Najlepszy oczyszczacz powietrza – Ranking 2023

Zanieczyszczenie powietrza to problem, który dotyka coraz więcej miejsc w całym kraju. Pełne zarazków, alergenów, zarodników pleśni oraz wielu innych zanieczyszczeń powietrze, stanowi poważne wyzwanie dla każdego organizmu. Na szczęście z pomocą przychodzi domowy oczyszczacz powietrza, który usunie zanieczyszczenia wszystkie z powietrza. Zastanawiasz się nad tym, co daje oczyszczacz powietrza? Przeczytaj nasz ranking oczyszczaczy powietrza i dowiedz się, jak działają oczyszczacze powietrza. Podpowiadamy również, jaki oczyszczacz powietrza do domu wybrać!

Co to jest oczyszczacz powietrza?

Oczyszcza powietrza do mieszkania, którego zadaniem jest filtrowanie powietrza oraz usuwanie z niego zanieczyszczeń. Tym samym urządzenie to sprawia, że znajdujące się w pomieszczeniu powietrze, staje się czystsze. Co więcej, urządzenia te usuwają z powietrza nie tylko smog, czy cząsteczki kurzu, ale i pomagają pozbyć się z niego alergenów, bakterii, wirusów, cząsteczek pleśni. Oczyszczacze są w stanie usunąć z pomieszczenia brzydkie zapachy oraz zneutralizować dym papierosów. Dlatego też często poleca się oczyszczacz powietrza dla palaczy. Taki oczyszczacz powietrza do pokoju ma jednak pewne ograniczenia. Zakres jego działania ogranicza się do jednego pomieszczenia, a nie całego mieszkania. Dlatego też często określa się go również jako pokojowy oczyszczacz powietrza.

Zalety oczyszczacza powietrza

Jedną z największych zalet tego urządzenia jest wielozadaniowość. Może ono być stosowane jako oczyszczacz powietrza na smog oraz oczyszczacz powietrza z kurzu. Urządzenie zapobiega rozprzestrzenianiu się alergenów, przez co poleca się je wszystkim osobom z alergiami – również tą na sierść zwierząt. Ponadto pomoże ono również pozbyć się brzydkich zapachów, roztoczy oraz dymu papierosów.

Ranking oczyszczaczy powietrza – kwiecień 2024

Oczyszczacz powietrza – badania naukowe

Wielogodzinne przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach nie służy zdrowiu. Badania potwierdzają, że zgromadzone w nich bakterie, wirusy i roztocza prowadzą do wielu powikłań zdrowotnych. Ponadto wpływają one negatywnie także i na samopoczucie. Na obszarach o szczególnie wysokim stężeniu smogu wzrasta ryzyko zachorowań na choroby płuc, np. astmę, POChP, astmę, alergie itd. z danych WHO wynika, że nawet co trzeci udar mózgu ma związek z występowaniem w powietrzu szkodliwych pyłów.

Czy oczyszczacz wysusza powietrze?

Nie ma takiej możliwości. Żaden oczyszczacz powietrza nie pochłania pary wodnej z powietrza tym samym nie powoduje jego osuszenia. Wyjątek stanowi urządzenie 2 w 1 – osuszacz i oczyszczacz powietrza w jednym. Bardzo popularny staje się natomiast oczyszczacz i nawilżacz powietrza 2 w , czyli oczyszczacz powietrza z nawilżaczem i jonizatorem, który nie tylko oczyszcza i nawilża powietrze, ale również je jonizuje. Jonizator pomaga zneutralizować obecne w pomieszczeniu szkodliwe cząsteczki substancji smogowych, a ponadto przekłada się pozytywnie na kondycję skóry i koncentrację.

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Zdecydowana większość dostępnych na rynku urządzeń usuwa zanieczyszczenia z powietrza poprzez przepuszczenie go przez filtry. Tani oczyszczacz powietrza zwykle będzie posiadał przeciętny filtr. Najbardziej zaawansowane z urządzeń w naszym rankingu oczyszczaczy powietrza posiadają kilka zestawów filtrów, np. wstępny, HEPA oraz węgiel aktywny). Jednak w niektórych z dostępnych na rynku oczyszczaczy powietrza proces ten jest znacznie bardziej skomplikowany, czego dowodem jest oczyszczacz powietrza z jonizacją i ozonowaniem. Najprościej rzecz ujmując, działanie oczyszczacza powietrza w większości przypadków wygląda tak:

  1. Zanieczyszczone powietrze trafia do środka oczyszczacza;
  2. Powietrze przechodzi przez filtry, jonizator, węgiel aktywny i inne rozwiązania, które służą uzdatnianiu jakości powietrza;
  3. Przepuszczone przez filtry powietrze zostaje oczyszczone i powraca do pomieszczenia.

Jak wybrać oczyszczacz powietrza?

Niezmiernie ważnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę przed zakupem tego urządzenia, jest wielkość pomieszczenia, w którym gadżet ten ma funkcjonować. Oczyszczacz powietrza do małych pomieszczeń o powierzchni do 20 mpowinien charakteryzować się przede wszystkim cichą pracą – zwłaszcza jeżeli jest to sypialnia. Za cichy oczyszczacz powietrza można uznać urządzenie, które w trakcie pracy emituje hałas na poziomie nie większym niż 20 dB.

Warto również zwrócić uwagę na gabaryty samego urządzenia. W pokojach o niedużym metrażu poleca się zastosować mały oczyszczacz powietrza. Taki mini oczyszczacz powietrza w zależności od modelu może mieć średnicę od 20 do nawet kilkudziesięciu cm. Z kolei za oczyszczacz powietrza do dużych powierzchni, można uznać oczyszczacz powietrza 50 mlub większy model. Bardzo duże znaczenie ma także waga urządzenia. Za przenośny klimatyzator i oczyszczacz powietrza można uznać urządzenia o wadze poniżej 5 kg.

Równie ważnym kryterium, na jakie należy zwracać uwagę w trakcie zakupów to tempo wymiany powietrza – czyli wskaźnik CADR. Odnosi się on do szybkości, z jaką urządzenie dostarcza do pomieszczenia czyste powietrze. Mierzony w stopach sześciennych na minutę – im jest on większy, tym lepiej. Warto wziąć to pod uwagę, zwłaszcza ze względu na to, że wydajne urządzenie powinno poradzić sobie z wymianą całości powietrza nawet do 5 razy w ciągu godziny!

Każdy ranking oczyszczaczy powietrza potwierdzi również, że istotnym aspektem, na który warto zwracać uwagę, jest również i producent urządzenia. Gadżet ten cieszy się coraz większym zainteresowaniem – na rynku nie brak więc modeli w różnym przedziale cenowym. Niestety wśród nich znajdują się również urządzenia, których zakup okaże się stratą pieniędzy. Aby tak jednak nie było, przed zakupem warto czytać opinie o oczyszczaczach powietrza. W podjęciu właściwej decyzji pomoże również poniższy test oczyszczaczy powietrza.

Oczyszczacz powietrza Xiaomi

Oczyszczacze powietrza Xiaomi to nowość, która od niedawna podbija rynek. Produkty sygnowane logiem tej marki są gwarantem dobrego stosunku ceny do jakości. Na uwagę zasługuje również atrakcyjny i nowoczesny design, który z reguły jest utrzymany w duchu minimalizmu. Godne polecenie są modele – Xiaomi Air Purifier 4, Xiaomi Air Purifier 4 Lite oraz Xiaomi Air Purifier 4 Pro.

Oczyszczacz powietrza Philips

Mocne miejsce w rankingu oczyszczaczy powietrza zajmują produkty marki Philips, które są wysoce niezawodne i skutecznie pomagają usuwać wirusy, bakterie, roztocza i alergeny. Najbardziej zaawansowane technologicznie z nich, jak zapewniana swojej stronie producent – usuwa nawet 99,97% smogu oraz zanieczyszczenia o rozmiarze nawet do 0,003 um. Tym samym pozbywają się one drobnoustrojów mniejszych od najmniejszego znanego wirusa.

Oczyszczacz powietrza Sharp

Wysoko w rankingu oczyszczaczy powietrza znajduje się również japoński producent oczyszczaczy powietrza Sharp. Sygnowane nazwą tej marki urządzenia cieszą się uznaniem klientów w całej Europie oraz na świecie. Co więcej, Sharp uzyskuje jedne z najlepszych wyników pod względem cichej pracy oczyszczaczy. Szczególnie poleca się również urządzenia wyposażone w naturalną technologię jonizacji powietrza Plasmacluster, która pomoże przywrócić w pomieszczeniu równowagę jonową.

Oczyszczacz powietrza Samsung

Samsung to producent wysokiej jakości oczyszczaczy powietrza. Produkty tej marki wyróżniają się przede wszystkim pod względem wydajności, cichej pracy i energooszczędności. Ponadto mają one również stylowy design, moduły Wi-Fi oraz wiele innowacyjnych rozwiązań. Co więcej, Samsung to także bardzo atrakcyjna oferta cenowa, dzięki czemu oczyszczacze powietrza tej firmy to inwestycja na lata.

Oczyszczacz powietrza Dyson

Dyson to brytyjski producent odkurzaczy, suszarek i sprzętu AGD, który powstał już w 1991 r. Obecnie jest to producent jednych z najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń. Oczyszczacze powietrza Dyson potrafią oczyszczać powietrze przy jednoczesnym chłodzeniu lub ogrzewaniu. Niewątpliwie dużą zaletą tego produktu jest także charakterystyczny dla tej marki design. Ultranowoczesne i minimalistyczne – zostały zaprojektowane tak, że nie sposób je pomylić z urządzeniami innych marek. 

Oczyszczacz powietrza Electrolux

Nasz ranking oczyszczaczy powietrza zamykają urządzenia szwedzkiego producenta sprzętu AGD – firmy Electrolux. Sygnowane nazwą tej marki urządzenia sprzedawane są w ponad 150 krajach. W Polsce pojawiły się one stosunkowo niedawno – mimo to zdobywają coraz większe rzesze fanów. Urządzenia te wyróżniają się bardzo dużą skutecznością usuwania zanieczyszczeń, nowoczesnym designem oraz dobrym stosunkiem ceny do jakości produktu.

Jaki oczyszczacz powietrza – rodzaje filtrowania

rankingu oczyszczaczy powietrza znalazły się różnorodne urządzenia, które można klasyfikować na wiele sposobów. Najczęściej podziału tego dokonuje się jednak pod względem zastosowanych w oczyszczaczu filtrów. Pod tym względem na wyróżnienie zasługuje więc m.in.: 

  • Oczyszczacz powietrza na smog – z pomocą zawartych w nim filtrów urządzenie usuwa szkodliwe dla zdrowia pyły PM2.5, benzopireny, formaldehyd, benzen, dioksyny itd. Dobry oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA to model wyposażony np. w filtr HEPA E12, który zapewnia filtrację na poziomie 99,995%. Tym samym skutecznie wyeliminuje on z powietrza drobiny pyłów PM2.5.
  • Oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania powietrza – może to być ewaporacyjny lub elektrostatyczny oczyszczacz powietrza. Czym się od siebie różnią? Ewaporacyjny nawilżacz i oczyszczacz powietrza, nazywany także dyfuzyjnym działa dzięki ewaporacji, czyli odparowywaniu wody, które jest procesem całkowicie naturalnym. Takie urządzenie jest wyposażone w wiatrak, który odpowiedzialny jest za przepływ powietrza. Z kolei elektrostatyczny oczyszczacz powietrza może usuwać nawet najmniejsze zanieczyszczenia. Wszystko dzięki elektrostatycznemu mechanizmowi filtrującemu.
  • Oczyszczacz powietrza dla alergików – niejeden ranking oczyszczaczy powietrza potwierdzi, że w najlepszych urządzeniach dla alergików występuje wielostopniowa filtracja powietrza. Szczególnie poleca się również urządzenia z funkcją jonizowania powietrza, która wyeliminuje wszelkie alergeny i zarazki. W najlepszych urządzeniach stężenie jonów sięga nawet 25 000 jonów/cm3.
  • Oczyszczacz powietrza z funkcją jonizacji powietrza – powszechnie określane jako jonizatory powietrza. To urządzenia, które produkują ujemne jony, które “dociążają” pył i kurz. Tym samym szybciej opadają one na ziemię, a następnie zostają wessane do filtrów.

Każdy z nich można znaleźć w naszym rankingu oczyszczaczy powietrza.

Funkcjonalność oczyszczaczy powietrza

rankingu oczyszczaczy powietrza znalazły się różnorodne urządzenia. Wśród nich znalazło się wiele modeli, które wykraczają poza standardy. Mowa tu o modelach, które dzięki dodatkowym funkcjom stały się znacznie bardziej ergonomiczne. Do grona tego należy m.in.:

  • Oczyszczacz powietrza z lampą bakteriobójczą UV – czyli tzw. antywirusowy oczyszczacz powietrza;
  • Oczyszczacz powietrza z aromaterapią – czyli sprzęt z funkcją dyfuzora olejków zapachowych;
  • Oczyszczacz powietrza z jonizacją i ozonowaniem – doskonały dla alergików i osób wrażliwych na zarazki;
  • Oczyszczacz powietrza z wentylatorem – zapobiega rozprzestrzenianiu się brzydkich zapachów;
  • Oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania – pomaga przywrócić właściwy poziom wilgotności w pomieszczeniu;
  • Oczyszczacz powietrza z lampą UV – pomocne w sterylizacji filtra oraz w zapobieganiu rozwojowi bakterii i wirusów w wodzie;
  • Oczyszczacz powietrza z funkcją chłodzenia – niektóre urządzenia powodują obniżenie temperatury powietrza nawet o 4 stopnie Celsjusza;
  • Oczyszczacz powietrza z pochłaniaczem wilgoci – pomaga wyeliminować zbyt dużą wilgotność, która może powodować choroby górnych dróg oddechowych, alergię, powstawanie pleśni itp.;

Poniżej prezentujemy te najpopularniejsze z nich.

Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem

Groźne dla zdrowia jest nie tylko zbyt wilgotne, ale i za suche powietrze. Tak jak w przypadku tego pierwszego, może ono spowodować choroby górnych dróg oddechowych oraz alergię. Ponadto sprzyja ono wysuszeniu się błon śluzowych, co może wywoływać podrażnienia. Na szczęście z pomocą przychodzi jednak oczyszczacz powietrza z nawilżaczem, który pełni funkcję urządzenia 2 w 1.

Oczyszczacz powietrza z jonizatorem

Wśród dostępnych w sprzedaży urządzeń istnieje wiele oczyszczaczy, które dodatkowo wyposażono w jonizatory powietrza. Jak działa taki oczyszczacz? Dzięki przepływowi prądu o bardzo wysokim napięciu dochodzi do rozbicia drobinek wody, co z kolei powoduje powstanie jonów ujemnych (efekt Lenarda). Jego stosowanie sprzyja utrzymaniu w pomieszczeniu równowagi jonowej, co zmniejsza prawdopodobieństwo rozwoju drobnoustrojów.

Oczyszczacz powietrza z ozonatorem

Urządzenie opiera swoje działanie na dostarczeniu energii do cząsteczek tlenu, wskutek czego dochodzi do zerwania wiązań atomowych i ich rozszczepienia. Dostępne na rynku urządzenia w tym celu wykorzystują wyładowania koronowe i promienie ultrafioletowe. Do zalet ich stosowania zalicza się m.in. bardzo wysoką skuteczność usuwania z powietrza wirusów i bakterii. 

Gdzie umieścić oczyszczacz powietrza?

Zastanawiasz się nad tym, gdzie postawić oczyszczacz? Na półce czy na podłodze? Należy pamiętać, że aby oczyszczacz zassał powietrze do filtrów, powinien on znajdować się na podłodze. Wyjątek stanowią oczyszczacze na ścianę, które tak jak mówi ich nazwa, są przeznaczone do montażu na ścianie. Należy również pamiętać o tym, że jego prace zakłócać będą wszelkie ściany, zasłony, czy inne przeszkody. Dlatego też należy ustawić go w widocznym miejscu, z dala od ścian, czy mebli. 

Najczęściej zadawane pytania na temat oczyszczaczy powietrza:

Jaki oczyszczacz powietrza do dziecięcego pokoju?

Nawilżacz i oczyszczacz dla dzieci powinien charakteryzować się cichą pracą do 20 dB oraz dobrym filtrem, np. HEPA 14. Warto również zainwestować w dodatkowy filtr węglowy, który zniweluje nieprzyjemny zapach.

Czy warto kupić oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza to bardzo przydatny gadżet, który wpłynie na poprawę jakości wdychanego powietrza. Badania potwierdzają, że stosowanie tego urządzenia nie tylko ogranicza alergie, ale sprzyja również zmniejszeniu ilości infekcji, lepszemu samopoczuciu oraz ogranicza wpływ smogu na organizm.

Czy oczyszczacz powietrza usuwa kurz?

Oczyszczacze powietrza usuwają z powietrza wszelkie zanieczyszczenia – w tym również kurz.

Czy oczyszczacz powietrza jest zdrowy?

Korzystanie z oczyszczacza powietrza wpływa pozytywnie na samopoczucie, ogranicza ryzyko występowania alergii oraz tego też względu jest stosowanie, poleca się zwłaszcza w przypadku alergików, osób chorych na astmę i dzieci.

Oczyszczacz powietrza przy alergii na kota

Oczyszczacze powietrza usuwają z powietrza również zabrudzenia takie jak sierść. Z tego też względu poleca się je stosować każdemu, kto jest uczulony na sierść kota lub psa.

Oczyszczacz powietrza czy nawilżacz?

Nawilżacz powietrza odpowiada za utrzymanie wilgotności na właściwym poziomie. W przeciwieństwie do niego oczyszczacz powietrza usuwa z niego również wszystkie zanieczyszczenia i zarazki.

Jak używać oczyszczacza powietrza?

Włączając urządzenie, warto dopasować właściwy tryb pracy. Dzięki temu oczyszczacz będzie pracował wydajnie. Warto jednak wziąć pod uwagę, że na najwyższych obrotach urządzenie emituje najwięcej hałasów oraz pożera więcej prądu.

Czy oczyszczacz powietrza pomaga alergikom?

Oczyszczacz powietrza usuwa z powietrza kurz, roztocza, sierść oraz wszelkie inne alergeny, co sprawia, że ich stosowanie poleca się zwłaszcza alergikom i osobom z niewydolnością oddechową.

Czy oczyszczacz powietrza usuwa zapachy?

Możliwość tą zapewnia, oczyszczacz powietrza z filtrem węglowym. Z kolei w celu pozbycia się nieprzyjemnego zapachu dymu papierosowego poleca się stosować oczyszczacz z jonizatorem.

Polecane oczyszczacze powietrza w 2024

Udostepnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *