Najlepszy odkurzacz piorący – Ranking 2023

Odkurzacz piorący to funkcjonalne urządzenie, które pozwala zwiększyć higienę różnych przestrzeni domowych, a w szczególności dywanów i wykładzin. Dzięki swojej funkcji prania jest znacznie użyteczniejszą alternatywą dla zwykłych odkurzaczy wodnych, które nie posiadają możliwości prania. Nie ma także porównania w jego pracy, jeśli porównamy go do typowych, standardowych odkurzaczy zasysających. W niniejszym artykule przedstawiamy ranking odkurzaczy piorących 2024. Zwracamy uwagę na to, czym dokładnie jest to urządzenie, jak działa i gdzie może zostać wykorzystamy. Rozgraniczamy różne typy sprzętów, wskazując na wady i zalety poszczególnych zastosowań. Doradzamy, które rozwiązanie będzie najlepsze w mieszkaniu, a które przyda się w dużym domu jednorodzinnym. Jaki wybrać odkurzacz piorący i jaki jest najlepszy odkurzacz piorący? Zapraszamy do zapoznania się z poniższą treścią. Oto ranking odkurzaczy piorących 2024!

Odkurzacz piorący – co to jest?

Odkurzacz piorący to urządzenie elektryczne, które – jak sama nazwa wskazuje – służy do odkurzania i prania różnych elementów poziomych w mieszkaniu. Można zatem stwierdzić, że taki sprzęt to standardowy odkurzacz z funkcją prania, który pozwala wzmocnić higienę posadzek, parkietów, dywanów czy wykładzin. W sensie technicznym jest to jednak bardziej złożone urządzenie, które posiada specjalny rezerwuar na ciecz. Niektóre typy odkurzaczy posiadają dwa zbiorniki: na wodę z detergentem oraz na zużytą wodę. Do niedawna odkurzacz do prania dywanów był kojarzony z bardzo pokaźnym sprzętem, zarezerwowanym do użytku w hotelach, biurowcach czy centrach handlowych. Ze względu na znaczną miniaturyzację sprzętu można spotkać różne ich rodzaje, np.: odkurzacz piorący samochodowy czy mały odkurzacz piorący do tapicerki. Sprzęt może zatem z powodzeniem działać w niewielkich mieszkaniach, dużych domach, obiektach handlowych, placówkach urzędowych, a nawet w pojazdach mechanicznych. Wszystko zależy od jego przeznaczenia i specyfikacji technicznej. Ranking odkurzaczy piorących 2024 wskazuje, że rozwiązania tego typu mogą być naprawdę różnorodne. Odkurzacze charakteryzują się:

 • zmienną budową i kształtem;
 • różną wielkością bryły;
 • mocą wyjściową urządzenia;
 • sposobem filtracji, np. HEPA;
 • generowanym poziomem hałasu,
 • zasięgiem pracy odkurzacza, np. bezprzewodowe i kablowe;
 • obecnością akcesoriów dodatkowych,
 • różnym przeznaczeniem, np. do tapicerki, do samochodu.

Najlepszy odkurzacz piorący ranking 2024

Jak działa odkurzacz piorący?

Zasada działania urządzenia jest bardzo prosta: dobry odkurzacz piorący znakomicie zbiera kurz, oczyszcza podłogę poprzez skuteczne mycie oraz pierze dywan, jeśli zachodzi taka potrzeba. Można zatem stwierdzić, że najbardziej funkcjonalny, najlepszy odkurzacz piorący będzie spełniał obowiązki kilku różnych sprzętów na raz. Oczywiście nie każdy mały odkurzacz piorący, np. miniaturowych rozmiarów, będzie równie przydatny w praktyce, co jego większy odpowiednik. Nieco innymi parametrami użytkowymi będą cechować się profesjonalne odkurzacze wykorzystywane przez przedsiębiorstwa, a inne trafiają do konsumenckiej sprzedaży. Odkurzacz piorący do domu nie musi mieć jednak takich samych opcji, jak jego alternatywa do użytku w hotelach. W końcu my, jako użytkownicy, nie będziemy zobligowany do codziennego, dogłębnego czyszczenia każdego zakamarka. Jaki wybrać odkurzacz piorący, aby spełniał swoje założenia użytkowe? Przede wszystkim taki, który jest rzeczywistym, pełnoprawnym urządzeniem do prania, mycia i odkurzania. Tani odkurzacz piorący może nie posiadać wszystkich funkcjonalności, np. prania na gorąco czy możliwości dozowania detergentów. Sprzęty słabej jakości będą miały ekonomiczne ssawki do odkurzacza piorącego, które mogą się bardzo szybko zużywać.

Odkurzacz piorący do dywanów wykładzin i tapicerki

Odkurzacz piorący do kanapy posiada podobne właściwości użytkowe, jak odkurzacz wodny piorący. Główną różnicą jest ich wielkość. Sprzęty do prania tapicerki są zazwyczaj mniejsze i posiadają wygodną rączkę do manualnej, precyzyjnej obsługi. W przypadku dużych odkurzaczy wodnych z funkcją prania aż tak wysoka precyzja działania nie jest konieczna. Jeśli wybieramy urządzenie do użytku domowego, to warto wybrać odkurzacz piorący dywany, wykładziny i tapicerkę. Najlepsze odkurzacze piorące będą posiadać możliwość pracy w różnych warunkach. Jeśli w opisie produktu jest określone, że sprzęt nadaje się tylko np. do twardych wykładzin – piorąc dywan możemy uszkodzić delikatną jego strukturę. Niekiedy potrzebujemy ultra wydajnego urządzenia, które bardzo dokładnie, kawałek po kawałku, usunie brud z danej powierzchni. Do tego celu można zastosować odkurzacz piorący z turboszczotką, który posiada zwiększoną moc czyszczenia. Szczotka może nie być jednak polecana do nieco mniej trwałych posadzek, np. delikatnych paneli. Wybierając swoją propozycję z zestawienia pt. Ranking odkurzaczy piorących 2024, zwróćmy uwagę na to, jakie walory użytkowe są nam najbardziej potrzebne. Obiektywnie dobrym wyborem będzie odkurzacz piorący do dywanów, wykładzin i tapicerki – czyli do trzech rodzajów pokryć, które najczęściej wymagają dogłębnego czyszczenia.

Jak wybrać płyn do odkurzacza piorącego?

Chemia do odkurzacza piorącego nie może być zbyt silna, ponieważ może podrażniać drogi oddechowe osób najbardziej narażonych na oddziaływanie tego typu substancji. Dobry odkurzacz piorący powinien działać skutecznie przy wykorzystaniu lekkich i bezpiecznych środków myjących. Na co zwrócić uwagę, jeśli chcemy użyć dodatkowych środków chemicznych podczas mycia? Dobry płyn do prania dywanów odkurzaczem będzie posiadać neutralny odczyn pH – ani za kwaśny, ani zbyt zasadowy. Nie może się przesadnie pienić, gdyż wówczas samo urządzenie staje się narażone na działanie wody. Końcówka do odkurzacz piorącego musi nadążać z dozowaniem detergentu – tak, aby piana nie wlewała się do komór, co może skutkować nieodwracalnym uszkodzeniem wewnętrznych komponentów. Środki czyszczące do odkurzaczy piorących powinny być bezpieczne dla skóry – warto zatem wnikliwie czytać ich skład. Zrezygnujmy z tych, które śmierdzą chlorem i posiadają szereg silnych substancji chemicznych. Dozowane nierozsądnie mogą odbarwić posadzkę i spowodować uszkodzenia. Jeśli chemia będzie zbyt mocna, ryzykujemy powstawaniem nieusuwalnych zacieków i zmatowień. Znacznie lepiej wybrać lekki, delikatny środek chemiczny, który jest polecany do użytku w domu, w którym bawią się dzieci i zwierzęta.

 • Zbyt intensywne detergenty o niskim lub wysokim pH sprawiają, że efekt czystości jest bardzo widoczny, ale wyjątkowo szybko mija.
 • Brud znacznie lepiej przywiera do ogołoconej powierzchni, czyli takiej, na której zastosowaliśmy silne środki chemiczne.
 • Optymalnym wyborem jest zastosowanie środków myjących o pH równym 11. Nie są to drogie produkty – za całkiem dobry, bezpieczny detergent zapłacimy już od kilkunastu złotych.

Profesjonalny odkurzacz piorący do dywanów wykładzin i tapicerki

Odkurzacz piorący dywany w hotelach, placówkach publicznych, szpitalach czy biurowcach musi cechować się wydajnymi parametrami użytkowymi. Jeszcze bogatsze wyposażenie posiadają urządzenie przystosowane do profesjonalnej pracy przez wykwalifikowany personel. Ceny odkurzaczy piorących do użytku eksperckiego są jednak bardzo wysokie. Często za taki sprzęt zapłacimy kilka, jeśli nie kilkanaście tysięcy złotych. Górna granica jest bardzo wysoko osadzona. Co innego, jeśli chcemy kupić odkurzacz czyszcząco piorący do domowego zastosowania. Mały odkurzacz piorący to wydatek kilkuset złotych. Za większe sprzęty, np. do użytku w wielopiętrowych domach, zapłacimy znacznie więcej. Przed zakupem warto sprawdzić test odkurzaczy piorących pod kątem ich parametrów użytkowych. Porównując moc, wydajność, pojemność zbiorników, długość przewodów (jeśli posiada) – bardzo szybko określimy, czy dany domowy odkurzacz piorący sprawdzi się w naszym przypadku. Jeśli chcemy kupić profesjonalny sprzęt, który wykorzystamy jako narzędzie pracy w firmie sprzątającej, to wówczas będziemy zobligowani do sięgnięcia znacznie głębiej do kieszeni.

Ręczny odkurzacz piorący

Ręczny odkurzacz do prania tapicerki to wygodne, niewielkie urządzenie o ergonomicznych kształtach. Ma bardzo ograniczony zasięg pracy, jeśli oczywiście mówimy o urządzeniach kablowych. Innym ogranicznikiem w kontekście pracy sprzętu jest niewielka pojemność zbiornika. Taki mały odkurzacz piorący posiada rezerwuar o pojemności ok. 1 litra. Oczywiście wszystko zależy od producenta i typu. Szczegółowe informacje przedstawia ranking odkurzaczy piorących, dzięki któremu można sprawdzić, który ze sprzętów ma najbardziej zadowalające parametry. Nie ma tutaj jednak cudów. Ergonomiczny odkurzacz, który ma nieduże gabaryty, nie będzie mógł posiadać zbyt dużej pojemności zbiornika. Do czego się przydaje, taki niewielki, funkcjonalny odkurzacz do prania? Można nim posprzątać plamy po kawie, zachlapania na dywanie i inne niepożądane zabrudzenia – wszystko za pomocą wygodnej rączki, którą można swobodnie manewrować na różne sposoby.

Odkurzacz piorący do auta

Cena sprzątania samochodu w samoobsługowym stanowisku to zaledwie kilka złotych. Jakość czyszczenia pozostawia jednak bardzo dużo do życzenia. W końcu w tego typu miejscu możemy zaledwie odkurzyć wnętrze pojazdu za pomocą słabego odkurzacza, który słabo radzi sobie ze zgarnianiem trudnych zabrudzeń. Alternatywą dla wizyty w takich miejscach, albo w drogich salonach auto-detailingu, jest odkurzacz piorący na mokro do zastosowania w aucie. Dobry odkurzacz piorący do samochodów to mały odkurzacz piorący do tapicerki, który pozwoli podnieść stan higieny wewnątrz pojazdu. To sposób na poradzenie sobie z plamami po napojach i jedzeniu – które przecież zdarza nam się robić, gdy spożywamy posiłki będąc w trasie. Odkurzacz piorący do kanapy samochodowej może być z powodzeniem stosowany także w warunkach domowych. Wyczyścimy nim ulubiony fotel, krzesło biurowe czy nawet wersalkę. Dysza odkurzacza piorącego ma filigranowe kształty, dzięki czemu zmieścimy ją w każdy zakamarek: między fotele, przy desce rozdzielczej czy w bagażniku. To w pełni samoobsługowy odkurzacz do prania tapicerki, który ma funkcję prania na mokro. Warto po całym procesie porządkowania pozostawić auto otwarte, jeśli oczywiście zastosowaliśmy wilgotny tryb czyszczenia. Takie działanie zapobiegnie nagromadzaniu się wody i pozwoli jej szybciej odparować.

Odkurzacz bezprzewodowy piorący

To typ odkurzacza, który nie posiada przewodów zasilających. Jego praca jest możliwa dzięki systemowi bateryjnemu. To pozwala na wygodne i szybkie czyszczenie różnych elementów – bez konieczności odnajdywania źródła energii elektrycznej. Może to być np. odkurzacz piorący z funkcją mycia podłóg, który posiada funkcjonalny akumulator. Wystarczy doładować go przez określony przez producenta czas, aby cieszyć się jego działaniem przez cały sugerowany cykl mycia.  To zdecydowanie najlepszy odkurzacz piorący do miejsc, w których nie mamy dostępu do stałej energii elektrycznej: np. w domku letniskowym, na działce rekreacyjnej czy po prostu w domu – tak, aby nie trzeba było za każdym razem podłączać plączącego się kabla do sieci.

Odkurzacz pionowy piorący

To dobry odkurzacz piorący dla osób, które preferują wykonywania cyklu czyszczenia w pozycji stojącej. Polecany jest wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba skutecznego porządkowania podłóg. Jeśli chcemy zadbać także o tapicerkę czy wygląd kanapy – odkurzacz pionowy piorący nie będzie nadawać się do tego celu. Taki odkurzacz piorący dywany prezentuje się podobnie, jak zwykły sprzęt odkurzający. Z tą różnicą, że posiada znacznie więcej funkcji. To odkurzacz bezworkowy piorący, który skutecznie zbiera zabrudzenia z typowo płaskich powierzchni: dywanu, parkietu, kaflowej posadzki, terakoty i innych, równych przestrzeni.

Odkurzacz piorący parowy

Najlepszy odkurzacz piorący? Taki, który zapobiega namnażaniu się drobnoustrojów i przynosi zauważalne, wyraźne efekty mycia. Przeglądając ranking odkurzaczy piorących warto zwrócić uwagę na te, które dookreślane są terminem: parowy. Oznacza to, że taki sprzęt jest w stanie generować parę wodną o wysokiej temperaturze, w której giną bakterie, wirusy i grzyby. Jeśli więc zależy nam na nieskazitelnej czystości, bez wykorzystania detergentów czyszczących – możemy skorzystać z parowej alternatywy. Nie jest ona tak skuteczna, jak chemiczne płyny, ale równie dobrze radzi sobie z patogenami – i to w znacznie bezpieczniejszy sposób. Taki produkt nada się wyśmienicie jako odkurzacz do prania kanapy.

• Zalety i wady – porównanie odkurzaczy piorących

Profesjonalny odkurzacz piorący będzie posiadać wyjątkowo dobre walory techniczne. Jest to jednak sprzęt drogi, masywny, niewygodny i trudny do obsługi przez niedoświadczonego użytkownika. Złotym środkiem w doborze sprzętu piorąco-czyszczącego są bezworkowe odkurzacze domowe, które posiadają trzy najważniejsze funkcje:

 • zasysania zanieczyszczeń wraz z wilgocią,
 • prania dywanów, wykładzin i dywaników razem z pobieraniem brudu,
 • myciem podłóg przy wykorzystaniu bezpiecznych detergentów.

Niewielkie odkurzacze mobilne są wygodne w zastosowaniu, ale posiadają ograniczone możliwości użytkowe. Mają niewielki zbiornik i małą moc.

Najczęstsze pytania o odkurzacz piorący:

Jaki płyn do odkurzacza piorącego?

Taki, który posiada ustabilizowane pH bezpieczne dla czyszczonych materiałów.

Jaki odkurzacz piorący wybrać do domu?

Do użytku domowego poleca się niewielkie odkurzacze piorące z funkcją czyszczenia podłóg, tapicerki i dywanów.

Jaki środek do prania tapicerki odkurzaczem?

Najlepiej wybrać niepieniące się, delikatne detergenty, o jak najmniejszym udziale mocnych środków chemicznych.

Jak prać odkurzacze piorącym?

To bardzo proste, wystarczy napełnić zbiornik wodą, ustawić odpowiednie opcje, włączyć urządzenie i rozpocząć cykl sprzątania.

Jak wyprać kanapę odkurzaczem piorącym?

Należy zastosować do tego celu niewielką dyszę, która osadzona będzie na rączce do mycia – cały proces jest prosty i wystarczy kilka ruchów, aby odczuć różnicę.

Ile kosztuje odkurzacz piorący?

Szczegółowe ceny przedstawia nasz ranking odkurzaczy piorących, zwykle to wydatek od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Polecane odkurzacze piorące w 2024

Udostepnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *