Efekty globalnego ocieplenia dają nam się coraz bardziej we znaki – nawet w Polsce, gdzie każdego roku odnotowuje się coraz wyższe temperatury. Letnie upały coraz bardziej dają się we znaki. Co zatem zrobić, by w domu zapanował przyjemny chłód? Z pomocą przychodzą jednak ciche klimatyzatory przenośne, które są tańszą alternatywą dla tradycyjnych urządzeń. Sprawdź nasz ranking klimatyzatorów przenośnych i poznaj najlepsze polecane klimatyzatory przenośne. Podpowiadamy również, jaki klimatyzator przenośny wybrać! Przeczytaj i znajdź dobry klimatyzator przenośny do 1000 zł.
Jak działa klimatyzator przenośny i co to jest?
Klimatyzatora przenośny jest odpowiedzialna za chłodzenie powietrza. Dlatego też jest ona bardzo dobrym rozwiązaniem w upalne dni – zwłaszcza biorąc pod uwagę, że jest ona tańsza od tradycyjnej klimatyzacji. To jednak jeszcze nie wszystko. Istnieje wiele urządzeń tego typu, a wśród nich m.in. modele z funkcją ogrzewania powietrza, oczyszczania lub jego osuszania. I to właśnie o nich jest nasze zestawienie „Najlepszy klimatyzator przenośny – ranking klimatyzatorów przenośnych 2024„.
Zasada działania klimatyzatora przenośnego
Jak działa monoblokowy klimatyzator przenośny? Klimatyzator przenośny, o którym jest nasz ranking klimatyzatorów przenośnych to sprzęt, który nie wymaga skomplikowanego montażu, czy ingerowania w budynek. Urządzenie to działa dzięki sprężaniu i rozprężaniu czynnika chłodzącego, który znajduje się w klimatyzatorze. Po dostaniu się powietrza do wnętrza klimatyzatora trafia ono na 2 wentylatory, które następnie tworzą przepływ powietrza, jakie jest następnie schładzane, osuszane itp. Schładzanie następuje natomiast przy pomocy chłodziwa, które przemieszcza się pomiędzy skraplaczem a parownikiem, gdzie chłodziwo zmienia stan skupienia w gaz i chłodzi w ten sposób powietrzu. Następnie chłodziwo spręża się w sprężarce, wskutek czego podnosi się jego temperatura i dostaje się z powrotem do skraplacza. Tam gaz zaczyna się skraplać, a podczas zmieniany stanu skupienia wydziela ono ciepło. W efekcie powstała ciecz trafia do elementu rozprężnego, który jest odpowiedzialny za zmniejszenie temperatury powietrza. I tak oto chłodne powietrze trafia do budynku.
Odprowadzanie ciepła z klimatyzatora przenośnego
W klimatyzatorach przenośnych jest możliwe odprowadzenie ciepła z klimatyzatora przenośnego. Wymaga to jednak podłączenia kanału wylotowego, z którego pomocą cieplejsze powietrze zostanie wydalone z pomieszczenia. Zwykle odbywa się to przez okno lub drzwi balkonowe. Takie połączenie wymaga szczelności, dlatego tez warto rozważyć zakup akcesoriów takich jak: uszczelka okienna do klimatyzatora przenośnego, czy rama okienna do klimatyzatora przenośnego.
Montaż klimatyzatora przenośnego
Dużą zaletą tego urządzenia jest fakt, iż jest ono łatwiejsze w montażu niż klimatyzacja, do której zainstalowania potrzebny jest fachowiec. W przypadku klimatyzatora można to zrobić samemu. Wystarczy jedynie postawić klimatyzator w docelowym pomieszczeniu, a następnie podłączyć do niego rurę, której koniec wystawia się za okno lub drzwi balkonowe. Bardzo ważnym etapem montażu jest uszczelnienie okna dachowego do klimatyzatorów przenośnych, lub każdego innego okna lub drzwi, przez które urządzenie pobiera powietrze z zewnątrz.
Czyszczenie klimatyzatora przenośnego
Dobrą wiadomością jest to, że klimatyzator przenośny jest równie mało wymagający w czyszczeniu, co i w przypadku montażu. Klimatyzator przenośny można czyścić samodzielnie. Wystarczy do tego jedynie mała szczotka, odkurzacz lub szmatka. Po wyjęciu filtra z wnętrza klimatyzatora należy go umyć pod bieżącą wodą z mydłem, a po wszystkim spłukać specjalnym środkiem bakteriobójczym i gotowe!
Napełnianie klimatyzatora przenośnego
Klimatyzatory przenośne mają hermetyczny układ chłodzenia, który nie wymaga żadnych uzupełnień czynnika chłodniczego. Jeżeli jednak istnieje podejrzenie jego ulatniania się – warto postępować z zaleceniami producenta. Większość z nich radzi, by w takich sytuacjach udać się do punktu nabijania klimatyzacji. Warto to zrobić przynajmniej raz na 2 lata.
Najlepszy klimatyzator przenośny ranking 2024
Rodzaje klimatyzatorów przenośnych
Zacznijmy od tego, że dostępne na rynku urządzenia można podzielić na klimatyzatory:
- Jednoczęściowe – tzw. monoblok, w którym skraplacz i parowacz zostały umieszczone w jednej obudowie. Oznacza więc to, że nie posiadają one jednostki zewnętrznej. Ich zaletą jest łatwe przemieszczanie, niestety jednak nie pracują one tak wydajnie, jak klimatyzator przenośny dwuczęściowy.
- Dwuczęściowe – czyli klimatyzatory przenośne typu split, które cechują się wyższą efektywnością chłodzenia niż urządzenia jednoczęściowe. Charakteryzuje się on tym, że parownik oraz skraplacz zostały w nim rozdzielone. Co więcej, dzięki temu taki klimatyzator przenośny z jednostką zewnętrzną pracuje znacznie ciszej. Urządzenie odprowadza ciepłe powietrze bezpośrednio na zewnątrz za pomocą przewodu, którym są połączone obie jednostki
Poza tym, że na rynku istnieją również urządzenia takie jak:
- Klimatyzator przenośny WiFi – to bardzo użyteczne urządzenie, które dodatkowo wyposażono w moduł Wi-Fi ułatwiający sterowanie klimatyzatorem z poziomu smartfona, czy tabletu.
- Klimatyzator przenośny z funkcją grzania – tego typu sprzęt sprawdzi się w domu przez cały rok. Wszystko za sprawą zaworu czterodrogowego, który działa jak odwrócony układ chłodzenia.
- Klimatyzator przenośny z pilotem –.to urządzenie, którego obsługa odbywa się nie tylko z poziomu panelu sterowania, ale i przy pomocy pilota.
- Klimatyzator przenośny z rękawem – rękaw to bardzo przydatny dodatek do klimatyzatora, dlatego też czasami producenci oferują je w zestawie. Rękaw odprowadza bowiem z pomieszczenia ciepłe i zanieczyszczone dwutlenkiem węgla powietrze.
- Klimatyzator przenośny na freon – w klimatyzatorach można zastosowywać kilka różnych czynników chłodniczych. Do najpopularniejszych z nich należą m.in. propan (czynnik R290) oraz freon (czynnik R22).
- Klimatyzator przenośny 3w1 – to niezwykle praktyczny sprzęt, który łączy w sobie cechy 3 różnych urządzeń, a mianowicie: klimatyzatora, osuszacza do powietrza oraz wentylatora.
- Klimatyzator przenośny na lód – to urządzenie, w którym jak chłodziwo zastosowano lód.
Które z urządzeń można uznać za najlepszy klimatyzator przenośny? Wszystko zależy od oczekiwań, jakie ma się względem tego typu sprzętu. Na co więc zwracać uwagę przy zakupie tego urządzenia? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w dalszej części naszego zestawienia „Najlepszy klimatyzator przenośny – ranking klimatyzatorów przenośnych 2024„. Przeczytaj i dowiedz się, jak wybrać klimatyzator przenośny!
Klimatyzator domowy przenośny – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Wybierając klimatyzator, warto poświęcić uwagę kilku szczegółom. Mowa tu nie tylko o cenie – tani klimatyzator przenośny może okazać się po prostu niewystarczający. Dlatego też w dalszej części naszego zestawienia „Najlepszy klimatyzator przenośny – ranking klimatyzatorów przenośnych 2024” podpowiadamy, jakie cechy powinien mieć dobry klimatyzator przenośny.
Moc urządzenia
Moc chłodnicza to jeden z najważniejszych parametrów tego urządzenia i wyraża się go w kW lub BTU (w krajach anglosaskich). Parametr ten jest niezwykle pomocny w ocenie tego, jaki klimatyzator do mieszkania. Jak zatem dopasować to urządzenie do rodzaju pomieszczenia? Na moc chłodniczą klimatyzatora ma wpływ wielu czynników, w tym m.in. lokalizacja pomieszczenia, powierzchni, obecności izolacji termicznej, rozmieszczenia okien oraz długości jego ścian wewnętrznych i zewnętrznych. Przyjmuje się jednak, że klimatyzator przenośny do 20 m2 powinien mieć minimum 2 kW mocy, choć znacznie lepiej sprawdzą się modele o mocy 2,5 kW. Tym samym klimatyzator przenośny do 40 m2 powinien mieć przynajmniej 3 kW – aczkolwiek bardziej wydajnej pracy zapewni model o mocy 3,5 kW. Z kolei jako klimatyzator przenośny na poddasze, gdzie zwykle wysokie temperatury bardziej dają się we znaki. Dobrym wyborem będzie również klimatyzator przenośny 4 kW.
Przepływ powietrza
Parametr ten wyraża się w m³/h i informuje on o tym, w jakim tempie urządzenie chłodzi. Zasada jest prosta – im wskaźnik ten będzie wyższy, tym szybciej klimatyzator schłodzi powietrze w pomieszczeniu. Za mocny klimatyzator przenośny można uznać urządzenie, którego przepływem powietrza utrzymuje się na poziomie minimum 300 m³/h.
Zakres temperatur
Większość klimatyzatorów dostępnych na rynku oraz w naszym zestawieniu „klimatyzatory przenośne – ranking” to urządzenia, które pozwalają na uzyskanie w pomieszczeniu do 16oC. Warto również wspomnieć, że urządzenia wyposażone w funkcję podgrzewania powietrza mogą podnieść temperaturę nawet o 13-17 oC więcej od pierwotnej temperatury.
Klasa energetyczna
Niewątpliwe dużą zaletą klimatyzatorów jest to, iż nie zużywają one tak dużo energii elektrycznej, jak tradycyjna klimatyzacja. Klimatyzator o mocy 3,5 kW zużywa ok. 1 kW energii w ciągu 1 godziny pracy. Najbardziej energooszczędny klimatyzator przenośny ze wszystkich dostępnych w sprzedaży zużywa natomiast nawet i 0,3 kW.
Głośność pracy
Niestety urządzenia te nie należą do najcichszych, jednak normą są klimatyzatory o mocy chłodniczej, które zużywają 3,5 kW lub więcej, a wytwarzają hałas utrzymujący się na poziomie 55 dB. Oczywiście im mniej mocy będzie miało urządzenie, tym mniejszy będzie także hałas. Należy się natomiast wystrzegać sprzętu, który podczas pracy wytwarza hałas 55 dB przy mocy chłodniczej poniżej 3kW.
Rodzaj czynnika chłodzącego
Warto również zwrócić uwagę na to, że urządzenia, które pojawiają się w naszym zestawieniu „klimatyzator przenośny – ranking”, mogą się od siebie różnić także rodzajem zastosowanego w nich czynnika chłodniczego. Może więc to być np.:
- R410A – mieszanina gazów R32 i R125 (w proporcji 1:1).
- R407C – mieszanina gazów R143A, R125 oraz R32 (w proporcji 52:25:32).
- R290 – czysty propan.
- R22 – freon, od którego obecnie się odchodzi.
Funkcje dodatkowe
Niejedno z urządzeń wymienionych artykule „Najlepszy klimatyzator przenośny – ranking klimatyzatorów przenośnych 2024” posiada dodatkowe udogodnienia. Najczęściej są to funkcje takie jak:
- 3w1 – czyli wentylacja, osuszanie i ogrzewanie w jednym urządzeniu.
- Timer – czyli programator czasu pracy klimatyzatora, który umożliwia wyłączenie lub włączenie urządzenia po upływie wyznaczonego czasu.
- Swing – czyli zmienny kąt wylotu wywiewanego z urządzenia chłodnego powietrza.
- Sygnalizacja zapełnienia zbiornika skroplin – funkcja, która umożliwia kontrolowanie poziomu skroplin w zbiorniku.
- Jonizator – urządzenie przywraca równowagę jonową w pomieszczeniach, co korzystnie wpływa na samopoczucie.
- Oczyszczanie powietrza – wyposażony w tę funkcję klimatyzator przenośny z funkcją oczyszczania powietrza usuwa z powietrza drobinki kurzu, pyłki i wszelkie inne zanieczyszczenia. Nic więc dziwnego, że klimatyzator przenośny z oczyszczaczem powietrza poleca się zwłaszcza alergikom.
Opinie o klimatyzatorze przenośnym
Niezwykle pomocne przy wyborze konkretnego urządzenia są również opinie o klimatyzatorze przenośnym. W Internecie nic się nie ukryje – zwłaszcza negatywne opinie użytkowników, których urządzenie rozczarowało. Bardzo pomocne są również te dobre opinie, których o wielu klimatyzatorach wręcz nie brakuje.
Najlepszy Klimator – klimatyzer przenośny ranking 2024
Klimatyzator przenośny bez rury – czy warto go mieć?
Klimatyzator bez rury określa się inaczej jako klimatyzer, który działa nieco inaczej niż tradycyjny klimatyzator domowy. Wspomina o nim również nasz test klimatyzatorów przenośnych 2024. Urządzenie to posiada wiele zalet. Największą z nich jest przede wszystkim to, że taki klimatyzator przyniesie ulgę w upalne dni. Jego dodatkową zaletą jest też nieskomplikowany montaż, który nie wymaga ingerencji w budynek. Wystarczy bowiem, że urządzenie podłączy się do prądu, a następnie można się nacieszyć wydalanym przez nie chłodnym powietrzem. Dlatego też, jeżeli dalej zastanawiasz się nad tym, Jaki klimatyzator przenośny wybrać – postaw na model bez rury. Sprawdzi się on nawet w małych pomieszczeniach.
Cichy klimatyzator przenośny – czy to możliwe
Kolejne ważne miejsce w naszym zestawieniu „Najlepszy klimatyzator przenośny – ranking klimatyzatorów przenośnych 2024” zajmuje cichy klimatyzator przenośny. Ale czy klimatyzator może być cichy? Większość z dostępnych na rynku modeli w trakcie pracy wytwarza dźwięk o natężeniu 53 dB. Nie oznacza to jednak, że klimatyzatory, które pracują ciszej, nie istnieją. Wręcz przeciwnie – można je spotkać w sklepach. Z reguły są to jednak urządzenia o słabej mocy. Co ciekawsze, zakres dopuszczalnej głośności pracy klimatyzatorów określają przepisy Unii Europejskiej.
Zgodnie z nimi głośność pracy urządzeń o wydajności nieprzekraczającej:
- 6 kW – nie powinna przekraczać 60dB.
- 12 kW – nie powinna wynosić więcej niż 65 dB.
Na szczęście jednak emitowany przez urządzenie dźwięk nie utrudnia codziennego funkcjonowania.
Klimatyzator przenośny na balkon
To specjalnie przystosowany do pracy poza domem klimatyzator przenośny na zewnątrz, który bardzo często jest używany jako klimatyzator przenośny do mieszkania w bloku. Jest tak, ponieważ zgodnie z obowiązującymi przepisami montaż jednostki zewnętrznej tradycyjnego klimatyzatora na balkonie wymaga zgody wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej. W przypadku klimatyzatora bez rury nie jest to wymagane – chyba że jego agregat zostanie umieszczony na balkonie. Wybierając urządzenie o takim przeznaczeniu, należy pamiętać o tym, by był to model, który nie emituje dużego hałasu. W przypadku balkonu warto również sięgnąć po klimatyzator przenośny dużej mocy. Schłodzenie balkonu wystawionego na dużą ekspozycję słońca balkon może się bowiem okazać wyzwaniem.
Mały klimatyzator przenośny – co go wyróżnia?
To bardzo przydatny klimatyzator pokojowy przenośny, który charakteryzuje się niedużymi rozmiarami. Zwykle wielkość ich boków nie osiąga granicy 100 cm – mini klimatyzator przenośny potrafi mieć zaledwie 37 cm szerokości, 28 cm długości oraz 50 cm wysokości! Warto również wspomnieć, że małe gabaryty nie oznaczają małych możliwości urządzenia. Wiele z nich skrywa bowiem w sobie bardzo wiele dodatkowych udogodnień – np. w postaci zdalnego sterowania Wi-Fi, wyświetlacza, różnych trybów pracy itd. W dodatku ze względu na kompaktowe rozmiary, są one niezwykle mobilne i można je zabrać ze sobą wszędzie.
Klimatyzator przenośny dwu-rurowy
Kolejne mniejsze w naszym rankingu pt. „Najlepszy klimatyzator przenośny – ranking klimatyzatorów przenośnych 2024” zajmuje klimatyzator wyposażony w dwie rury wyrzutowe. Na czym polega różnica? Zdaniem ich producentów, urządzenia te zapewniają większą skuteczność niż klimatyzatory z jedną rurą. Jest tak, ponieważ w przypadku 2 rur można skutecznie rozdzielić strumienie powietrza. Oznacza to więc, że jedna z rur klimatyzatora wyrzuca ciepłe powietrze, podczas gdy druga pobiera świeże powietrze z zewnątrz, które następnie urządzenie chłodzi. Taka budowa klimatyzatora sprzyja cichszej pracy urządzenia oraz jego skuteczności.
Klimatyzatory przenośne wodne – co to?
W naszym zestawieniu „Najlepszy klimatyzator przenośny – ranking klimatyzatorów przenośnych 2024” nie mogło zabraknąć również urządzenia takiego jak klimatyzator na wodę. Co go wyróżnia? Urządzenie to charakteryzuje się tym, że czynnikiem chłodzącym, jaki w nim zastosowano, jest woda. Tym samym urządzenie można zyskać 100% pewność, że urządzenie nie zostało „nabite” żadnymi, szkodliwymi gazami. Ponieważ chłodziwem w urządzeniu jest woda, bardzo często sprzęt ten określa się również jako klimatyzator ewaporacyjny. Warto również zaznaczyć, że niektóre z nich zapewniają 80% niższe zużycie prądu.
Najczęściej zadawane pytania na temat klimatyzatorów przenośnych:
Klimatyzator przenośny czy warto?
Oczywiście, że tak. Klimatyzator przyda się zwłaszcza wszędzie tam, gdzie istnieje problem z pozwoleniem na założenie klimatyzacji, czyli np. w zabytkowych budynkach oraz blokach.
Jaki klimatyzator przenośny do mieszkania?
Urządzenie to powinno być dopasowane do potrzeb użytkownika. O tym, jak to zrobić, przeczytasz w naszym artykule Najlepszy klimatyzator przenośny – ranking klimatyzatorów przenośnych 2024 .
Czy klimatyzator przenośny trzeba nabijać?
Nie, klimatyzatora nie trzeba nabijać, aczkolwiek wielu producentów zaznacza, że raz na 2 lata warto udać się do punktu nabijania klimatyzacji.
Ile prądu zużywa klimatyzator przenośny?
Urządzenie o mocy 3,5 kW zużywa ok/ 1 kW prądu w ciągu 1 godziny.
Czy klimatyzator przenośny można podłączyć do komina?
Producenci klimatyzacji przenośnych odradzają, a czasami nawet i zabraniają montażu rury wydechowej w otworach wentylacyjnych takich jak komin.
Klimatyzator przenośny – jak wyprowadzić rurę?
Najważniejsza zasada mówi o tym, żeby wystawić na zewnątrz np. przez okno rurę do klimatyzatora i nie zostawiać jej wewnątrz pomieszczenia.
Jak podłączyć klimatyzator przenośny?
Wystarczy jedynie rozłożyć klimatyzator, wystawić jego rurę za okno lub drzwi, a następnie podłączyć do prądu. Należy pamiętać o tym, że powinno się to robić na suchej i płaskiej powierzchni.