

Ekonomiczna drukarka laserowa do domu – na co zwracać uwagę?

Dobra drukarka laserowa do domu jest przede wszystkim ekonomiczna. Inflacja jest coraz większa, przez co szukamy oszczędności tam, gdzie się da. Jeśli sporo drukujesz, o wiele bardziej opłacalny będzie zakup urządzenia, niż korzystanie z punktu ksero/druku. Na co zwrócić uwagę podczas poszukiwania ekonomicznej drukarki? Podsumujmy! 

Cena urządzenia nie jest wyznacznikiem niskich kosztów eksploatacji. Podczas poszukiwania idealnej drukarki sprawdź, czy toner do niej nie jest zbyt drogi. Niektóre droższe modele drukarek obsługują tańsze tonery, przez co wyższy koszt urządzenia szybko Ci się zwróci. Ale to nie wszystko! Sprawdź, jakie dodatkowe funkcje posiada urządzenie. Czy ma opcję druku dwustronnego automatycznego? Czy posiada WiFi? Zastanów się także, czy potrzebujesz drukarki, która posiada wyłącznie opcję drukowania, czy niezbędny Ci jest model wielofunkcyjny (który jest oczywiście droższy)? 

Drukarka laserowa monochromatyczna

Drukarka laserowa ze skanerem do domu nie musi drukować w kolorze. Bardziej ekonomiczna opcja zakłada drukowanie na czarno-biało. Podczas wyboru drukarki zastanów się, do czego będziesz wykorzystywał urządzenie. Pamiętaj, że najlepsza drukarka laserowa ze skanerem to przede wszystkim taka, z której będziesz korzystać z przyjemnością. Musi posiadać wszystkie niezbędne dla Ciebie funkcje oraz opcje. 

Udostepnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *