Najlepszy piekarnik do zabudowy – Ranking 2023

Dobry piekarnik do zabudowy to urządzenie na wagę złota. Jak się jednak okazuje, wybór tego właściwego wcale nie jest taki łatwy. Zastanawiasz się nad tym, jaki piekarnik do zabudowy wybrać? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł  „Najlepszy piekarnik do zabudowy – ranking” i znajdź najlepszy piekarnik do zabudowy. Podpowiadamy również, jakie udogodnienia powinien posiadać nowoczesny piekarnik do zabudowy. Zajrzyj do naszego rankingu i poznaj 
polecane piekarniki do zabudowy, które Cię nie zawiodą! 

Piekarnik do zabudowy – co to jest?

Zanim przejdziemy do tego, jak wybrać najlepszy piekarnik do zabudowy, wypada najpierw wytłumaczyć w naszym rankingu „Piekarnik do zabudowy”, czym jest to urządzenie. Podobnie jak tradycyjny piekarnik służy on do przygotowywania potraw na ciepło. Nic więc dziwnego, że jest to jeden najbardziej przydatnych sprzętów AGD w kuchni. W przeciwieństwie do tradycyjnych piekarników różni się on jednak tym, że można go umieścić w zabudowie. Dzięki temu piekarnik staje się bardziej dyskretny. To z kolei stwarza nowe możliwości aranżacyjne i sprawia, że kuchnia nabiera nowoczesnego i bardzo modnego wyglądu.

Istnieje kilka rodzajów piekarnika –  gazowy, parowy i elektryczny, o czym jeszcze opowiemy w dalszej części artykułu „Najlepszy piekarnik do zabudowy – ranking„. Niezależnie od tego, co jest źródłem energii, można w nim przygotowywać zarówno ciasta, mięsa, pizzę, a czasami nawet i grillować. Wszystko zależy od tego, jakie funkcje posiada urządzenie. Dobry piekarnik do zabudowy może posiadać ich nawet kilkanaście. Ponadto istnieją również urządzenia takie jak piekarnik do zabudowy z parą, który umożliwia pieczenie potraw na parze, co pozwala na zachowanie ich wilgotności.

Montaż piekarnika do zabudowy nie jest skomplikowany. Wystarczy jedynie znać rozmiary urządzenia, a następnie dopasować do niego zabudowę. Ważne jest to, by pod względem rozmiaru meble kuchenne z piekarnikiem do zabudowy były dokładnie dopasowane. Piekarnik do zabudowy słupkowej nie powinien być ani mniejszy, ani większy niż wnęka w meblu. Pomiędzy urządzeniem a zabudową warto pozostawić 1 cm odstępu. Dzięki temu zyska się lepszy przepływ powietrza. Po wsadzeniu piekarnika we wnękę następnie należy jedynie podłączyć urządzenie do gniazdka. 

Piekarniki do zabudowy ranking 2024

Piekarnik do zabudowy – na co zwrócić uwagę?

Jak znaleźć dobry piekarnik do zabudowy? Przede wszystkim należy zacząć od zastanowienia się nad tym, jakie funkcje urządzenie to ma posiadać. Następnie warto zweryfikować swoje oczekiwania względem sprzętu z ich rzeczywistymi parametrami. W przeciwnym razie można się nieco rozczarować. Niezwykle ważnym źródłem informacji na temat sprzętu AGD są również opinie o piekarnikach do zabudowy. Wystawione przez użytkowników – zarówno tych zadowolonych, jak i nie, szczerze opisują mocne i słabe strony recenzowanego sprzętu. To jednak jeszcze nie wszystko. Na co jeszcze zwracać uwagę? Zapoznaj się z naszym zestawieniem „Najlepszy piekarnik do zabudowy – ranking” i dowiedz się, jaki piekarnik do zabudowy wybrać!

Pojemność komory

Dostępne obecnie w sprzedaży modele piekarników mają zwykle od 30 do 90 litrów pojemności. Te mniejsze sprawdzą się w przypadku urządzeń takich jak piekarnik do zabudowy dual cook, który podbija każdy dobry ranking piekarników do zabudowy. W innym razie poleca się natomiast wybór nieco większej komory. Dobre piekarniki do zabudowy powinny mieć od 50 do 70 litrów pojemności. Dzięki temu w komorze urządzenia będzie można usmażyć nawet całego indyka. Poza tym mniejsza komora może nie sprostać potrzebom czteroosobowej rodziny.

Panel sterowania

Kolejną ważną kwestia to rodzaj panelu, którym się steruje. Do wyboru są:

  • Sterowanie manualne – czyli tradycyjne sterowanie przy pomocy różnego rodzaju gałek i pokręteł. Rozwiązanie to spotyka się najczęściej w nowoczesnych piekarnikach w stylu retro;
  • Sterowanie elektroniczne – zdecydowanie najbardziej popularne. Urządzenie posiada wyświetlacz ciekłokrystaliczny z dotykowym panelem, za pomocą którego steruje się piekarnikiem.

Termoobieg

Dobry piekarnik do zabudowy powinien również posiadać termoobieg. Ta bardzo przydatna funkcja, dzięki której potrawy nie będą podgrzewane jedynie z dołu i z góry. Specjalna technologia sprawi, że w komorze piekarnika krążyć będzie gorące powietrze, które upiecze potrawę równomiernie. Taki piekarnik gazowy z termo-obiegiem do zabudowy podbija każdy ranking piekarników do zabudowy.

Prowadnice

Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę przy zakupie piekarnika, są zamontowane w nim prowadnice. Niejeden ranking Piekarnik do zabudowy” potwierdza, że element ten pozwala uniknąć poparzenia się przy wyciąganiu jedzenia z komory urządzenia. Nowoczesne piekarniki do zabudowy posiadają prowadnice teleskopowe, które bez wątpienia są proste, lecz niezwykle funkcjonalne. Poleca się natomiast unikania modeli wyposażonych w prowadnice umieszczane w ściankach komory. Głównie z powodu, iż trudno jest je doczyścić.

Funkcją gotowania na parze

To świetna opcja dla wszystkich, którzy chcą jeść zdrowo, a zarazem smacznie. Gotowanie na parze jest jednym z najzdrowszych sposobów przygotowania posiłków. Przygotowane w ten sposób potrawy wyróżniają się pełnią smaku, a także zachowują większość cennych witamin i składników odżywczych. Podobnie zresztą, jak i smak oraz aromat składników.

Zakres temperatur

Nie każdy piekarnik pracuje w tym samym zakresie temperatur. Dlatego też przed zakupem warto się temu przyjrzeć. Najczęściej spotykanym na rynku modelem jest Piekarnik do zabudowy 300 stopni, który pracuje w zakresie od 30 do 300 stopni Celsjusza. W sklepach bez problemu można znaleźć także piekarnik do zabudowy 350 stopniRzadziej spotykane są modele, które pozwalają na osiągniecie do 500 stopni Celsjusza.

Moc piekarnika

Nie jest tajemnicą, że dobry piekarnik do zabudowy powinien zużywać jak najmniej prądu. Dlatego też nasz ranking piekarników do zabudowy podbijają urządzenia elektrooszczędne urządzenia klasy A++Trzeba jednak pamiętać o tym, że jeśli piekarnik posiada również grill, powinien on mieć znacznie większą moc – minimum 1000 do 1200 W. Moc wzrośnie również wraz z pojemnością komory piekarnika. Każde 45 litrów pojemności więcej sprawi, że sprzęt będzie potrzebował od 500 do 1000 W więcej.

Napięcie pod piekarnik

Przed zakupem urządzenia koniecznie warto sprawdzić także to, pod jakim napięciem sprzęt ten pracuje. Najczęściej spotkanym w sklepach urządzeniem jest piekarnik do zabudowy 400V, które wymagają obecności licznika trójfazowego.

Cena piekarnika do zabudowy

Zależy ona przede wszystkim od producenta oraz funkcjonalności danego modelu. Warto pamiętać, że bardzo często cena piekarnika wzrasta proporcjonalnie wraz z komfortem użytkowania oraz ilością możliwości, jakie urządzenie to zapewnia. Czy można więc kupić dobry piekarnik do zabudowy do 1500 zł? Oczywiście, że tak. Trzeba się jednak nastawić na to, że nie będzie on posiadał tylu udogodnień, co modele za kilka tysięcy złotych. Przed dokonaniem zakupu warto również poczytać opinie o piekarnikach do zabudowy oraz ich producentach. Dzięki temu łatwiej będzie zadecydować o tym, Jaki piekarnik do zabudowy wybrać.

Bezpieczeństwo i zabezpieczenia przed dziećmi

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jaki piekarnik do zabudowy wybrać, a posiadasz dzieci – pomyśl o bezpieczeństwie. Do najważniejszych z nich należą:

  • Blokada drzwi – może być to blokada zakładana mechanicznie (np. w formie specjalnej zapadki) lub elektroniczna (zabezpieczona kodem PIN).
  • Zimne drzwi – drzwi piekarnika powinny być wykonane z kilkuwarstwowej szyby, która nie będzie się nagrzewać wraz z przyrządzanym w piekarniku jedzeniem.

Design

Oczywiście nie sposób również pominąć kwestii związanych z wyglądem piekarnika. Nowoczesne piekarniki dostępne są w wielu wersjach kolorystycznych. Ponadto w sprzedaży można znaleźć również bardziej nietypowe urządzenia jak np. piekarnik do zabudowy boczne otwieranie drzwipiekarnik do zabudowy bez uchwytu.

Piekarnik i mikrofala do zabudowy w jednym – czy to możliwe?

Czyli piekarnik do zabudowy z mikrofalą, który umożliwia szybkie przyrządzanie posiłków. Grzałki urządzenia oraz jego termoobieg zapewniają zrumienienie i chrupiącą skórkę na mięsie i wypiekach, a funkcja mikrofali pozwala na szybkie podgrzanie posiłku w kilka sekund. Tym samym urządzenie zużywa mniej prądu niż w trakcie podgrzewania jedzenia w zwykłym piekarniku.

Piekarnik do zabudowy dual cook – co to?

W naszym zestawieniu „Najlepszy piekarnik do zabudowy – ranking” nie mogło również zabraknąć urządzeń opartych na technologii dual cook. Jest to duży, podwójny piekarnik do zabudowy, który został skonstruowany w taki sposób, by umożliwić przygotowanie 2 potraw w tym samym czasie. Wszystko dzięki podwójnym kieszeniom, w których można jednocześnie upiec ciasto i mięso – i to bez obaw, że dania te przesiąkną swoim zapachem.

Piekarnik elektryczny do zabudowy

Nasz ranking piekarników do zabudowy otwiera elektryczny piekarnik do zabudowy, który jest najczęściej spotykanym modelem w polskich domach. Nie wymaga podłączenia do gazu – wystarczy jedynie podpiąć urządzenie do gniazdka i gotowe. Tym samym zdaniem wielu jest to najlepszy piekarnik do zabudowy. Dostępne na rynku piekarniki elektryczne do zabudowy posiadają niklowo-chromowe grzałki, termostat oraz udogodnienia takie jak termoobieg. Szczególnym rodzajem tego sprzętu jest piekarnik elektryczny parowy do zabudowy, który stanowi połączenie mikrofalówki, parowaru i tradycyjnego piekarnika. Zdaniem wielu to najlepszy piekarnik do zabudowy ze wszystkich dostępnych rodzajów.

Piekarnik gazowy do zabudowy

Opinie o piekarnikach do zabudowy potwierdzają, że na uwagę zasługują także piekarniki gazowe do zabudowy. Dlatego też nie mogło zabraknąć go w naszym zestawieniu pt. „Najlepszy piekarnik do zabudowy – ranking”. Co prawda, piekarniki gazowe są już coraz częściej wypierane przez modele elektryczne, ale posiadają kilka zalet, o których warto wspomnieć. Przede wszystkim są to niższe koszty eksploatacji. Niestety jednak piekarniki gazowe do zabudowy nie są pozbawione wad. Bardzo wiele modeli posiada źródło ciepła zlokalizowane na spodzie urządzenia, co sprawia, że na spodzie komory jest większa temperatura. Często również piekarniki gazowe mają mniej funkcji niż modele elektryczne. Szczególny rodzaj tego modelu stanowi także kuchenka gazowa z piekarnikiem elektrycznym do zabudowy, gdzie do nagrzania komory wykorzystuje się prąd, a nie gaz.

Piekarnik parowy do zabudowy

W naszym rankingu piekarników do zabudowy pojawia się także piekarnik do zabudowy z funkcją pary. Jak działa taki piekarnik parowy? Po uruchomieniu tej funkcji urządzenie uruchamia system grzałek, który następnie błyskawicznie podgrzewa wodę. Gorąca woda zamienia się w parę, która następnie zostaje wtłoczona pod ciśnieniem do komory piekarnika. Taki piekarnik konwekcyjno-parowy do zabudowy pozwala przygotować zdrowe dania, do których smażenia używa się wyłącznie na parze. Tym samym posiłki stają się również smaczniejsze. Pieczenie na parze umożliwia kilka urządzeń – pytanie więc, jaki piekarnik do zabudowy wybrać? Na rynku dostępne są m.in.:

  • Piekarnik ze wspomaganiem pieczenia parą – czyli piekarnik elektryczny parowy do zabudowy. Tourządzenie 2w1, które pozwala na pieczenie na parze oraz w tradycyjny sposób. Urządzenia te są wyposażone w wewnętrzny zbiornik, gdzie dolewa się wodę.
  • Piekarniki parowe 3w1 – czyli piekarniki z funkcją pieczenia ze wspomaganiem pary oraz parowaru. Są wielozadaniowe i pozwalają przygotować posiłek przy użyciu pary.
  • Piekarnik parowy 4w1 – to wszechstronne urządzenia, które poza pieczeniem tradycyjnym umożliwiają też gotowanie na parze, pieczenie z parą oraz funkcja gotowania metodą Sous Vide.

Piekarnik do zabudowy z rożnem

To kolejna propozycja w naszym rankingu Piekarnik do zabudowy„. Model z rożnem przydaje się nie tylko do przyrządzania mięsa na święta, czy potraw na domowe imprezy, ale i do przygotowywania codziennych posiłków. Funkcja rożna służy do opiekania mięsa, a przy okazji nie zużywa dużo prądu. Ponadto obrotowy rożen pozwoli dokładnie opiec mięso z każdej strony. Jedyną wadą takiego rozwiązania może być jedynie to, że taki piekarnik może być nieco trudniejszy w czyszczeniu.

Piekarnik z grillem do zabudowy

W naszym zestawieniu pt. „Najlepszy piekarnik do zabudowy – ranking” musiał pojawić się również piekarnik z grillem do zabudowy. Co warto o nim wiedzieć? Piekarnik z grillem to prawdziwa gratka dla miłośników mięs i BBQ. To również niezastąpiona pomoc w momencie, gdy pogoda za oknem nie pozwala na rozpalenie tradycyjnego grilla. Decydując się na zakup tego urządzenia, trzeba jednak liczyć się z tym, że taki piekarnik będzie zużywał więcej prądu. 

Piekarnik do zabudowy – retro styl

Piekarnik retro do zabudowy to prawdziwa gratka dla fanów stylu vintage lub retro. Nic więc dziwnego, że urządzenie to podbija nasz ranking „Piekarnik do zabudowy„. To, co wyróżnia piekarniki retro to przede wszystkim ich nietypowy wygląd. Ich design przypomina bowiem urządzenia z lat 50. i 60., które mają małe szybki i klasyczne pokrętła. To jednak jeszcze nie wszystko. Modele te potrafią też zaskoczyć wieloma przydatnymi funkcjami. Co więcej, dostępne są one w wielu ciekawych wersjach kolorystycznych. W wydaniu retro można znaleźć m.in.:

  • Piekarnik do zabudowy biały;
  • Piekarnik do zabudowy czarny;
  • Piekarnik do zabudowy srebrny;
  • Piekarnik do zabudowy beżowy;
  • Piekarnik do zabudowy kolor szampański;
  • Piekarnik do zabudowy grafitowy.

Bardzo popularne są również piekarniki w pastelowych i kremowych odcieniach.

Piekarnik kompaktowy do zabudowy

W małych kuchniach z pewnością sprawdzi się  wąski piekarnik do zabudowy. Oznacza to więc, że nie powinien on mieć więcej niż 60 cm  szerokości i wysokości – tak jak w standardowych modelach. Ważne jest również, by był to niski piekarnik do zabudowy. Poleca się wybór modeli, których wysokość nie przekracza 45 cm. Taki mini piekarnik do zabudowy sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie można pozwolić sobie na wstawienie pełnowymiarowego piekarnika, czyli nie tylko pod blatem, ale i w słupku.

Szerokość piekarnik do zabudowy

Każdy rzetelny ranking piekarników do zabudowy powinien również omówić kwestię tego, jakie są wymiary piekarników do zabudowy. Pod tym względem urządzenia te można podzielić  na:

  • Piekarnik do zabudowy 45 cm – czyli mały piekarnik do zabudowy, który sprawdzi się w domu singla lub w małej kuchni;
  • Piekarnik do zabudowy 50 cm – to nieco większy model, który powinien sprostać potrzebom pary;
  • Piekarnik do zabudowy 60 cm – ten model poleca się zakupić większym rodzinom;
  • Piekarnik do zabudowy 90 cm – czyli bardzo duży piekarnik do zabudowy, który z pewnością nie zawiedzie i zmieści indyka lub dużą pizzę.

Przejdźmy zatem do tego, jaki piekarnik do zabudowy wybrać?

Piekarnik do zabudowy – jak wybrać?

Na końcu naszego rankingu Piekarnik do zabudowy” warto również wspomnieć o tym, jakiej firmy piekarnik do zabudowy wybrać? Istnieje bowiem wielu producentów AGD, a w bardzo wielu przypadkach marka mówi sama za siebie.

Piekarnik do zabudowy Amica

To jeden z największych producentów piekarników na naszym rynku. Marka oferuje aż 7 linii wzorniczych, które obejmują ponad 140 różnych modeli. W dodatku zapewnia również dobry stosunek ceny do jakości.

Piekarnik do zabudowy Bosch

Bosch (dawniej Siemens) to niemiecka firma, która od lat specjalizuje się w produkcji wysokiej jakości sprzętu AGD. Urządzenia te uznawane są również  przez wielu ekspertów za najmniej awaryjne piekarniki do zabudowy.

Piekarnik do zabudowy Beko

Beko to turecki producent sprzętu AGD, który oferuje piekarniki w bardzo atrakcyjnych cenach. Na uwagę zasługuje także dość dobra jakość tych urządzeń.

Piekarnik do zabudowy Elektrolux

Szwedzka marka Electrolux to lider wśród producentów piekarników parowych. Produkty te wyróżniają się znakomitą jakością oraz dużym wyborem urządzeń w każdym przedziale cenowym.

Piekarnik do zabudowy Gorenje

Gorenje to słoweński producent piekarników, który oferuje konkurencyjnie niskie ceny. Co więcej, marka ta specjalizuje się także w produkcji urządzeń w stylu retro.

Piekarnik do zabudowy Mastercook

Mastercook to polska firma z Wrocławia, która od lat produkuje piekarniki. Ich użytkownicy zachwalają to, ze bardzo szybko się one nagrzewają i posiadają wiele ciekawych funkcji.

Piekarnik do zabudowy Miele

Miele to kolejny niemiecki producent piekarników. Produkty te słyną z doskonałego wykonania i niezwodnej pracy.

Piekarnik do zabudowy LG

Południowokoreańska marka LG to lider w produkcji AGD na terenie Azji. Piekarniki LG charakteryzują się innowacyjnością oraz przyzwoitą ceną.

Piekarnik do zabudowy Samsung

Samsung to kolejny koreański gigant w produkcji AGD – w tym również i piekarników. Urządzenia te charakteryzują się solidnym wykonaniem i zgrabnym designem. Niestety jednak nie należą one do najtańszych.

Piekarnik do zabudowy Whirlpool

Whirlpool (dawniej Indesit) to amerykański producent, który oferuje piekarniki w świetnych cenach. W dodatku są one łatwe w obsłudze oraz dostępne w wielu ciekawych wariantach.

Piekarnik do zabudowy z pyrolizą

Czyli inaczej piekarnik do zabudowy z funkcją samooczyszczenia. Jest to bardzo przydatna funkcja, która pozwala na wytworzenie we wnętrzu piekarnika temperatury sięgającej 500 stopni Celsjusza. Dzięki temu wszystkie zabrudzenia zmieniają się w pył. Ten z kolei wystarczy po wszystkim zebrać pył wilgotną ściereczką.

Najczęściej zadawane pytania o piekarnik do zabudowy:

Piekarnik do zabudowy a wymiar wnęki

Standardowy wymiar piekarnika do zabudowy to 60 cm wysokości na 60 cm szerokości, na 60 cm głębokości. Najwięcej modeli znajdziemy właśnie w takim rozmiarze.

Jaka jest waga piekarnika do zabudowy?

Nowoczesne piekarniki do zabudowy ważą od 15 do 20 kg. Starsze modele piekarników mogą być cięższe.

Czy piekarnik do zabudowy musi mieć wentylację?

Tak. Jeżeli jest to piekarnik do zabudowy, to z tyłu musi on mieć wentylację.

Jaka jest cena piekarnika do zabudowy?

Ceny urządzeń znacznie się od siebie różnią. Najtańszy piekarnik do zabudowy można kupić już nawet za kilkaset złotych. Im więcej jednak będzie posiadało funkcji dodatkowych, tym bardziej wzrośnie cena piekarnika.

Na jakiej wysokości montować piekarnik do zabudowy?

Piekarnik do zabudowy w słupku powinno się montować na wysokości minimum 54 cm.

Polecane piekarniki do zabudowy w 2024

Udostepnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *