Najlepszy grill elektryczny – Ranking 2023

Grill jest nieodłącznym kompanem wszystkich letnich spotkań towarzyskich. Umożliwia szybkie i łatwe przygotowanie dań, które rewelacyjnie wszystkim smakują. Tradycyjny model grilla jest źródłem wielu toksycznych substancji, dlatego alternatywnym rozwiązaniem jest elektryczny grill elektryczny. Grillowanie na grillu elektrycznym jest równie przyjemne. Dania z grilla elektrycznego są przede wszystkim zdrowe, szybkie i łatwe. Nawet osoba o marnych umiejętnościach kuchennych może przyrządzić pyszną potrawę. Ryba z grilla elektrycznego czy idealnie wypieczony stek z grilla elektrycznego nie będą problemem, jeżeli wybierzemy odpowiedni model. Przedstawiamy jaki grill elektryczny wybrać, aby móc w pełni korzystać z oferowanych możliwości. Dodatkowo został przygotowany ranking grilli elektrycznych, który ułatwia podjęcie ostatecznej decyzji i skraca czas poszukiwań najlepszego grilla elektrycznego. 

Rodzaje grilli elektrycznych

Producenci nieustannie unowocześniają oferowane urządzenia, dlatego oferta grillów elektrycznych jest bardzo obszerna. W konsekwencji można wyróżnić kilka rodzajów:

  • Grill elektryczny zamykany – w urządzeniu dostrzegalna jest obecność pokrywy, którą można wykorzystać zarówno podczas grillowania kiełbasy jak i do panini na gorąco. W zależności od modelu pokrywa w grillu elektrycznym może być nakładana lub dociskana. Urządzenia do grillowania, które posiadają pokrywę na zawiasach często posiadają także element grzewczy, co umożliwia obustronne grillowanie jedzenia. 
  • Grill elektryczny otwarty – na rynku występują również urządzenia, które posiadają konstrukcję otwartą. Umożliwiają grillowanie potrawy tylko z jednej strony, co jest spotykane w przypadku grilla gazowego. Ten rodzaj jest wykorzystywany zarówno do użytku domowego jak ii w profesjonalnych lokalach. 
  • Grill z zestawem do raclette – bardzo specyficzny rodzaj grilla stołowego. Korzysta się z niego podczas posiłku, dlatego potrawy posiadają optymalną temperaturę w trakcie jedzenia. Grill elektryczny z płytą kamienną do raclette pozwala na opiekanie serowych przekąsek, a następie można na niej grillować dodatki. Umożliwia przygotowanie zarówno potraw mięsnych, serowych jak i mininaleśników uwielbianych przez dzieci. Część urządzeń można przekształcić w sprzęt do fondue i z łatwością przyrządzić fondur tj. ser, czekolada, pąki, chińskie.
  • Grill obrotowy elektryczny – jest to urządzenie z bardzo wąskim zastosowaniem. Sprzęt posiada możliwość zamykania i najlepiej sprawdza się do przygotowywania kebaba. 

Kolejny podział urządzeń do grillowania wynika z obecności płyty grzewczej lub rusztu. 

Grill elektryczny z rusztem

Modele zbliżone do tradycyjnych grilli. Obecność tradycyjnego rusztu umniejsza praktyczność, ponieważ tłuszcz kapie na grzałkę. W rezultacie konieczne jest wyczyszczenie zarówno rusztu jak i grzałki, co jest mało poręczne. 

Grill z płytą grzewczą

Najpraktyczniejsze rozwiązanie ze względu na wygodę użytkowania. Z zasady jedzenie nie powinno przywierać do powierzchni płyty, co wpływa na jego jakość i późniejsze czyszczenie. 

Grill elektryczny z wyjmowanymi płytkami

Osoby poszukujące wielu zastosowań w jednym urządzeniu powinny wybrać grill elektryczny z wyjmowanymi płytkami. Jest to rodzaj udogodnienia stosowanego przez producentów, aby zwiększyć wszechstronność sprzętu. W konsekwencji znacząco poszerzają się możliwe do przygotowania potrawy i przykładowo grill może pełnić funkcję rewelacyjnej gofrownicy ze względu na wysoką moc. 

Najlepszy grill elektryczny ranking 2024 

Grill elektryczny ogrodowy 

Coraz więcej osób świadomie rezygnuje z wykorzystywania tradycyjnego grilla ogrodowego. Kwestie zdrowotne przemawiają na korzyść elektrycznego grilla ogrodowego, ponieważ w jedzeniu z grilla elektrycznego nie występują związki rakotwórcze powstałe poprzez spalanie węgla. Ogrodowe grille elektryczne umożliwiają usprawnienie całego procesu przygotowania jedzenia, a jednocześnie pozwalają na szybsze przygotowanie potraw. Nawet pieczenie kiełbasy na grillu elektrycznym przebiega sprawniej, a jednocześnie kiełbasa ma lepszy smak.  

Polecane, najlepsze grille elektryczne do ogrodu posiadają moc wynoszącą co najmniej 2000 W, ponieważ zapewniają krótki czas nagrzania i szybkie przygotowanie potrawy. Dla porównania profesjonalny grill elektryczny ma moc wynoszącą co najmniej 3000 W. W rankingu grilli elektrycznych 2024 znajdują się modele posiadające wbudowane w pokrywę termometry, co umożliwia kontrolowanie temperatury dań. Jest to szczególnie polecane do przygotowywania steków z grilla elektrycznego i potraw, które muszą być wykonywane w określonej temperaturze. Dobry grill elektryczny powinien posiadać pokrywę, która pozwoli zwiększyć soczystość posiłku bez dodatkowej porcji tłuszczu. Użytkownicy doceniają obecność funkcji polegającej na automatycznym wyłączaniu urządzenia. 

Rozkładany grill elektryczny jest rewelacyjnym rozwiązaniem, dla osób posiadających ogród. Grill elektryczny stojący posiada nóżki, które zapewniają komfort obsługi sprzętu i równolegle pozwalają na ustawienie go bez konieczności szukania stolika lub szafki. Duży grill elektryczny pozwala za jednym razem przygotować większą ilość jedzenia z grilla elektrycznego. Ten model przypomina wizualnie tradycyjny grill węglowy. Równolegle wybór może paść na grill elektryczny okrągły, który także można pomylić z tradycyjnym grillem i jednocześnie stanowi namiastkę naszego nieformalnego „sportu narodowego”. 

Grill elektryczny ogrodowy ranking 2024 

 

Grill elektryczny z pojemnikiem na wodę

Elektryczne grille wodne umożliwiają przygotowanie potrawy na grillu przy pomocy wody. Te rozwiązanie pozwala na parowanie wody podczas pracy urządzenia, co zmniejsza ilość utraconej masy produktu. Równolegle zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia pożaru tłuszczu. Z racji zbyt wysokich kosztów wytworzenia żeliwny grill elektryczny nie cieszy się zbyt dużym powodzeniem, to jednak w elektrycznych grillach wodnych stosowane są niezwykle trwałe ruszta żeliwne, 

Temperatura grilla elektrycznego

Grille elektryczne posiadają trzy zakresy temperatury: niski (90-160°C), średni (160-230°C) i wysoki (230-290°C). Temperatura grilla przekłada się bezpośrednio na smak i jakość przygotowanych potraw z grilla. Za regulację temperatury odpowiada termostat. 

Czyszczenie grilla elektrycznego

Grilla elektrycznego nie można szorować. Kluczowy jest dobór odpowiednich akcesoriów do grilla elektrycznego, m.in. specjalnej szczotki i delikatnej gąbki. Równolegle należy unikać stosowania środków zawierających kwasy, spirytus nieorganiczny i ksylen. Do usuwania pozostałości po smażeniu można użyć papkowatej mieszaniny sody oczyszczonej i wody. Wystarczy pozostawić ją na kilka minut a później wypłukać. 

Grill elektryczny na balkonie 

Grill elektryczny jest znakomitym kompromisem dla osób, które lubią a nie mogą grillować, ponieważ mieszkają w bloku. Grill elektryczny jest bezdymny, dlatego można go stosować także na balkonach w blokach. Ponadto jest to o wiele zdrowsze rozwiązanie w porównaniu do tradycyjnych modeli wykorzystujących węgiel. Najlepszy grill elektryczny na taras lub balkon powinien być funkcjonalny i z powodzeniem można dobrać model odpowiedni do potrzeb użytkowników. Taki beztłuszczowy grill elektryczny sprawdza się rewelacyjnie u osób dbających o figurę i jakość spożywanych posiłków. 

W dołączonym rankingu grilli elektrycznych znajdują się urządzenia z wyjmowanymi płytami grzewczymi, które sprawdzają się w tym zastosowaniu. Ułatwiają utrzymanie urządzenia w czystości i pozwalają na szybkie usunięcie tłuszczu. Wystarczy go tylko podłączyć do prądu i mig cieszyć się smakiem grillowanych potraw. Podczas wyboru grilla elektrycznego na balkon należy przede wszystkim sugerować się ilością przestrzeni przeznaczonej na urządzenie. Powinno być ono przede wszystkim osłonięte od wiatru i umożliwiać swobodną obsługę sprzętu do grillowania. Najlepsze będą kompaktowe i mobilne urządzenia, które nie zajmują zbyt dużo miejsca na balkonie. 

Grill elektryczny z pokrywką

W sprzedaży dostępne są urządzenia do grillowania wyposażone w pokrywkę lub bez niej. Zarówno pierwsze jak i drugie rozwiązanie posiada swoich zwolenników. W obiektywnej ocenie, pokrywa jest bardzo przydatnym elementem. Najczęściej jest spotykana w stołowych grillach do kuchni, ponieważ zmniejsza ryzyko poparzeń. Jednak jej umiejętne stosowanie przekłada się na krótszy czas przygotowania posiłków, a także uniemożliwia pryskanie tłuszczu. Pokrywy do grilla są najczęściej wykonane ze szkła hartowanego i muszą być dobrane do wielkości grilla, aby były praktyczne. Podczas wyboru grilla z pokrywką należy zwrócić uwagę na łatwość jej demontażu. Wówczas bez większych trudności można ją zdjąć i dokładnie umyć. Obecność pokrywki dla osób rozpoczynających przygodę z tym rodzajem grilla może być kłopotliwa, jednak z pewnością po kilku razach odkryją, że przygotowane jedzenie może zupełnie inaczej smakować. Ranking grilli elektrycznych na 2024 na podstawie opinii klientów i obiektywnej oceny bardzo wysoko ulokował te modele. 

Grill elektryczny z pokrywką szklaną

Ten rodzaj pokrywki pozwala na kontrolowanie stopnia przygotowania jedzenia, jednak nie jest ona podłączona i nie przewodzi dodatkowo ciepła wykorzystywanego do smażenia. Z zasady jest ona łatwiejsza w czyszczeniu. Praktyczne aspekty jej użytkowania docenia ranking grilli elektrycznych. 

Grill elektryczny – opiekacz

Ranking grilli elektrycznych prezentuje modele zamykane, w których górna pokrywa jest wyposażona w element grzewczy, co pozwala na równomierne opiekanie produktów. Część dostępnych w sprzedaży zamkniętych grilli elektrycznych oferuje możliwość otwierania pokrywy do 180 stopni, dlatego mogą pełnić funkcję grilla otwartego. Podczas wyboru grilla elektrycznego-opiekacza warto zwrócić uwagę na obecność nienagrzewającego się uchwytu, co zwiększa bezpieczeństwo użytkowników sprzętu.  

Podczas zakupu sprzętu należy zwrócić uwagę na jego moc, aby nie zakupić urządzenia służącego wyłącznie do kanapek i panini. Powinna wynosić 2000 W. 

Domowy grill elektryczny

Wiele osób zastanawia się jaki grill elektryczny do domu wybrać, aby w pełni korzystać z jego możliwości i móc przygotować szybko i sprawnie ulubione potrawy. Grill elektryczny do kuchni to świetny sposób na urozmaicenie przygotowywanych posiłków. Pozwala grillowanie potraw bez względu na pogodę i porę roku. Rewelacyjnie sprawdzają się w przypadku osób, które nie posiadają balkonów lub ogrodu. Podczas wyboru należy dokonać pierwszej selekcji w oparciu o rozmiar urządzenia w stosunku do wielkości kuchni. W małej będzie lepszy kompaktowy, który nie będzie zajmował zbyt dużo miejsca na blacie. Z kolei model o większych rozmiarach jest wygodny dla osób, które gotują dla dużej rodziny lub często przyjmują gości. Dla małej rodziny sprawdza się grill, który pomieści dwie lub cztery porcje jedzenia. Prezentowane modele w rankingu grilli elektrycznych są łatwe w obsłudze i posiadają intuicyjny panel sterowania urządzeniem. W codziennym użytkowaniu najlepiej sprawdzają się urządzenia posiadające regulację temperatury, co pozwala na równomierne gotowanie nawet podczas krótkiego czasu gotowania. 

Poszukując odpowiedniego grilla elektrycznego do domu należy zwrócić uwagę na łatwość czyszczenia, aby nie tracić na tę czynność zbyt dużo czasu. Istotne jest, aby posiadał nieprzywierającą powłokę i posiadał zdejmowane płyty grillowe. Dobrym rozwiązaniem jest urządzenie, które posiada wymienne patelnie do grillowania, co znacząco zwiększa możliwości zastosowania sprzętu. 

Grill elektryczny Tefal

Marka Tefal może poszczycić się bardzo szerokim asortymentem grilli elektrycznych, które są chętnie wybierane przez klientów. Posiadają innowacyjne technologie, co przekłada się na szerokie możliwości zastosowania urządzenia nie tylko do przygotowywania kiełbasy czy warzyw z grilla. Ta marka bryluje w rankingu grilli elektrycznych 2024. 

Grill elektryczny Bosch

Niemiecka firma Bosch produkuje grille elektryczne posiadające inteligentne i niezawodne rozwiązania. Oferowane modele mają za zadanie ułatwić codzienność, a jednocześnie dopasowywać się do wnętrz i nie zajmować zbyt dużo miejsca. 

Grill elektryczny Zelmer

Polska marka, która została przejęta przez hiszpańskiego giganta również nadal produkuje bardzo dobrej jakości grille elektryczne, które są chętnie kupowane i współtworzą niemalże każdy ranking grilli elektrycznych. Producent tworzy różne rodzaje, a urządzenia posiadają atrakcyjne ceny. 

Ceramiczny grill elektryczny

Coraz większa popularność ceramicznych naczyń kuchennych przełożyła się również na elektryczne urządzenia do grillowania. Grillowanie na grillu elektrycznym z płytą ceramiczną skutecznie zapobiega przywieraniu i zwiększa wszechstronność sprzętu. Umożliwiają rezygnację z oleju lub masła do smażenia.  Zastosowanie ceramiki jest w pełni bezpieczne i pozwala uniknąć przenikania chemikaliów do żywności. Ceramika umożliwia optymalne dystrybuowanie ciepła, co pozwala na równomierne przygotowywanie żywności. Istotne jest, aby wybrać urządzenie od sprawdzonego producenta, co zminimalizuje prawdopodobieństwo wystąpienia odprysków lub pękania. 

Elektryczne grille ceramiczne umożliwiają szybkie nagrzewanie, a następnie schłodzić. Jest to rozwiązanie stosowane do przygotowywania mięsa, ponieważ z wierzchu powinno być przypieczone, a w niższej temperaturze należy je smażyć w wolniejszym tempie. Dodatkowo umożliwiają przygotowanie soczystego mięsa, ponieważ utrzymuje ciepło. Ceramiczne grille umożliwiają wyparowanie tłuszczu, zatem nie jest on ponownie wchłaniany przez składniki jedzenia. 

Istotne jest, aby wybrać sprawdzony model, ponieważ zastosowana ceramika może być gorszej jakości. Urządzenia prezentowane przez ranking grilli elektrycznych także przedstawiają sprzęty ceramiczne, jednak zostały one skrupulatnie wyselekcjonowane. Właściwe użytkowanie pozwala utrzymać jego wieloletnią trwałość i uniknąć uszkodzenia ceramicznej płyty. 

Co można robić na grillu elektrycznym 

Osoby, które posiadają grill elektryczny posiadają możliwość przygotowania przeróżnych potraw bez większego wysiłku. Przez cały rok mogą jeść grillowane mięso, warzywa, pieczywo czy sery. Jest to świetna alternatywa dla codziennej kuchni. Równolegle nie wymaga wysiłku i dużej ilości czasu. Dania z grilla elektrycznego zaliczane są jednych z najdroższych, ponieważ nie zachodzi konieczność smażenia w głębokim tłuszczu i ograniczona jest ilość wytrącanych wartości odżywczych. Potrawy z grilla elektrycznego to nie tylko kiełbasa czy warzywa. W rzeczywistości Grill elektryczny do kuchni to świetna inwestycja. Z odrobiną fantazji można przyrządzić świetne i urozmaicone dania obiadowe: pyszna karkówka z grilla elektrycznego, subtelny łosoś z grilla elektrycznego, aromatyczny dorsz z grilla elektrycznego, soczysty stek z grilla elektrycznego, schab z grilla elektrycznego, czy delikatna pierś z kurczaka z grilla elektrycznego. Dla urozmaicenia może być również wołowina z grilla elektrycznego lub indyk z grilla elektrycznego. Na wspólny wieczór ze znajomymi może być tradycyjnie Kiełbasa z grilla elektrycznego, a dodatkowo np. tortilla z grilla elektrycznego. Z pewnością wszystkich mogą zachwycić ziemniaki z grilla elektrycznego z masełkiem i tymiankiem. 

Co można robić na grillu elektrycznym na śniadanie?

Ten rodzaj urządzenia wykorzystywany jest również do przygotowania śniadania z grilla elektrycznego. Smaczne, idealnie przypieczone tosty z grilla elektrycznego bardzo wysoko podnoszą poprzeczkę dla zwyczajnych opiekaczy. Także można przygotować kanapki z grilla elektrycznego lub tortillę z jajkiem. Dla dzieci można przygotować mini placuszki, które później można podawać z dżemem. Możliwości jest bez liku. 

Wielofunkcyjny grill elektryczny 

Urządzenia wyróżnione przez nasz ranking grilli elektrycznych 2024 w większości przypadków można z powodzeniem określić jako wielofunkcyjne. Posiadają uniwersalne zastosowanie, co pozwala korzystać z nich na wiele sposobów. Najlepsze grille elektryczne umożliwiają przygotowanie wielu, różnych potraw. Począwszy od  grillowanych warzyw, poprzez mięsne dania aż po kanapki panini. 

Przy wyborze urządzenia warto kierować się jego mocą, która powinna wynosić ok. 2000 W, co pozwala na idealne grillowanie mięsa i przypieczenie panini. Równie istotna jest obecność termostatu, co pozwala na dostosowanie temperatury do przygotowywanej potrawy. W większości przypadków wystarczający będzie grill elektryczny posiadający 3-stopniowy termostat. Urządzenie powinno posiadać ergonomiczną rączkę, która pozwoli na dociśnięcie pokrywy w razie potrzeby. Powłoka powinna być nieprzywierająca, aby o wiele szybciej i łatwiej móc wyczyścić grill. Cena grilla elektrycznego o tych możliwościach oscyluje w granicy 400-500 zł, choć dobry grill elektryczny można kupić już poniżej tego zakresu cenowego. 

Grill elektryczny z gofrownicą

Najlepszy grill elektryczny bardzo szybko można zamienić w gofrownicę. Wystarczy wyjąć wkładkę i zamienić na tę pożądaną do danego celu. Często wielofunkcyjne grille posiadają dodatkowy zestaw wymiennych płytek, co ma dodatkowo zminimalizować ilość innych urządzeń potrzebnych w domu. Co więcej, ze względu na dużą moc urządzenia, gofry wychodzą chrupiące. 

Grill elektryczny z kamieniem

Niektóre modele grilla w zestawie posiadają również kamień, charakterystyczny dla grilla raclette. Zastępują standardową płytę grzewczą i nadają nieznany dotąd smak dla grillowanych przekąsek. Atutem stosowania naturalnego kamienia jest równomierne rozprowadzanie ciepła po przygotowywanych daniach. 

Turystyczny grill elektryczny

Osoby wyjeżdżające na kemping lub biwak często decydują się na zabranie ze sobą grilla. Jest to świetne urozmaicenie dla spożywanych potraw, a jednocześnie umożliwia zaoszczędzenie pieniędzy przez rezygnację z gotowego jedzenia. Turystyczne grille zamiennie bywają określane jako piknikowe. Polecane są także jako grill elektryczny na działkę. Charakteryzują się posiadaniem małych gabarytów, aby łatwiej móc je przewozić. Wybór grilla elektrycznego jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ w takich miejscach dostęp do prądu jest niemalże gwarantowany. Dodatkowo z powodzeniem można go wykorzystywać w kuchni lub na balkonie, dlatego lepiej wybrać sprzęt o lepszych parametrach. Przykładowe modele prezentowane są przez ranking grilli elektrycznych. 

Choć jest to droższe rozwiązanie niż tradycyjny grill turystyczny węglowy, to jednak znika problem z przewożeniem lub kupowaniem węgla lub rozpałki. Ten rodzaj grilla często w zestawie posiada specjalny pokrowiec, który minimalizuje ryzyko uszkodzenia podczas transportu. Jego przechowanie również nie jest kłopotliwe, mały grill elektryczny można zmieścić niemalże wszędzie. 

Grill elektryczny z powłoką miedzianą

Grille z powłoką miedzianą rewelacyjnie sprawdzają się jako urządzenia turystyczne. Najczęściej dostępne są w kompaktowych wymiarach i posiadają pochyloną konstrukcję, aby zapewnić odpowiednie wyzbywanie się tłuszczu wprost do zbiornika. Zastosowanie miedzianej powłoki skutecznie zapobiega przywieraniu, dlatego podczas wyjazdu nie trzeba martwić się o skuteczne czyszczenie. Wystarczy przetrzeć go wilgotną szmatką i wygląda jak nowy. 

Najczęściej zadawane pytania na temat grilla elektrycznego:

Czy grill elektryczny jest zdrowy?

Potrawy przygotowywane na grillu elektrycznym są zdrowe, ponieważ najczęściej są one beztłuszczowe. Równolegle tłuszcz nie spływa na rozgrzany węgiel i nie wytwarzają się związki kancerogenne, którymi mogłoby przesiąkać jedzenie.  

Czy można robić grilla elektrycznego na balkonie? 

Obowiązujące prawo dopuszcza wykorzystanie grilla elektrycznego na balkonach i tarasach. Istotne jest, aby zachować odpowiednią odległość od materiałów łatwopalnych i innych elementów wystroju. 

Patelnia grillowa czy grill elektryczny?

Cena grilla elektrycznego jest wyższa od patelni, jednak posiada on przewagę pod kątem funkcjonalności. Umożliwia szybsze i równomierne przygotowanie potraw. Na grillu elektrycznym można przyrządzić również warzywa, ponieważ nie musi on być zamknięty. 

Ile kosztuje grill elektryczny? 

Cena grilla elektrycznego uzależniona jest od jego funkcjonalności, marki i jakości wykonania. Koszt zakupu najtańszego urządzenia o małej mocy i podstawowych parametrach oscyluje w granicy 100 zł. Markowe sprzęty mogą być kilkukrotnie droższe. 

Grill elektryczny a folia aluminiowa

Nie jest zalecane wykorzystywanie folii aluminiowej, kiedy jest ona podgrzewana. Wówczas do żywności przenika aluminium, a jego ilość przekracza nawet maksymalne normy wskazane przez Światową Organizację Zdrowia. 

Grill elektryczny, ile Wat?

Większość dostępnych grilli elektrycznych posiada moc wynoszącą 1000-1500 W, co zapewnia sprawne przygotowanie jedzenia. Czym większa moc tym bardziej skraca się czas nagrzewania urządzenia. 

Jak myć grill elektryczny?

W sprzedaży dostępne są specjalne środki do czyszczenia grilla elektrycznego, które polecane są w przypadku silnych zabrudzeń. Warto po każdym użyciu dokładnie czyścić powierzchnię za pomocą połączenia sody oczyszczonej i wody. Nałożoną konsystencję należy pozostawić na kilka godzin i dokładnie usunąć. 

Polecane grille elektryczne w 2024

Udostepnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *