Najlepszy rower elektryczny – Ranking 2023

Rowery elektryczne w ostatnim czasie cieszą się ogromną popularnością, ponieważ są świetną alternatywą dla tradycyjnych modeli. Ich największą zaletą jest posiadanie silnika elektrycznego, który skutecznie wspomaga jazdę. Rowery elektryczne charakteryzują się bezszelestną i komfortową jazdą. Wysiłek użytkownika jest minimalny, dlatego bardzo chętnie sięgają po nie ludzie w różnym wieku. Przedstawiamy poszczególne rodzaje rowerów elektrycznych, a także dołączamy ranking rowerów elektrycznych na 2024 rok, który wskazuje modele wyselekcjonowane z całego rynku.

Rower z napędem elektrycznym – jak działa?

Prezentowane przez ranking rowerów elektrycznych modele stanowią przekrój przez różne rodzaje rowerów posiadających napęd elektryczny, które dostępne są na rynku. Wizualnie różnią się pomiędzy sobą w znaczącym stopniu, a także posiadają odmienne parametry. Najdroższy rower elektryczny kilkukrotnie przewyższa osiągi modeli z niższych półek. jednak łączy je sposób działania, a także cel stosowania. Rowery elektryczne są często spotykane w przestrzeni miejskiej, a także wykorzystywane są w ramach rekreacji.

Atutem rowerów z napędem elektrycznym jest łatwość użytkowania. Wystarczy rozpocząć pedałowanie, a silnik ulega uruchomieniu. Posiadany przez nie sprytny kontroler dozuje moc w zależności od prędkości pedałowania. Zatrzymanie tego pojazdu odbywa się poprzez naciśniecie dźwigni hamulca lub przez zaprzestanie pedałowania. W rzeczywistości sposób użytkowania nie różni się aż tak znacząco od tradycyjnych modeli. Jednak podczas zakupu sklep z rowerami elektrycznymi przedstawia klientowi same najlepsze rowery elektryczne i z nich trzeba wybrać ten jeden model. Dobrym rozwiązaniem jest wybór opcji prezentowanej przez ranking rowerów elektrycznych. Jednak jeżeli ranking rowerów elektrycznych nie uwzględnia potrzeb potencjalnego właściciela, należy zwrócić uwagę na następujące parametry:

  • Silnik – w przypadku tej części istotny jest moment obrotowy, napięcie i moc. Moment obrotowy wskazuje skuteczność napędzania koła, a charakteryzowany jest za pomocą niutonometrów. W rowerach elektrycznych jest to pomiędzy 60 Nm a ponad 100 Nm, czyli w tych mocniejszych. Napięcie musi być proporcjonalnie mocne do momentu obrotowego. Zazwyczaj występuje 24V, 36V i 48V (najmocniejsze). Większe napięcie stanowi mniejsze obciążenie dla baterii. Moc silnika w rowerach jest ustawowo ograniczona do 250W, jednak modele sprowadzane ze wschodu mogą mieć nawet 500 W. Zdarzają się jednak egzemplarze z silnikami o mocy 5000W.
  • Bateria – posiada kluczowe przełożenie na komfort jazdy. Jako baterie do rowerów elektrycznych polecane są modele litowo-jonowe, które świetnie sprawdzają się na dłuższych trasach, a dodatkowo nie są podatne na szkodliwe działanie chłodu. Należy zwrócić uwagę także na masę i pojemność. Czym większa pojemność, tym więcej rower może przejechać na jednym ładowaniu, a masa powinna być do niej proporcjonalna, wyśrodkowana. Najczęściej waga baterii wynosi ok. 2 kg.
  • Kontroler – steruje pracą silnika i umożliwia przesłanie energii z baterii do silnika. Określany jako sterownik. Dostępne są dwa rodzaje sterowania: kwadratowe i falą sinusoidalną. Polecane jest sterowanie falą sinusoidalną, ponieważ oferuje większą kulturę pracy silnika. Wyświetlacz powinien osiadać także pilot, który ułatwia zmianę parametrów podczas jazdy. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na obecność czujnika kadencji, ogranicznika mocy i prędkości, a także hamowania regeneracyjnego i wtyczek hermetycznych.
  • Hamulce – polecane są wyłącznie hamulce tarczowe, które mają dobrą siłę hamowania, możliwość modulacji siły hamowania. W przeciwieństwie do hamulców V-brake wykazują odporność na błoto i trudne warunki pogodowe.
  • Amortyzatory – lepiej sprawdzają się amortyzatory z asystą powietrzną niż modele sprężynowe. Konieczna jest jednak regulacja ciśnienia, a także serwis jest bardziej skomplikowany.
  • Koła elektryczne do rowerów – ten rodzaj rowerów musi posiadać specjalne ogumienie, które posiada wpływ na kwestie bezpieczeństwa. Najlepiej sprawdzają się ultra-trwałe zestawy, wyposażone w solidne obręcze i wzmocnione piasty. Dodatkowo muszą posiadać dopasowane szprychy.

W rowerach elektrycznych można wyróżnić trzy najistotniejsze elementy: baterie do roweru elektrycznego, silnik elektryczny, elektroniczny kontroler sterujący. Kluczowa jest również ładowarka do roweru elektrycznego, która umożliwi szybkie ładowanie pojazdu także w trakcie wycieczki rowerowej. Jednak te aspekty posiadają istotny wpływ na ostateczną cenę roweru, dlatego warto poszukać kompromisu w przypadku dysponowania ograniczonymi środkami. Gotowe propozycje modeli godnych polecenia prezentuje ranking rowerów elektrycznych, który umożliwia dobór w oparciu o budżet.

Najlepszy rower elektryczny ranking 2024

 

Rower elektryczny damski

Dla kobiet, które poszukują rozwiązania dobrego na co dzień polecany jest lekki rower elektryczny. Taki wybór ułatwi korzystanie z niego. Rynek rowerów elektrycznych oferuje bardzo wiele możliwości, które są w pełni dostosowane do potrzeb kobiety. Najlepiej sprawdzają się modele posiadające obniżoną ramę, a model należy wybrać na podstawie sposobu użytkowania. Niezdecydowane panie mogą zapoznać się z rowerami trekkingowymi damskimi, które uwzględnia nasz ranking rowerów elektrycznych. Warto rozważyć zakup modelu w stylu retro, który podkreśli upodobania właścicielki

Rower elektryczny dla seniora

W przypadku starszych osób coraz popularniejsze stają się rowery elektryczne, które w przeciwieństwie do tradycyjnych modeli posiadają napęd elektryczny. W rezultacie przemieszanie się za ich pomocą jest o wiele prostsze i mniej męczące. Zasięg roweru elektrycznego umożliwi pokonanie większych tras, a w razie konieczności można wyłączyć silnik i korzystać z niego tak jak ze zwykłego roweru. Korzystanie z tych rowerów nie posiada negatywnego wpływu na środowisko. Konieczne jest wyłącznie naładowanie akumulatora poprzez podłączenie go do prądu.

Dla seniora polecany jest przede wszystkim lekki rower elektryczny, który umożliwia wdrożenie aktywności fizycznej. Jest to szczególnie zalecane dla osób, które chcą uniknąć lub spowolnić rozwój chorób układu krążenia, nadciśnienia, a także cukrzycy. Wykorzystanie rowerów elektrycznych jest bardzo popularne w sanatoriach, gdzie promowane są wszelkie aktywności fizyczne. Wówczas są one rozszerzeniem ćwiczeń rehabilitacyjnych i to w dodatku praktykowane na świeżym powietrzu. W dominującej ilości sanatoriów znajdują się rowery elektryczne, które są wysokiej jakości, dlatego niektóre lub pokrewne modele obejmuje ranking rowerów elektrycznych.

Ranking rowerów elektrycznych damskich i dla seniora 2024

Rower elektryczny retro

Rower elektryczny inspirowany stylem retro to świetna propozycja dla seniora, który takim modelem może przywołać wspomnienia z młodzieńczych lat. Posiadają one design, który jest doceniony także przez młodszych użytkowników, którzy poszukują niestandardowych rozwiązań. Polskie rowery elektryczne świetnie potrafią odzwierciedlać wygląd dawnych rowerów, które w obecnych czasach są szczególnie pożądane. Takie kultowe modele posiada także dołączony ranking rowerów elektrycznych. Ewentualnie dobrym wyborem dla starszego mężczyzny może być rower chopper elektryczny, którego sam wygląd przywoła świetne wspomnienia i zachęci do jazdy.

Rower elektryczny męski

Na rynku pojawiają się nieustannie nowe modele rowerów elektrycznych, dlatego podjęcie ostatecznej decyzji staje się coraz trudniejsze. Bez wątpienia w momencie podejmowania decyzji o wyborze konkretnego modelu, płeć jest najmniej istotnym czynnikiem. Mężczyzna powinien przedstawić, w jakim celu i gdzie będzie użytkował rower, a także które parametry są dla niego najistotniejsze. Odpowiedzi musza być w pełni zgodne z prawdą, ponieważ może się okazać, że uniwersalny model nie będzie spełniał posiadanych oczekiwań. W przypadku osób, które potrzebują kompaktowego rozwiązania polecany jest składany rower elektryczny. Z kolei mężczyźni, którzy poruszają się najczęściej po mieście lub preferują wycieczki rowerowe za miasto powinni zdecydować się na miejski rower elektryczny. Dla panów poszukujących intensywniejszych wrażeń i eksplorowania bardziej surowych terenów najlepiej sprawdzi się rower trekingowy. Z kolei dla miłośników jazdy w ekstremalnych warunkach polecany jest górski rower elektryczny, ponieważ jest to mocny rower elektryczny dostosowany do takiego trybu jazdy.

Rower Górski elektryczny

Jest to najpopularniejszy rodzaj rowerów elektrycznych, który szczególnie dzieli środowisko kolarzy. Zamiennie określany jest jako MTB. Umożliwiają pokonywanie dłuższych tras po terenach górskich i eksplorowanie nowych miejsc, pozostających dotąd poza możliwościami. Ze względu na zaawansowane parametry techniczne współtworzą każdy ranking rowerów elektrycznych.

Rower elektryczny MTB

Bardzo mało osób jest świadomych, że rower górski elektryczny to inna nazwa rowerów elektrycznych MTB. Są one zamiennie nazywane, jednak nie raz sprzedawcy planują wykorzystać sytuację i rowerom MTB przypisują większe możliwości. Rowery MTB elektryczne są bardzo popularne, dlatego uwzględnia je również dołączony ranking rowerów elektrycznych.

Ranking rowerów elektrycznych MTB 2024

Rowery elektryczne trekkingowe

Rowery trekkingowe z zasady są uniwersalne, dlatego sprawdzają się zarówno w przypadku poruszania po mieście jak w trakcie dłuższych podróży. Rower elektryczny trekkingowy męski posiada górną rurę, która jest poprowadzona od mostka aż do sztycy podsiodłowej, a damski posiada ją znacząco obniżoną.

Wyczynowy rower elektryczny

Najwęższa grupa rowerów, która obejmuje modele posiadające najmocniejsze parametry, choć jej nazwa nie funkcjonuje na oficjalnym rynku. Często modele z tej grupy wygrywają niejeden ranking rowerów elektrycznych. Jednak zdecydowana część znajduje się poza zestawieniem z uwagi na wysoką moc silnika, która uniemożliwia legalne użytkowanie na drogach.

Rower elektryczny składany

Producenci rowerów elektrycznych dostrzegają potrzeby osób, które zmuszone są do przemieszania się w sposób mieszany, czyli zanim dojadą do miejsca docelowego muszą skorzystać z komunikacji zbiorowej, a następnie poruszać się na rowerze. Odpowiedzią na ich potrzeby jest rower elektryczny składany, który łączy w sobie komfort jazdy wraz z kompaktowymi wymiarami. Taki mały rower elektryczny idealnie sprawdza się do przewożenia w pociągu lub w autobusie. Jego kolejną zaletą jest łatwość przechowania, zarówno w domu jak i na terenie miejsca pracy. Dodatkowo ze względu na wymiary po złożeniu często w przeciętnym bagażniku mogą zmieścić się dwa takie rowery. Wówczas w trakcie wyjazdu ten lekki rower elektryczny składany umożliwia lepsze poznanie danych terenów. Stanowi on innowację technologiczną dawniej popularnych modeli rowerów, które były wybierane ze względu na komfort jazdy. Silnik elektryczny do roweru najczęściej jest zamontowany w tylnej piaście. Ten rodzaj posiada wspomaganie elektryczne, które ma wielostopniową regulację. Sterowanie odbywa się bezpośrednio za pomocą umieszczonego na kierownicy prostego panelu. Ten rodzaj zazwyczaj posiada bagażnik, który ułatwia przewożenie potrzebnych rzeczy. Ranking rowerów elektrycznych docenia szczególnie kompaktowe wymiary.

Rower składak elektryczny

Popularne dawniej składaki doczekały się „wnuków”, które także posiadają elektryczne zasilanie. Te modele wybierane są przez osoby w każdym wieku, choć doceniają je szczególnie osoby, które musza wnosić je któreś piętro, ponieważ są one lżejsze w porównaniu do tradycyjnych modeli rowerów elektrycznych.

Rower ze wspomaganiem elektrycznym

Rowery posiadające wspomaganie elektryczne są coraz bardziej popularne. Do niedawna wiele osób podchodziło do tego rozwiązania ze sporym dystansem, jednak obecnie można dostrzec tendencję wzrostową, która sprawia, że tradycyjne rowery są coraz rzadziej wybierane. Rowery ze wspomaganiem elektrycznym uruchamiają się automatycznie podczas rozpoczęcia pedałowania. Posiadają sprytnego kontrolera, który przekazuje ilość mocy w pełni dostosowaną do potrzeb użytkownika. W konsekwencji na takie rowery decydują się nie tylko osoby starsze, ale także te, które doceniają aktywność fizyczną. Zdecydowana ilość wskazuje tylko jedną wadę takiego rozwiązania. Jest to cena, która potrafi skutecznie powstrzymać od podjęcia ostatecznej decyzji. Ten rodzaj rowerów kosztuje więcej niż tradycyjne modele, jednak na rynku dostępne są także tanie rowery elektryczne, które sprawdzają się na samym początku. Napęd elektryczny do roweru to rozwiązanie, które świetnie zadomawia się na rynku i nieustannie zyskuje nowych fanów. W rezultacie stale aktualizowany jest ranking rowerów elektrycznych, ponieważ producenci tworzą nowe modele w odpowiedzi na potrzeby klientów.

Trójkołowy rower elektryczny

Z zasady rowery trójkołowe są dedykowane dla osób zmagających się z porażeniem mózgowym, stwardnieniem rozsianym czy niedowładem nóg. Modele wyposażone w trzy koła są o wiele stabilniejsze, także dla kręgosłupa. Jednocześnie wzmacniają także mięśnie. Te rowery sprawdzają się także w przypadku osób starszych lub posiadających problem z utrzymaniem równowagi. Producenci rowerów elektrycznych w odpowiedzi na ich potrzeby stworzyli modele, które pozwalają na pokonywanie dłuższych tras bez ryzyka upadku. Rowery trójkołowe z napędem elektrycznym są polecane dla osób w trakcie rehabilitacji posiadających schorzenia układu ruchu. Osoby, które go regularnie użytkują mogą dostrzec, że nastąpiło u nich wzmocnienie siły mięśniowej, a w szczególności kończyn dolnych, brzucha i pośladków. W porównaniu do tradycyjnych modeli posiadają one obniżoną ramę, która ułatwia wsiadanie i zsiadanie. Co więcej, takie modele mogą być objęte dofinansowaniem do zakupu. W niektórych przypadkach sięga ono aż 95% wartości pojazdu.

Rower elektryczny dla dziecka

Wbrew powszechnym opiniom, szczególnie tym, które pochodzą od osób niezaznajomionych z tematem, rower elektryczny dla dziecka to świetny pomysł. Na zakup decydują się rodzice, którzy także posiadają rower elektryczny. Ten zakup to inwestycja w jakościowe spędzanie wspólnego czasu i odkrywanie nowych miejsc w okolicy. Jednocześnie wykorzystanie roweru elektrycznego nie umniejsza komfortowi jazdy. Podczas wyboru należy sugerować się preferowaną długością wyjazdów, żeby dany model pozwalał na realizowanie zaplanowanych tras. Na posiadany zasięg roweru ogromne przełożenie posiada nie tylko silnik i bateria, ale również posiadany poziom wspomagania jak i również masa całkowita, czyli ciężar roweru wraz z użytkownikiem. Przy doborze roweru elektrycznego dla dziecka należy zwrócić uwagę także na jakie posiada on kwestie bezpieczeństwa, czyli hamulce i ogumienie. Rower elektryczny dla dziecka powinien posiadać także amortyzatory, aby wszelkie niedogodności występujące na trasie nie były dla dziecka zagrożeniem. W odpowiedzi na potrzeby rynku, producenci prześcigają się w tworzeniu modeli, które mogą przypaść do gustu najmłodszych osób. W rezultacie bardzo łatwo znaleźć rower elektryczny dla dziewczynki, który wyróżnia się kolorami preferowanymi przez młode panie.

Rower elektryczny miejski

Ranking rowerów elektrycznych nie może powstać bez miejskiego roweru elektrycznego. Jest to świetny wybór dla osób poszukujących wygody w trakcie jazdy. Umożliwia utrzymanie wyprostowanej pozycji, a dodatkowo zapewnia świetną widoczność, co ma wpływ na kwestie posiadanego bezpieczeństwa. Są to dobre rowery elektryczne, które doskonale sprawdzają się podczas dojazdów do pracy lub też dla miłośników weekendowych wycieczek. Te modele są cięższe od tradycyjnej formy, jednak zapewnia o wiele większy komfort jazdy. Miejski, najszybszy rower elektryczny pozwala rozwinąć prędkość oscylująca ok. 25 km/h. Ceny rowerów elektrycznych, które są dostosowane w pełni do jazdy po mieście i posiadają optymalne parametry, rozpoczynają się od ok. 5 000 zł.

Najczęściej zadawane pytania na temat rowerów elektrycznych:

le kosztuje rower elektryczny?

Wpływ na cenę roweru elektrycznego posiadają jego parametry, które przekładają się na jakość użytkowania. Znaczenie posiadają również wykorzystane komponenty i marka urządzenia. Najtańsze modele mogą kosztować ok. 3000 zł, a ceny tych z górnej półki przekraczają 10000 zł.

Ile waży rower elektryczny?

Rower elektryczny waży zazwyczaj w okolicach 24 kg, więc jest cięższy niż tradycyjne modele. Sam silnik wraz z akumulatorem stanowią ciężar wynoszący ok. 5-7 kg, dlatego należy przygotować się na większe obciążenie, jeżeli konieczne jest jego wnoszenie lub znoszenie.

Jaką moc mają rowery elektryczne?

Moc roweru elektrycznego uzależniona jest od zastosowanego silnika. Najczęściej spotykane są modele o mocy od 250 do 500 W, które umożliwiają osiągnięcie prędkości rzędu 25 a nawet 50 km/h. Dla osób bardziej wymagających dostępne są modele z silnikami o mocy wynoszącej nawet 1000 W.

Polecane rowery elektryczne w 2024

Udostepnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *