Najlepsze ramy do łózek – Ranking 2023

Łóżko jest jednym z najistotniejszych mebli w domu. To w nim dochodzi do regeneracji organizmu po całym dniu pracy. Przeciętny człowiek powinien spędzać w nim 1/3 swojego życia, dlatego jest ono jedną z ważniejszych inwestycji. Na rynku dostępny jest cały szereg ram do łóżek, które zasadniczo pomiędzy sobą się różnią. Przedstawiamy charakterystykę podstawowych modeli ram do łóżek, a także wskazujemy polecane przez nas modele, które zawiera ranking ram do łóżek. 

Ramy do łóżek – co to jest? 

Rama do łóżka to zewnętrzna i reprezentacyjna część mebla. Kluczowe jest, aby wpisywała się ona do aranżacji sypialni, ponieważ posiadane łóżko w pierwszej kolejności przykuwa wzrok. Istotne jest, aby rama łóżka posiadała styl i kolor, które są zgodne z wyglądem pomieszczenia. Równolegle posiada ogromne przełożenie na sposób i jakość użytkowania łóżka. Odpowiada także za żywotność łóżka, dlatego jej wybór jest bardzo istotny. Osoby, które mają problem z wyborem mogą wybrać jeden z modeli, który tworzy ranking ram do łóżek. 

Rodzaje ram do łóżek – typy

Dołączony do artykułu ranking ram do łóżek przedstawia różne modele łóżek, które cieszą się dużą popularnością wśród klientów. Z łatwością można wyodrębnić w tej grupie kilka rodzai ram do łóżek:

  • Rama łóżka ze stelażem – obejmuje najszerszą grupę łóżek, które mogą być wykonane w różnych rozmiarach stylach i z różnych materiałów. Taka prosta rama łóżka wraz ze stelażem umożliwia stworzenie właściwego podparcia dla materaca. Zazwyczaj spotykane są ramy łóżka bez wezgłowia, jednak z powodzeniem można je skompletować i dopasować do posiadanej aranżacji. Ten rodzaj charakteryzuje niska rama łóżka, dlatego osoby starsze mogą mieć problem ze wstawaniem. 
  • Rama łóżka kontynentalnego – masywne łóżka, które są złożone z kilku warstw, dlatego są o wiele wyższe niż tradycyjne łóżka. Posiadają tapicerowaną ramę i zagłówek, w konsekwencji wyglądają elegancko. 
  • Składana rama łóżka – rozwiązanie, które jest dedykowane dla osób, które potrzebują awaryjne łóżko lub posiadają bardzo ograniczone ilości miejsca w sypialni. 
  • Łóżko z rozsuwaną ramą – model łóżka, który jest dedykowany w szczególności dla dzieci, ponieważ rośnie wraz z nim. 

Najlepsze ramy do łóżek ranking wrzesień 2023

Materiał wykonania ramy do łóżka

W sprzedaży nieustannie pojawiają się nowe modele łóżek, przykładowo rama łóżka dwuosobowego lub rama łóżka jednoosobowego zyskuje całkowicie nowy charakter, choć także wyglądająca jak stara rama łóżka cieszy się ogromnym powodzeniem. Dla największej ilości osób czynnikiem decydującym o zakupie łóżka jest materiał, z którego została wykonana rama. Każdy z tych materiałów posiada swoje wady i zalety, które należy w pełni przeanalizować, aby dokonać słusznego wyboru:

  • Łóżka drewniane – najpopularniejszy rodzaj łóżek, który charakteryzuje się wysoką jakością i posiadaniem pożądanych właściwości. Najbardziej pożądane są te dębowe, ponieważ tańsze surowce, tj. sosna, są uciążliwe w użytkowaniu ze względu na twardość i podatność na skrzypienie. 
  • Łóżka z płyty meblowej – jest to alternatywne rozwiązanie dla łóżek drewnianych. Są one od nich tańsze i lżejsze. Najczęściej posiadają jedną barwę, np. biała rama łózka lub mają nawiązanie do wzoru drewna. To tanie ramy łóżek, jednak charakteryzują się one pożądaną trwałością. 
  • Łóżka tapicerowane – w ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się łóżka tapicerowane, które kojarzą się z pięciogwiazdkowymi hotelami. Rama łózka tapicerowanego godnie się prezentuje. Zastosowanie materiału do tapicerowania na etapie produkcji pozwala na całkowite spersonalizowanie zamówienia i obszycia w sposób jaki chce klient. Kluczowe jest, aby materiał był wysokiej jakości, a dodatkowo łatwy w czyszczeniu. Elegancka, tapicerowana rama łóżka z oparciem tworzy niemalże każdy ranking ram do łóżek. 
  • Łóżka metalowe – ponownie zaczynają zyskiwać na popularności. Metal jest bardzo podatny na swobodne kształtowanie, dlatego z jego pomocą można stworzyć wymarzone łózko. Zaprojektowana rama łóżka bez zagłówka może powstać w bardzo krótkim czasie, co skraca czas oczekiwania na zamówienie. Wbrew pozorom, nie warto oszczędzać na nich, ponieważ droższe modele posiadają lepsze wykonanie. Godne polecenia łóżka metalowe prezentowane są przez ranking ram do łóżek. 
  • Łóżka z palet – do niedawna często polecane i wybierane były łóżka z euro palet. Taka rama łózka z materacem była ekonomicznym rozwiązaniem, ale także ekologicznym. Z czasem jednak zaczynały ukazywać się kolejne wady, tj. trudności w sprzątaniu, zajmowanie sporej ilości miejsca, a także toporny wygląd. 

Na co zwracać uwagę przy wyborze ramy do łózka?

Istnieje wiele kwestii, które rzutują na wybór ramy. Większość z nich została oceniona przez ranking ram do łóżek. Niemniej jednak, podczas wyboru ramy do łóżka każdy kupiec powinien zwrócić uwagę na kilka aspektów. W pierwszej kolejności łóżko powinno pasować do aranżacji sypialni lub posiadać uniwersalny wygląd, jeżeli właściciel ceni sobie możliwość częstych zmian w aranżacji. 

Podczas wyboru nie można pominąć kwestii głębokości ramki płótna i wysokości, z której będzie odstawał materac. Zalecane jest, aby ta wysokość wynosiła od 10 do aż 30 cm w przypadku łóżek kontynentalnych. 

Należy także zadać sobie pytanie, czy odpowiednia będzie rama łóżka z pojemnikiem. W zależności od potrzeb i możliwości może to być szuflada lub skrzynia umieszczona pod podnoszonym stelażem. Te rozwiązanie pozwoli na uzyskanie dodatkowej przestrzeni do przechowywania. Najlepiej sprawdza się rama łóżka ze skrzynią, podnoszona rama łóżka, czy też rama łóżka z dnem. Kluczowe jest jednak, aby nie było to ograniczeniem dla naturalnej wentylacji materaca. 

Podczas wyboru należy zwrócić uwagę na rozmiar łóżka. O ile standardowa jest długość, czyli 200 cm, to szerokość należy dopasować do swoich potrzeb. 

Rama łóżka 200×200

Jedna z najszerszych możliwości dostępnych w standardowej sprzedaży. Zapewniają komfortowy sen dla dwóch osób, a także dla dzieci, które lubią przywędrować w nocy do rodziców. Dedykowana jest dla większych sypialni. 

Rama łóżka 180×200

Rzadziej spotykany rozmiar, który cieszy się powodzeniem wśród młodych rodziców nocujących czasem z dziećmi. Konieczne jest wygospodarowanie dodatkowego miejsca na mebel, co jest często niemożliwe w przypadku małych pokoi. 

Rama łóżka 160×200

Najczęściej wybierana opcja dla osób, które poszukują łóżka dla dwóch osób. Jest to rozwiązanie, które doskonale się sprawdza w codziennym użytkowaniu. 

Rama łóżka 140×200

Podstawowy rozmiar łózka dwuosobowego, który jest polecany dla osób posiadających małą sypialnie. Pozwala na komfortowy sen, a jednocześnie nie zajmuje sporo miejsca. 

Rama łóżka 120×200

Rozmiar przeznaczony dla osoby dorosłej, która chce uzyskać komfort w trakcie snu. Jest trudniej dostępny, jednak świetnie sprawdza się w użytkowaniu. 

Rama łóżka 90×200

Rodzaj łóżka jednoosobowego, które jest najczęściej spotykane. Zapewnia komfortowy sen także dla dorosłej osoby. 

Rama łóżka 80×200

Najmniejszy, standardowy rozmiar łóżka. Dedykowany w szczególności dla najmłodszych dzieci. 

Dlaczego wybrać łóżko z metalowymi ramami?

Bezdyskusyjnie, metalowe ramy do łóżek na tle innych surowców, z których mogą zostać wykonane ramy łóżek, wyróżniają się wysoką odpornością na wilgoć i są łatwe w czyszczeniu, co także przedstawia ranking ram do łóżek. Łatwość czyszczenia takich ram wynika z gładkiej powierzchni, dlatego usunięcie kurzu jak i i innych zabrudzeń zajmuje dosłownie chwilę. Równolegle jest bardzo małe ryzyko uszkodzenia jego powierzchni podczas czyszczenia. Także dłuższy kontakt z wilgotną ściereczką nie będzie groził uszkodzeniem struktury. 

Na metalową ramę łóżka powinny zdecydować się osoby, które posiadają ograniczoną ilość miejsca przeznaczoną na łóżko. Ich wymiary można określać jako zredukowane, dlatego są polecane również do małych sypialni. Równolegle taki wybór pozwala na uzyskanie dodatkowego miejsca pod łóżkiem, gdzie można przechowywać kartony z rzeczami rzadko używanymi, ponieważ w sprzedaży nie jest raczej spotykana metalowa rama łózka z szufladami. Bardzo dużym powodzeniem cieszy się łóżko z czarną metalową ramą, jednak w rzeczywistości występuje pełna swoboda w wyborze koloru, ponieważ z łatwością można w późniejszym czasie je przemalować. 

Metalowe łóżka często posiadają świeży i nowy wygląd, jednak dostrzegalne jest w nich nawiązanie do klasycyzmu. Wszystko uzależnione jest od wybranej konstrukcji łóżka. Z powodzeniem można wybrać łózko z ozdobną ramą. Szczególnie rama łóżka dziecięcego może posiadać fantazyjne wzory nawiązujące do roślinnych, baśniowych motywów. Łóżko pojedyncze z metalową ramą sprawdza się w małych pokojach dziecięcych, a w przypadku pokoju dla dziewczynki polecana jest rama łóżka z baldachimem. 

Czy warto wybrać drewnianą ramę łóżka?

Drewniana rama do łóżka jest uznawana jako najbardziej uniwersalne i neutralne rozwiązanie. Z pewnością cechują się one trwałością i łatwością w czyszczeniu. Ponadto, takie ramy łóżek do sypialni z powodzeniem można wpisać prawie do każdej aranżacji, dlatego podczas zmian wystroju pomieszczenia nie należy obawiać się konieczności zakupu nowego łózka. W zależności od posiadanych upodobań, a przede wszystkim od dysponowanego budżetu, może to być dębowa rama łóżka, która z pewnością jest bardzo trwała i ponadczasowa. Tańsza jest sosnowa rama łóżka. Ewentualnie w tej kategorii cenowej znajduje się także rama łóżka z litego drewna, czy z klejonego drewna lub też rama łóżka z płyty meblowej. 

Drewniana rama łóżka ze stelażem sprawdza się najlepiej w przypadku alergików. Drewno jest łatwe w czyszczeniu, co uniemożliwia gromadzenie się kurzu na jego powierzchni. W konsekwencji do jego pielęgnacji nie są potrzebne specjalne środki, a starcie kurzu zajmuje dosłownie chwilę. Jest to szczególnie istotne, ponieważ wiele osób zapomina o tym, że w trakcie użytkowania mebla konieczna jest jego właściwa pielęgnacja i czyszczenie. Stąd też dołączony ranking ram do łóżek także uwzględnia tę kwestię i bierze ją pod obiektywną ocenę. Drewno jest idealnym materiałem do spełnienia oczekiwań klientów, dlatego wykonywana jest z niego m.in. rama łóżka na antresoli czy też  rama łóżka z łóżkiem dolnym, co pozwala na nadanie sypialni niespotykanego charakteru, a jednocześnie pozwala na zaoszczędzenie cennego miejsca.

Ile powinien wystawać materac ponad ramę łóżka?

To ile powinien wystawać materac ponad ramę łóżka uzależnione jest od rodzaju ramy. W przypadku tradycyjnych modeli sugerowane jest, aby wystawał on na wysokość oscylującą w okolicach 10 cm. Z kolei w łózkach kontynentalnych to ok. 30 cm, dlatego podczas wyboru materaca należy także zwrócić uwagę na jego wysokość. 

Jak wzmocnić ramę łóżka?

Wzmocnienie ramy łóżka można dokonać samodzielnie, dlatego kluczowe jest wykorzystanie dodatkowych śrub umieszczonych w ramie. Zadaniem specjalnych łączeń jest wzmocnienie całej konstrukcji. Alternatywnym rozwiązaniem jest zastosowanie zatrzasków w rogach. 

Jaką ramę do łóżka wybrać?

W pierwszej kolejności należy uwzględnić rozmiar łóżka, które powinno być dostosowane do ilości osób, ale także powinno wpisywać się w gust przyszłego właściciela. Ostateczna decyzja uzależniona jest od wielu aspektów, począwszy od funkcjonalności a kończąc na detalach obecnych w wykończeniu. Osoby, które mają problem z podjęciem decyzji mogą skorzystać z propozycji przedstawionych przez ranking ram do łóżek. 

Polecane ramy do łóżek w 2023

Udostepnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.