Najlepsza kuchenka mikrofalowa – Ranking 2023

Ranking kuchenek mikrofalowych. Kuchenka mikrofalowa w kuchni to przydatne urządzenie AGD, które służy to podgrzewania różnorodnych produktów wkładanych do jej wnętrza. Sprzęt pozwala na błyskawiczne ocieplenie zup, gęstych posiłków czy mięs przy wykorzystaniu mikrofal. Co więcej, sprzęt może także rozmrażać, grillować i przygotowywać desery. Działanie kuchenki mikrofalowej polega na wprawieniu cząsteczek wody w drgania, co jest możliwe dzięki promieniowaniu mikrofalowemu. Jaki sprzęt warto wybrać? Na jakie cechy użytkowe mikrofalówek warto zwrócić uwagę? Wyróżniamy cechy mikrofal i wyróżniamy ranking kuchenek mikrofalowych w poniższym tekście.

Co to jest kuchenka mikrofalowa?

Kuchenka mikrofalowa to urządzenie, które podgrzewa, rozmraża czy gotuje potrawy. Działanie fal sprawia, że energia termiczna posiłków znajdujących się we włączonej mikrofalówce znacznie wzrasta. Dzięki temu użytkownik może się cieszyć ciepłym i gotowym do spożycia daniem, w znacznie łatwiejszy i szybszy sposób, niż na palnikach gazowych lub elektrycznych. Mitem dotyczących kuchenek mikrofalowych jest to, że tworzą one niezwykle gorące środowisko, które pali tłuszcz i inne składniki odżywcze znajdujące się w pokarmie. Prawdą jest, że gotowanie w kuchence mikrofalowej nie generuje wyższych temperatur, niż smażenie. Energia mikrofalowa nie jest w stanie stworzyć tak wysokich wartości temperaturowych, by zaszkodzić potrawom podczas normalnego podgrzewania. Jaką kuchenkę mikrofalową kupić – sprawdź ranking kuchenek mikrofalowych. Podczas zakupu warto stawiać jedynie na dobre kuchenki mikrofalowe, które możliwie równomiernie ogrzewają umieszczony wewnątrz posiłek. Zobacz ranking kuchenek mikrofalowych.

Kuchenka mikrofalowa ranking najlepszych wrzesień 2023 

Budowa kuchenki mikrofalowej

Mikrofala, bez względu na to, czy na myśl przychodzi nam kuchenka mikrofalowa podwieszana, czy kuchenka mikrofalowa z funkcją gotowania na parze, charakteryzuje się podobną budową. Izolatorem sprzętu AGD jest płytka mikowa, która umieszczona jest we wnętrzu w którejś ze ścianek. Zarówno kilkunastoletnia, jak i nowoczesna kuchenka mikrofalowa będzie posiadać drzwiczki, talerz, pierścień, rolki (kuchenka mikrofalowa z rożnem obrotowym), zawiasy, panel sterowania, pokrętła czy głośnik. Nieco bardziej skomplikowanym elementem budowy są kondensatory czy magnetrony. Oprócz nich kuchenka posiada szereg innych, mniejszych elementów, wchodzących w skład systemu elektrycznego urządzenia. Kuchenka mikrofalowa inwertorowa, która zabezpiecza pokarmy przed utratą wartości witaminowych przy podgrzewaniu, będzie posiadać także czujniki, ekrany dotykowe, i dodatkowe regulatory. Mini kuchenka mikrofalowa będzie pozbawiona np. rusztu i innych elementów, które bez problemu mogłyby się zmieścić w większych urządzeniach kuchennych. Zarówno budowa kuchenki mikrofalowej, jak i jej obsługa nie jest skomplikowana. Wystarczy ustawić moc i zakres czasowy, a następnie włożyć do jej wnętrza posiłek – pamiętając o trzymaniu się zasad bezpieczeństwa zawartych w instrukcji. Zweryfikuj najlepsze produkty spoglądając w ranking kuchenek mikrofalowych.

Rodzaje kuchenek mikrofalowych

Na rynku dostępnych jest kilkanaście rodzajów kuchenek mikrofalowych. Wśród najczęściej spotykanych podziałów możemy wyróżnić te, które uwzględnia ranking kuchenek mikrofalowych, tj. parametry:

 • koloru sprzętu, np. biała kuchenka mikrofalowa, czarna kuchenka mikrofalowa albo czerwona kuchenka mikrofalowa;
 • rozmiaru urządzenia, np. kuchenka mikrofalowa 17L, kuchenka mikrofalowa 30L lub kuchenka mikrofalowa mała szerokości do 40 cm;
 • funkcjonalności, np. kuchenka mikrofalowa do zabudowy Bosch czy kuchenka mikrofalowa z grillem i termo-obiegiem;
 • miejsca przeznaczenia, np. kuchenka mikrofalowa do zabudowy w szafce wiszącej lub kuchenka mikrofalowa narożna;
 • mocy urządzenia, np. kuchenka mikrofalowa 800W, 750W, 700W.

Oczywiście to nie jedyne klasyfikacje, które pozwalają dobrać konkretny typ urządzenia pod potrzeby użytkowników. Najlepsza kuchenka mikrofalowa nie będzie zatem wybierana pod kątem jej rodzaju, ale funkcjonalności i przeznaczenia. Ważnym aspektem jest także wygląd – szczególnie dotyczy to kuchenek, które mają zostać wbudowane w istniejący wystrój meblowy. Całościowo te dane podsumowuje ranking kuchenek mikrofalowych.

Kuchenka mikrofalowa do zabudowy

Urządzenia do zabudowy są specjalnym typem kuchenek, które pozwalają na dostosowanie sprzętu do istniejącej zabudowy kuchennej. Pozwala to uzyskać pożądany efekt wizualny. Wolnostojąca kuchenka, w wielu wystrojach, mogłaby nie współgrać z pozostałymi elementami. Zabudowanie mikrofali we wnęce meblowej jest pożądane, chociażby ze względu na użyteczność takiego rozwiązania i walory estetyczne. Bez problemu znajdziemy mikrofalówki do zabudowy z różnymi metodami otwierania. Może to być kuchenka mikrofalowa otwierana w prawo, choć coraz częstszym wyborem są urządzenia otwierane podobnie, jak tradycyjne kuchenki elektryczne. Uchylne drzwi oddziela się, pociągając rączkę, umiejscowioną na górze drzwiczek. Malutka mikrofala, z tak przygotowanym uchwytem, może być znakomitym zamiennikiem dużych kuchenek, np. do wyposażania domków letniskowych czy innych przestrzeni wypoczynkowych.

Kuchenka mikrofalowa do zabudowy – ranking wrzesień 2023 

 

Kuchenka mikrofalowa wolno stojąca

Wolnostojąca kuchenka mikrofalowa do pomieszczenia kuchennego to najbardziej uniwersalne i najczęściej spotykane rozwiązanie. Urządzenie jest bardzo łatwe w przenoszeniu i transporcie, dzięki czemu użytkownik może zmienić pozycję kuchenki w dowolnie wybranym przez siebie momencie. Użytkownicy kuchenek w zabudowie są pozbawieni takiej możliwości. Wąska kuchenka mikrofalowa wolnostojąca maskuje się równie dobrze, jak jej wbudowana alternatywa. Tego typu mikrofalówka jest łatwa w czyszczeniu, w tym także porządkowaniu jej obudowy. Podstawową zaletą kuchenki wolnostojącej jest jej wysoka mobilność – możemy, bez większego problemu, zabrać ze sobą niewielką kuchenkę na działkę wypoczynkową. W okresie zimowym zabieramy zaś sprzęt z powrotem do miejsca zamieszkania i korzystamy tak samo, bez konieczności naprawy czy skonfigurowania urządzenia.

Mała kuchenka mikrofalowa

Standardowe kuchenki mikrofalowe mają przynajmniej kilkadziesiąt litrów pojemności, inaczej jest jednak w przypadku wyjątkowo małych kuchenek do specjalnych potrzeb. Najmniejsza kuchenka mikrofalowa, która w pełni posiada funkcjonalność tradycyjnej, nie powinna posiadać mniej, niż kilkanaście litrów pojemności. Takie urządzenie umożliwia postawienie we wnętrzu talerzyka z daniem czy niewielkiej miski – spełnia zatem w pełni wymagania użytkowe. Kuchenka mikrofalowa 13 litrów to bardzo ciekawa opcja dla osób, które potrzebują wyjątkowo niewielkiego sprzętu AGD. Malutka mikrofala znakomicie nadaje się do celów turystycznych – możemy ją zabrać ze sobą do samochodu, a następnie podłączyć do źródła zasilania i odgrzać ulubiony posiłek. Małe kuchenki mikrofalowe niezbyt dobrze radzą sobie z rozmrażaniem potraw czy podgrzewaniem objętościowych dań – choćby na swoją ograniczona moc. Jeśli szukamy czegoś do użytku domowego, najlepiej postawić na mikrofalę, która posiada przynajmniej 30 litrów objętości wewnętrznej.

Retro kuchenka mikrofalowa

Retro mikrofala, określana także jako kuchenka mikrofalowa vintage, to designerska wariacja stylu urządzenia, która nie różni się funkcjami użytkowymi od najpopularniejszych, nowoczesnych kuchenek na rynku. Obudowa sprzętu retro zaaranżowana jest w klasyczny sposób – nieodzownym elementem są pokrętła. Nie uświadczymy tutaj wyświetlacza LCD czy innych bajerów, znanych z futurystycznych modeli urządzenia AGD. Wśród dostępnych wersji kolorystycznych dominują barwy pastelowe, choć równie często spotkać można inne warianty, np.:

 • kuchenka mikrofalowa retro czarna,
 • kuchenka mikrofalowa retro biała,
 • kuchenka mikrofalowa retro srebrna.

Kuchenka w stylu retro znakomicie współgra z aranżacją kuchenną w stylu klasycznym. Sprawdź także ranking kuchenek mikrofalowych w stylu retro.

Kuchenka mikrofalowa z Grillem

Chrupiące i soczyste dania z grilla kojarzą się z okresem letnim. Czy da się, korzystając z kuchenki mikrofalowej grillowej, uzyskać podobny efekt podgrzewanych posiłków? Okazuje się, że taka funkcjonalność przypisywana jest do technologii kwarcowej. Kuchenka mikrofalowa z grillem kwarcowym wyposażona jest w efektywnie działające lampy kwarcowe, które wyjątkowo szybko się nagrzewają. Pobierają one mniejszą ilość prądu, niż alternatywy ze spiralami grzewczymi. Znacznie szybciej się schładzają – zapobiega to przypadkowym poparzeniom. W grill kwarcowy może zostać wyposażona zarówno głęboka, jak i płytka kuchenka mikrofalowa. To znakomita opcja dla osób, które lubią eksperymentować ze smakami i chcą uzyskać smaczny posiłek w stylu barbecue, bez dodawania choćby odrobiny oleju. To świetna odskocznia nie tylko dla leniwych użytkowników, którym nie chce rozpalać się grilla. Z funkcjonalności ucieszą się wszyscy, którzy smakują się w grillowanych posiłkach, ale za oknem pogoda na tego typu gotowanie jest mocno niesprzyjająca.

Kuchenka mikrofalowa bez talerza

Kuchenka mikrofalowa full flat wykorzystuje technologię bez konieczności stosowania talerza obrotowego. Mimo iż większość użytkowników kojarzy sobie funkcjonalność mikrofalówki ze wbudowanym talerzem na rolkach, to od kilku lat na rynku swoją popularność zyskują alternatywy beztalerzowe. Brak wykorzystania talerza zwiększa pojemność całkowitą luku wewnętrznego, dzięki czemu użytkownik otrzymuje pojemniejsze urządzenie. Posiada ono także mniejszy ciężar – sam talerz z rolkami może ważyć przynajmniej kilkaset gramów. Komora w mikrofalówkach bez talerza obrotowego jest większa i wygodniejsza w użytkowaniu. Podczas obracania niektóre posiłki mogłyby ulec zniszczeniu lub rozsypaniu się – np. ładnie ułożony ryż czy makaron. Mikrofalówkę beztalerzową znacznie łatwiej jest czyścić – nie ryzykujemy również poparzeniem, gdybyśmy chcieli nieuważnie wyciągać gorący talerz ze środka. To także duże ułatwienie, jeśli korzystamy z prostokątnych talerzy. W przypadku zwykłej mikrofalówki kanciasta miska czy talerzyk mógłby się po prostu zablokować, uniemożliwiając sprawne podgrzanie posiłku.

Kuchenka mikrofalowa z funkcją piekarnika

Nowatorska kuchenka mikrofalowa ceramiczna z funkcją piekarnika pozwala na przygotowywanie pysznych ciast, mięs i pieczonych produktów. Zwykle jest ona tradycyjnym urządzeniem mikrofalowym, które wyposażono w dodatkową funkcję piekarnika. Można ją uruchomić, korzystając z przycisków lub pokręteł zainstalowanych na obudowie. Mikrofala z funkcjonalnością piekarnika skraca czas przygotowywania pieczonych posiłków. Jest w stanie skutecznie zastąpić tradycyjną kuchenkę elektryczną, jeśli nie mamy możliwości korzystania z niej w danej chwili. Funkcja pieczenia w mikrofalówce wpływa na wygląd przygotowywanych potraw – stają się one spieczone, dobrze podgrzane i zarumienione. Dobrym rozwiązaniem jest także kuchenka mikrofalowa z okapem, który pochłania parę i dym, wydobywający się z mocno podgrzewanych potraw. Tego typu urządzenia również zostały umieszczone w klasyfikacji – ranking kuchenek mikrofalowych.

Moc kuchenki mikrofalowej

Rzeczywista moc kuchenki mikrofalowej zawiera się najczęściej w wartościach 600-1100W, choć bez problemu można spotkać niestandardowe opcje urządzeń AGD. Mniejsze, mobilne sprzęty będą charakteryzować się filigranową budową i niższą mocą użytkową. Największą moc posiadają potężne urządzenia do zabudowy, cechujące się wieloma rozbudowanymi funkcjami rozmrażania, pieczenia, gotowania itd. Urządzenia o największej mocy generują bardzo duży pobór prądu, dlatego warto zastanowić się, czy warto z nich korzystać, jeśli chcemy oszczędzić na rachunkach. W pełni zadowalającą pracę wykazują sprzęty AGD o mocy ok. 800W. To najbardziej wydajne i użyteczne urządzenia, które nie pobierają gargantuicznych wartości energii elektrycznej. Warto jednak pamiętać, że kuchenka mikrofalowa wykorzystywana jest zwykle przez kilka minut – zatem sumarycznie zużywa mniej prądu, niż np. piekarnik.

Funkcje kuchenki mikrofalowej

Kuchenki mikrofalowe to coraz bardziej rozbudowane urządzenia o szerokim spektrum funkcji użytkowych. Współczesne urządzenia nie służą już tylko do podgrzewania potraw, ale mogą także spełniać szereg innych ról. Można stwierdzić, że w dobrej mikrofalówce można praktycznie ugotować każdy posiłek. Ranking kuchenek mikrofalowych i ich podstawowych funkcji urządzeń mikrofalowych uwzględnia opcje:

 • termoobiegu,
 • rozmrażania,
 • autoczyszczenia,
 • trzymania temperatury,
 • podgrzewania,
 • grillowania,
 • pieczenia,
 • gotowania na parze.

I wiele innych funkcji, często dedykowanych przez poszczególnych producentów autorskimi nazwami. Ranking kuchenek mikrofalowych pozwala na znalezienie najlepszego sprzętu z określoną funkcjonalnością.

Zalety kuchenki mikrofalowej

Kuchenka transmituje fale z urządzenia do obiektu podgrzewanego, dzięki czemu w krótkim czasie można cieszyć się ciepłym daniem. Kuchenka mikrofalowa pozwala na efektowne i błyskawiczne przygotowanie wielu dań, w tym na bezpieczne rozmrażanie. Można ponadto włożyć różne naczynia do kuchenki mikrofalowej, bez narażania jej na uszkodzenia. Wyjątkiem są m.in. metalowe misy z nierównomierną powłoką. Dla bezpieczeństwa należy zawsze zaznajomić się z treścią instrukcji sprzętu – tak, aby uniknąć przykrych rozczarowań. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby kuchenka mikrofalowa stała się urządzeniem przenośnym, wykorzystywanym do mobilnych celów. Mini-kuchenkę warto zabrać na działkę rekreacyjną czy do ogrodu – szczególnie gdy nie chce nam się rozpalać grilla, a chętnie coś byśmy zjedli. Ranking kuchenek mikrofalowych uwzględnia zarówno urządzenia domowe, jak i te do użytku pół-plenerowego.

Kuchenki mikrofalowe Samsung

Kuchenka mikrofalowa Samsung do zabudowy, jak i do postawienia w dowolnym miejscu w kuchni, to dobry wybór dla osób ceniących sobie renomę marki. Samsung od wielu lat przoduje w tworzeniu użytecznych sprzętów AGD, w tym także nowatorskich kuchenek mikrofalowych.

Kuchenki mikrofalowe Amica

Kuchenka mikrofalowa do zabudowy Amica to propozycja od polskiego producenta, który od lat jest aktywny w tworzeniu nowoczesnych urządzeń AGD. Amica posiada w swoim asortymencie zarówno ekonomiczne, standardowe mikrofalówki, jak i urządzenia bez obrotowego talerza.

Kuchenki mikrofalowe Whirlpool

Kuchenka mikrofalowa do zabudowy Whirlpool to stylowe rozwiązanie od prestiżowego producenta urządzeń kuchennych. Whirlpool od lat działa w branży, dostarczając wydajnych i wytrzymałych rozwiązań do powszechnego, kuchennego użytku.

Kuchenki mikrofalowe Sharp

Sharp to znana i lubiana marka, która tworzy proste i skuteczne rozwiązania AGD. Wiele produktów Sharp posiada prostą, maksymalnie estetyczną obudowę. Producent sprzedaje zarówno urządzenia niewielkie, np. o pojemności 20 litrów, jak i znacznie większe jednostki.

Kuchenki mikrofalowe Electrolux

Electrolux posiada zarówno kuchenki do zabudowy, jak i proste urządzenia wolnostojące. W swoich sprzętach wdraża technologię grillowania czy zamrażania. Produkty od Electrolux wyróżnia estetyczny design i wygoda użytkowania.

Kuchenki mikrofalowe Zelmer

Producent sprzętów domowych Zelmer od wielu lat zajmuje się tworzeniem nowoczesnych mikrofalówek. To przede wszystkim zadowalająca różnorodność funkcji i wykorzystanie wszystkich głównych technologii.

Kuchenka mikrofalowa Beko

Beko to renomowany, producent wielu urządzeń AGD, w tym wyjątkowo stylowych i ładnych mikrofalówek. Sprzęty charakteryzują się ujednoliconym wyglądem w barwach metalicznych.

Kuchenka mikrofalowa Smeg

Wysokojakościowe urządzenia od Smeg zadziwiają swoją klasyką i prostotą. Firma posiada w swoim asortymencie wiele produktów w stylu retro. To, co wyróżnia produkty marki, to przede wszystkim styl oraz technologia.

Kuchenka mikrofalowa Miele

Miele tworzy urządzenia AGD, w tym kuchenki mikrofalowe, na podstawie nowoczesną technologię i energooszczędność. Zaletą użytkową sprzętów od Miele jest ich długa żywotność.

Najczęściej występujące pytania o kuchenki mikrofalowe:

Ile kosztuje kuchenka mikrofalowa?

Najtańsze, uniwersalne kuchenki mikrofalowe można zakupić od ceny ok. 250 złotych. Wraz ze wzrostem ceny rośnie prestiż producenta, użyteczność, wytrzymałość i funkcjonalność kuchenki. Warto sprawdzać ranking kuchenek mikrofalowych pod kątem najlepszych cen.

Jak czyścić kuchenkę mikrofalową?

Czyszczenie kuchenki mikrofalowej powinno przebiegać z wykorzystaniem octu oraz wody. Sporządzoną miksturę podgrzewamy, a po zakończeniu procesu wycieramy wnętrze urządzenia delikatną ściereczką.

Ile waży kuchenka mikrofalowa?

Mała kuchenka mikrofalowa waży od kilku, do kilkunastu kilogramów. Duże urządzenia do zabudowy mogą być znacznie cięższe. Ranking kuchenek mikrofalowych uwzględnia sprzęty domowe.

Jaki jest symbol kuchenki mikrofalowej?

Oznaczenia podane na urządzeniu podpowiadają, co można stosować w kuchenkach mikrofalowych – symbol, który wskazuje np. na możliwość rozmrażania, pieczenia, wykorzystywania różnych materiałów sztućców.

Polecane kuchenki mikrofalowe 2023

Udostepnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.