Najlepszy bojler elektryczny 80l – Ranking 2023

Bojler elektryczny, nazywany inaczej termą elektryczną to jeden z prostszych sposobów na ogrzanie wody w domu. Prosty w montażu, jeszcze prostszy w użytkowaniu będzie dobrym wyborem dla wielu domów i mieszkań. Dowiedz się więcej o tym rozwiązaniu, poznaj najpopularniejsze rodzaje bojlerów, sposób ich działania i sam wybierz najlepszy bojler elektryczny 80l. 

Bojler elektryczny 80 l – co to jest?

Bojler elektryczny służy do podgrzania wody użytkowej w domu, wykorzystywanej następnie w łazienkach i kuchniach. Opisywany również jako pojemnościowy ogrzewacz wody, składa się ze zbiornika o pojemności 80 l i znajdującej się w nim grzałki elektrycznej (jednej lub kilku), a ta zasilana jest już z zewnętrznego źródła, którym może być centralne ogrzewanie, kominek z płaszczem wodnym czy kolektor słoneczny. Jeśli zastanawiasz się, jaki wybrać bojler elektryczny 80l, czytaj dalej – nasze porady pozwolą ci dokonać osobistego rankingu bojlerów elektrycznych 80l.  

Jak działa bojler elektryczny?

Bojlery elektryczne podgrzewają zimną wodę płynącą do nich z instalacji wodociągowych za pomocą elektrycznych grzałek. Mają one kształt prętów biegnących pośrodku zbiornika, przez całą jego długość. Pręty stawiają opór przepływającemu przez nie prądowi, a efektem tej reakcji jest ciepło ogrzewające wodę – zasada podobna jak w przypadku czajników. Woda już po podgrzaniu kierowana jest do źródeł w kuchni czy łazience – tak najkrócej można opisać zasadę działania bojlerów.

Szybkość ich działania oraz poziom poboru prądu przez te urządzenia zależy od mocy grzałki i pojemności zbiornika. Dobry bojler elektryczny 80l będzie jednak w stanie podgrzewać wodę na bieżąco bez zużywania nadmiaru energii, co wyjaśniamy poniżej. 

Bojler elektryczny energooszczędny 80l ranking 2024

Bojler elektryczny 80 l – energooszczędny

Niektóre bojlery potrafią być bardzo prądożerne. W dobie wysokich rachunków za elektryczność, klienci coraz częściej poszukują bojlerów energooszczędnych. Na szczęście na rynku takich nie brak. Aby zoptymalizować rachunki za prąd trzeba jednak przede wszystkim dobrze dobrać pojemność bojlera do naszych potrzeb. Zakup za dużego urządzenia będzie skutkował stałym podgrzewaniem dużych ilości wody, która ostatecznie nie zostanie wykorzystana. 

Dobry bojler elektryczny 80l będzie wystarczający do małych gospodarstw domowych składających się z dwóch, maksymalnie trzech osób, które oszczędnie korzystają z wody. Dla rodzin składających się z czterech osób optymalną opcją będzie pojemność 100 litrów, dla pięciu – 120 litrów, dla sześciu i więcej – 140 litrów. Największe bojlery, o pojemności 200 litrów przeznaczone są raczej do pensjonatów czy lokali usługowych.

Najlepszy bojler elektryczny 80l da nam również możliwość zaprogramowania go w taki sposób, żeby podgrzewał wodę jedynie we wskazanych przez nas porach, czyli np. wcześnie rano, zanim wychodzimy do pracy i wieczorem, kiedy wszyscy się myją, przygotowują posiłki itd. Brak programatora nie przekreśla jednak szans na oszczędności – możemy zaopatrzyć się w dodatkowy wyłącznik czasowy. Znajdziemy go w dobrych marketach budowlanych. 

Jeszcze jednym sposobem na oszczędność energii jest zakup urządzenia, które łączy różne sposoby ogrzewania. Bojlery zwykle wyposażone są w wężownicę albo mają konstrukcję  dwupłaszczową. Istnieją jednak takie, które połączyły obie te metody.  

Warto również dodać, że bojler elektryczny 80l – klasa energetyczna A zawsze będzie bardziej energooszczędny niż bojler klasy C lub D. O klasach energetycznych w kontekście tych urządzeń wspominamy jeszcze w akapicie niżej – jest to ważny czynnik uwzględniany przez ranking bojlerów 80l w 2024 roku.

Bojler elektryczny 80 l – rodzaje konstrukcji

Odpowiedź na pytanie jaki wybrać bojler elektryczny 80l zazwyczaj podyktowana jest tym, ile miejsca mamy dostępnego na jego instalację. Na rynku jest kilka typów bojlerów o pojemności 80 litrów, dlatego dobranie takiego, który idealnie wpasuje się nam w przestrzeń łazienki czy innego pomieszczenia nie powinno stanowić problemu.

Płaski bojler elektryczny 80l

Płaski bojler elektryczny zwykle ma elegancki design, który pozwala bez wstydu umieścić go w łazience. Jego atutem jest niewielka głębokość – nadrabia zwykle wysokością, która często sięga powyżej 130 cm. Często można montować je zarówno w pionie jak i poziomie. To właśnie te modele wygrywają w rankingu bojlerów elektrycznych 2024. 

Poziomy bojler elektryczny 80l

Poziomy bojler elektryczny, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczony jest do zamontowania w pozycji poziomej.  Najczęściej montuje się go pod sufitem, z dala od innych sprzętów, instalacji i mebli. Niektórzy montują je również pod odpowiadającymi rozmiarem szafkami. Z reguły jego zbiornik ma kształt walca. 

Bojler elektryczny 80l stojący

Stojący bojler elektryczny jest bojlerem pionowym, który w odróżnieniu od pozostałych, zawieszanych, można bezpiecznie postawić na ziemi. Jego budowa jest do tego przystosowana. Zwykle ma wąskiego kształt prostokąta i nie zajmuje za dużo przestrzeni. Jego zaletą jest też uproszczony montaż. 

Prostokątny bojler elektryczny 80l

Prostokątny bojler elektryczny występuje w formie stojącej lub wiszącej, w tej drugiej opcji – do zawieszenia w poziomie lub pionie. Jego zaletą jest zwykle atrakcyjny design i niewielka głębokość, pozwalająca na zaoszczędzenie przestrzeni w małych łazienkach. Te bojlery również zajmują wysokie pozycje w rankingach bojlerów elektrycznych 80l. 

Bojler elektryczny 80l – slim

Slim to po prostu wąski bojler elektryczny, z reguły bojlery w kształcie walca, do zawieszenia w pionie, który charakteryzuje się stosunkowo niewielką szerokością. Ten typów bojlerów znajduje zastosowanie zwłaszcza w niewielkich pomieszczeniach.

Klasy energetyczne bojlerów elektrycznych 80l

Ranking bojlerów elektrycznych na 2024 w czołowych pozycjach wymienia podgrzewacze o klasie energetycznej A, które charakteryzują się doskonałą izolacją, chroniącą przed utratami ciepła. Jednak klasyczny bojler elektryczny 80l, w przystępnej cenie, często będzie oznaczony klasą B lub C. Litery te, wraz z towarzyszącymi im na etykietach kolorami, są dobrym przewodnikiem przy wyborze podgrzewaczy, jeśli naszym głównym kryterium wyboru jest zużycie prądu. Urządzenia najbardziej oszczędne oznaczone są kolorem ciemnozielonym i literą A, litera B i kolor zielony to bojlery o zużyciu średnim, zaś litera C i kolor żółtozielony to większe zużycie prądu. 

Od września 2017 roku na polski rynek nie mogą być wprowadzane podgrzewacze niższych klas – nie znajdziemy więc już bojlerów klas D, E, F i G. Aktualne oznaczenia nie obejmują też plusów, które kiedyś widniały przy literach, np.  A+++. 

Najczęściej zadawane pytania na temat bojlera elektrycznego 80l:

Ile zużywa prądu bojler elektryczny o pojemności 80l? 

Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba znać moc urządzenia. Bojlery o pojemności 80 l występują w różnych wersjach. Jeśli jednak przyjmiemy, że ma on moc 1500 W i włączany jest na dwie godziny dziennie, to rocznie zużyje mniej więcej 1000 kWh. Na rynku są jednak bojlery 80-litrowe o mniejszej mocy do 1000 W, jak i większej nawet 3700 W, przed obliczeniem potencjalnego zużycia należy więc wziąć pod uwagę ten parametr.

Jaka jest cena bojlera elektrycznego 80 l? 

Cena bojlera elektrycznego 80 l uzależniona jest od komponentów użytych do jego wykonania, typu konstrukcji, mocy, a także rozpoznawalności producenta. Obecnie można kupić takie bojlery już za ok. 600 zł, chociaż mediana cen oscyluje gdzieś wokół 1500 zł. Są i droższe modele, za kwoty rzędu 3500 zł. Pamiętajmy jednak, że nie zawsze cena ta idzie w parze z większymi korzyściami z zakupu. Może przekładać się ona na lepszy wygląd, cichszą pracę, ale niekoniecznie mniejszy pobór energii czy lepszą wydajność. 

Jakie są wymiary bojlera elektrycznego 80 l?

Tutaj również odpowiedź nie będzie jednoznaczna, wszystko zależy bowiem od zastosowanej konstrukcji. Małe modele ze zbiornikiem w kształcie walca mierzą mniej więcej 80 x 45 cm, a ich średnica to 45 cm, modele płaskie mają wysokość ok. 110 – 130 cm, szerokość blisko 50 cm, a głębokość ok. 30 cm. 

Polecane bojlery elektryczne 80L w 2024

Udostepnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *