Najlepsze schody młynarskie – Ranking 2023

Schody młynarskie – co to jest?

Ranking schodów młynarskich to zestawienie schodów, które cieszą się w ostatnich kilku sezonach ogromną popularnością. Ich nazwa związana jest z tym, że pierwotnie służyły one do przemieszczania się pomiędzy kondygnacjami w młynach. Współcześnie są one doceniane głównie ze względu na prostą, a zarazem efektowną konstrukcję, która idealnie komponuje się z różnymi stylami, w jakich urządzone są wnętrza. Pozwalają one odpowiednio wykorzystać potencjał danej przestrzeni, a jednocześnie są funkcjonalne i nie zajmują wiele miejsca. Z powodzeniem można więc stosować je nie tylko w domach, ale i niewielkich mieszkaniach z antresolą. Ranking schodów młynarskich zawiera najpopularniejsze i najchętniej wybierane modele, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników. Ich uniwersalny charakter sprawia, że doskonale sprawdzą się w różnego rodzaju pomieszczeniach.

Montaż schodów młynarskich

Ranking schodów młynarskich obejmuje zarówno modele przeznaczone do samodzielnego montażu, jak i wykonywane na specjalne zamówienie. Ze względu na niski koszt schodów młynarskich mogą one być traktowane zarówno jako stałe, jak i czasowe rozwiązanie. Można wykorzystać je bowiem jako tymczasowe schody niezbędne podczas wykonywania prac wykończeniowych w domu. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby służyły one również po ich zakończeniu.

Jak zamontować schody młynarskie?

Montaż schodów młynarskich jest bardzo łatwy i nie powinien sprawić kłopotów nawet osobom, które robią to po raz pierwszy. W zestawie z gotowymi schodami znajduje się instrukcja, która zdecydowanie ułatwia proces ich montażu. W zależności od rodzaju schodów można umieścić je przy ścianie lub w innym miejscu przeznaczonym do tego. Górną część belek umieszcza się na kondygnacji, a dolną ich część mocuje się do podłoża. Tanie schody młynarskie mogą posiadać jedną lub dwie poręcze, lub być ich zupełnie pozbawione.

Najlepsze schody młynarskie – ranking kwiecień 2024

Rodzaje schodów młynarskich – konstrukcja

W rankingu schodów młynarskich znaleźć można różnego rodzaju schody, które różnią się od siebie przede wszystkim konstrukcją. Mimo iż cechują się one prostą i nieskomplikowaną budową, to wyróżnia się kilka ich typów. Przed podjęciem konkretnej decyzji warto bliżej przyjrzeć się każdemu z nich.

Schody młynarskie zabiegowe

Schody młynarskie zabiegowe stosuje się wszędzie tam, gdzie powierzchnia nie pozwala na montaż prostego biegu łączącego obie kondygnacje. W takiej sytuacji stosuje się zabieg, czyli skręcenie ich o 90 stopni względem pozostałej części. Schody młynarskie z zabiegiem posiadają więc skręcone pod odpowiednim kątem stopnie w dolnej ich części.

Schody młynarskie kacze

Schody młynarskie kacze nazywane są również niekiedy rzymskimi. Zajmują one bardzo mało miejsca, dlatego sprawdzają się w naprawdę niewielkich pomieszczeniach. Są one jednak bardzo strome, dlatego w ich przypadku montuje się naprzemiennie odpowiednio wyprofilowane stopnie, które ułatwiają bezpieczne wchodzenie po nich.

Schody młynarskie składane

Schody młynarskie składane to idealne rozwiązanie zwłaszcza w przypadku strychów. Są one kompaktowe, a po złożeniu można ukryć je np. w klapie, dzięki czemu są niewidoczne.

Schody młynarskie proste

Schody młynarskie proste wyróżniają się prostą budową, bez stosowania jakichkolwiek zabiegów czy spoczników. Są one zazwyczaj zabudowane w całości, co oznacza, że pomiędzy poszczególnymi stopniami nie ma prześwitów. Do ich zamontowania potrzeba jednak nieco więcej miejsca, dlatego najlepiej sprawdzają się jako łącznik dwóch kondygnacji w domach.

Schody młynarskie zębinowe

Schody młynarskie zębinowe to rodzaj schodów bez podstopnic, co oznacza, że przestrzenie pomiędzy kolejnymi stopniami są puste. Są one proste w montażu oraz stosunkowo niedrogie.

Schody młynarskie na antresolę

Schody młynarskie na antresolę to świetny pomysł na to, aby w praktyczny i zarazem efektowny sposób umożliwić wejście na nią. Z łatwością można dopasować je do indywidualnych potrzeb oraz stylu, w jakim urządzone jest mieszkanie.

Schody młynarskie zewnętrzne

Schody młynarskie zewnętrzne stosuje się przede wszystkim w budynkach mieszkalnych posiadających dodatkową kondygnację oraz różnego rodzaju budynkach gospodarczych. Można umieścić je przy jednej ścianie, dzięki czemu zajmują niewiele miejsca.

Rodzaj drewna na schody młynarskie

Ranking schodów młynarskich to przede wszystkim modele wykonane z wysokiej jakości drewna. Najlepiej sprawdzają się do tego celu twarde gatunki, które są wytrzymałe i trwałe. Jednym z najczęściej wybieranych gatunków drewna na schody jest dąb. Wyróżnia się bowiem nie tylko eleganckim wyglądem, ale także wysoką trwałością oraz odpornością. Takie schody są więc odporne na ścieranie oraz zarysowanie. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że dębowe schody są bardzo drogie.

Schody młynarskie bukowe są zdecydowanie tańszym rozwiązaniem. Wyróżniają się one świetnym wyglądem oraz tym, że ich powierzchnia jest gładka. Drewno to nie posiada bowiem widocznych słojów, dlatego doskonale pasuje do nowoczesnych wnętrz. Buk jest jednak drewnem nieodpornym na wilgoć, dlatego o schody wykonane z tego rodzaju drewna trzeba odpowiednio dbać.

Innym rodzajem drewna, z którego także wykonuje się schody, jest jesion. Cechą charakterystyczną tego drewna jest dobrze widoczne usłojenie oraz jego niejednolity wygląd, dlatego wykonane z niego schody znajdą uznanie zwłaszcza wśród miłośników naturalnych rozwiązań. O takie schody także trzeba odpowiednio dbać oraz regularnie stosować środki mające na celu zabezpieczyć je przed działaniem wilgoci.

W rankingu schodów młynarskich znaleźć można również modele wykonane z egzotycznych gatunków drewna, takich jak merbau, wenga oraz teak. Wyróżniają się one trwałością oraz świetnym wyglądem. Jednak zakup schodów zrobionych z egzotycznych gatunków wiąże się z bardzo dużymi kosztami.

Schody młynarskie a aranżacja pomieszczeń

Schody młynarskie pozwalają nadać pomieszczeniom niepowtarzalnego i oryginalnego wyglądu. Pasują one bowiem doskonale nie tylko do klasycznie urządzonych wnętrz, ale i nowoczesnych domów czy mieszkań. W pomieszczeniach, w których króluje drewno, schody dębowe lub jesionowe pozwolą wprowadzić przytulną atmosferę. Miłośnicy wnętrz minimalistycznych, urządzonych w stylu skandynawskim w rankingu schodów młynarskich powinni zwrócić szczególną uwagę na modele zrobione z drewna bukowego.

Schody młynarskie metalowe

Schody młynarskie metalowe są idealnym rozwiązaniem do wnętrz nowoczesnych urządzonych w stylu loftowym. Doskonale bowiem wyglądają w towarzystwie betonowych lub wykonanych z cegły ścian. Schody młynarskie wykonane z metalu wyróżniają się nieco surowym wyglądem. Są jednak bardzo trwałe i wytrzymałe. Trzeba jednak mieć na uwadze także to, że nie będą one pasowały do każdego wnętrza. Chodzenie po nich może być także nieco mniej komfortowe, gdyż są one twarde i zimne. Świetnym pomysłem jest jednak połączenie ich z innymi materiałami. Stopnie takich schodów można wykonać z drewna lub szkła, dzięki czemu nabiorą one jeszcze bardziej wyjątkowego charakteru.

Polecane schody młynarskie w 2024, oraz elementy montażowe:

Udostepnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *