Niezawodna kuchenka mikrofalowa – Ranking 2023

Obecnie sprzedawane kuchenki mikrofalowe pełnią szereg innych funkcji niż wyłącznie podgrzewanie jedzenia. Oferowane przez nie dodatkowe możliwości są niezwykle przydatne na co dzień. Ich ogromną zaletą jest realne skrócenie czasu przygotowania posiłków, dlatego doceniają je szczególnie osoby pracujące jak i młodzi rodzice. Przygotowaliśmy ranking kuchenek mikrofalowych 2024, który przedstawia modele cieszące się sporym zainteresowaniem wśród klientów jak i uzyskujące pochlebne opinie wśród specjalistów. Wskazujemy jaką kuchenkę mikrofalową należy wybrać, aby spełniała posiadane przez użytkowników wymagania. 

Co to jest kuchenka mikrofalowa?

Kuchenka mikrofalowa zamiennie bywa określana jako mikrofalówka lub mikrofala. Jest urządzeniem kuchennym, które znajduje zastosowanie w szybkim odgrzewaniu żywności. Wykorzystywane są do tego mikrofale wokół których narosło bardzo dużo mitów. Na wstępie należy zaznaczyć, że korzystanie z mikrofalówek jest w pełni bezpieczne. Co więcej, dzięki nim można uniknąć przypalenia jedzenia, które wytwarza rakotwórcze związki. Dodatkowo stosunkowo krótki czas podgrzewania minimalizuje ilość wytrącanych wartości odżywczych z pożywienia. 

Mikrofalówka została wynaleziona przez Percy’ego Spencera w 1947 roku. Pierwsza kuchnia mikrofalowa miała aż 1,5 metra wysokości i ważyła 300 kg. Jej cena była również zawrotna, ponieważ kosztowała 5.000 USD. W odniesieniu do czasów współczesnych jej ówczesną wartość można oszacować na ok. 61.000 USD. 

Najlepsza kuchenka mikrofalowa – ranking 2024

Budowa kuchenki mikrofalowej

Elementem, który zapewnia działanie kuchenki mikrofalowej jest magnetron. Złożony jest z miedzianej rury z wnękami, w których umieszczony jest miedziany pręt. Urządzenie przez magnetron przepuszcza prąd dodatni, jednak przez miedziany pręt przechodzi prąd ujemy. Przestrzeń magnetronu wypełnione jest przez próżnię. Kiedy przez środek przebiega wysokie napięcie, pręt zaczyna się rozgrzewać i jednocześnie emituje elektrony (posiadają ujemny ładunek). Równolegle, dwa magnesy znajdujące się w konstrukcji magnetonu, pod wpływem elektronów są wprowadzane w spiralny ruch i są kierowane do wnęki kuchenki. Pozwala to na wytworzenie mikrofal, które przesyłane są do komory, w której umieszcza się żywność. Kuchenki mikrofalowe charakteryzują się szczelnością szczelnością, aby fale nie przedostawały się na zewnątrz. Po kontakcie z cząsteczką wody, wytwarzane jest ciepło odpowiedzialne za podgrzewanie jedzenia. Ranking kuchenek mikrofalowych wskazuje przede wszystkim funkcjonalność danych urządzeń, co jest związane z ilością zastosowanych rozwiązań przez producenta. 

Rodzaje kuchenek mikrofalowych

Zaprezentowany ranking kuchenek mikrofalowych 2022 uwidacznia, że w sprzedaży dostępne są różne rodzaje kuchenek mikrofalowych. Posiada to istotne przełożenie przede wszystkim na miejsce ulokowania urządzenia, ponieważ ich funkcjonalność uzależniona jest od posiadanych parametrów sprzętu.

To jaka kuchenka mikrofalowa będzie najlepsza należy uzależnić od metrażu, ilości dostępnego miejsca w kuchni a także od posiadanych mebli kuchennych. 

W konsekwencji można wyróżnić następujące rodzaje kuchenek mikrofalowych:

  • zabudowy – najczęstszy osób przeprowadzających generalny remont kuchni lub aranżujących ją od nowa. Sprzęt tworzy spójną całość z meblami. Umieszczenie mikrofalówki w zabudowie pozwala na ochronieniu powierzchni blatu przed kolejnym urządzeniem, co przede wszystkim estetyczniej wygląda. Te urządzenia posiadają jednak wyższe ceny, co jest związane z m.in. inną budową, która pozwala na zachowanie odpowiedniej wentylacji sprzętu. 
  • narożnikowe – kuchenka mikrofalowa narożna jest bardzo rzadko spotykana. Kształtem przypomina dawne telewizory. Atutem jest zajmowanie bardzo małej ilości miejsca na blacie, jednak odbywa się to również kosztem ich niskiej pojemności.  
  • wolnostojące – najpopularniejsze i najczęściej spotykane modele. Kuchenki wolnostojące można ustawić w każdym, dowolnym miejscu. Najczęściej są stawiane na blacie kuchennym. Zajmują dużo miejsca, jednak łączą ze sobą atrakcyjną cenę i wysoką funkcjonalność. 

Kuchenki mikrofalowe Samsung

Niemalże każdy ranking kuchenek mikrofalowych 2024 posiada u siebie modele marki samsung. Są to dobre kuchenki mikrofalowe, które sprawiają, że gotowanie przebiega szybciej i jest również przyjemniejsze. Kuchenka mikrofalowa Samsung do zabudowy jest wybierana ze względu na brak awaryjności i długą żywotność. 

Kuchenki mikrofalowe Amica

Marka Amica oferuje konkurencyjne mikrofalówki o bardzo wysokiej jakości. Stosowane są w nich innowacje technologiczne, które usprawniają prace w kuchni. Użytkownicy wskazują, że kuchenka mikrofalowa do zabudowy Amica jest bardzo funkcjonalna i wygodna w użytkowaniu. 

Kuchenki mikrofalowe Whirlpool

Połączenie modnego, ponadczasowego designu z funkcjonalnością sprawia, że kuchenka mikrofalowa do zabudowy Whirlpool jest częstym wyborem podczas aranżacji zabudowy kuchennej. Jednak urządzenia wolnostojące także spełniają wszystkie wymagania użytkowników. 

Kuchenki mikrofalowe Sharp

Sprzęt tej marki znacząco ułatwia przygotowywanie i odgrzewanie posiłków. Atutem jest niska cena, jednak warto zestawić ją z oferowanymi możliwościami, aby uniknąć późniejszego rozczarowania brakiem jakiejś funkcji. 

Kuchenki mikrofalowe Electrolux

Marka Electorolux przede wszystkim nastawiona jest na potrzeby osób posiadających zabudowaną kuchnię i to w ich stronę przygotowuje najszerszy asortyment. Najczęściej wytwarzana jest czarna kuchenka mikrofalowa. 

Kuchenki mikrofalowe Zelmer

Zelmer produkuje przede wszystkim urządzenia wolnostojące, jednak rzadko stosuje nowoczesne rozwiązania, które odpowiadają za poszerzoną funkcjonalność. Jest to sprzęt idealny dla osób o najmniejszych wymaganiach, choć zdarzają się perełki. 

Kuchenka mikrofalowa Beko

Firma Beko tworzy urządzenia, które dedykowane są na każdą kieszeń. Wyglądają klasycznie, a dodatkowo posiadają podstawowe funkcje przy atrakcyjnych cenach. 

Kuchenka mikrofalowa Smeg

Beżowa, retro, czerwona kuchenka mikrofalowa i inne wzory i kolory znajdują się w asortymencie firmy Smeg. Są one jednymi z najlepszych urządzeń na rynku, jednak równolegle ich cena jest bardzo wysoka. 

Kuchenka mikrofalowa Miele

Powiedzieć, że to dobre kuchenki mikrofalowe, to jak nic nie powiedzieć. Marka Miele specjalizuje się w tworzeniu urządzeń o bardzo wysokiej jakości, które pracują bezawaryjnie przez bardzo długi czas. 

Kuchenka mikrofalowa do zabudowy

Stojąc przed aranżacją nowej lub wyremontowanej kuchni, wiele osób zastanawia się jak kuchenka mikrofalowa będzie odpowiednia. Z pewnością podczas wyboru należy kierować się dużą mocą i jak największą pojemnością. Najlepsze kuchenki mikrofalowe posiadają wiele programów, które pozwalają na różnorodne wykorzystanie urządzenia. W rankingu kuchenek mikrofalowych znajdują się sprzęty, które są bardzo wysokiej jakości jak i również są estetyczne, dlatego doskonale wpisują się w aranżacje kuchenne, dlatego wybór należy także uzależnić od frontu mikrofali. Kuchenka mikrofalowa mała szerokości do 40 cm znajduje częste zastosowanie w przypadku kuchni pod zabudowę. Taka kuchenkę mikrofalową do zabudowy bosch i inni producenci oferują. 

Kuchenka mikrofalowa wolno stojąca

Kuchenka mikrofalowa wielokrotnie bywa wręcz niezastąpiona, choć wiele osób kupuje ją dopiero do gotowej kuchni. Najczęściej wybór pada na urządzenie wolnostojące, które można ulokować w dowolnym miejscu. Ze względu na częstotliwość korzystania, kuchenka mikrofalowa ustawiana jest na blacie w kuchni, aby mieć ją zawsze w zasięgu ręki. Urządzenia wolno stojące można z łatwością dopasować do posiadanych potrzeb i wymagań. Modele prezentowane przez ranking kuchenek mikrofalowych 2024 posiadają wszystkie funkcje, których można oczekiwać od tych sprzętów. Przez użytkowników określane są jako najlepsze kuchenki mikrofalowe, ponieważ umożliwiają gotowanie na parze, posiadają termoobieg. Dodatkowo nie posiadają talerza, co zwiększa ich pojemność i umożliwia przygotowanie większych porcji jedzenia podczas jednego cyklu. Duża moc prezentowanych urządzeń sprawia, że potrawy są o wiele szybciej przygotowane, a w rezultacie jest mniejszy ponor energii. 

Podczas wybierania miejsca, dla mikrofalówki należy pamiętać, że kuchenka mikrofalowa otwierana w prawo jest niezmiernie rzadko spotykana. Najczęściej drzwi urządzenia otwierają się w lewo. Więc jeżeli jest to problem, to warto wybrać sprzęt otwierany do dołu, tj. piekarnik. 

Mała kuchenka mikrofalowa

Najlepsza kuchenka mikrofalowa musi być w pełni dostosowana do potrzeb użytkowników jak i również do wielkości kuchni. W większości polskich mieszkań, kuchnie posiadają mały metraż, dlatego często właściciele zastanawiają się jaką kuchenkę mikrofalową kupić. Producenci tworzą mini kuchenki mikrofalowe, co dla wielu osób jest jedynym możliwym rozwiązaniem. W zależności od potrzeb wybór może paść na urządzenie o małej pojemności, ale posiadające standardową głębokość albo mikrofalówkę o małej głębokości. 

W pierwszej grupie urządzeń znajduje się m.in. kuchenka mikrofalowa 13 litrów, kuchenka mikrofalowa 17l, jednak ostatecznie ich pojemność nie przekracza 20 litrów. Są one niższe od standardowych modeli, co umożliwia ich ulokowanie w dość nietypowych miejscach. Kuchenka mikrofalowa podwieszana może znajdować się pod górnymi szafkami lub w półce umieszczonej pod blatem kuchennym. Kuchenka mikrofalowa do zabudowy w szafce wiszącej pozwala na zaoszczędzenie cennego miejsca na blacie kuchennym, a jednocześnie wygląda estetyczniej. Z kolei mikrofalówki o małej głębokości posiadają głębokość wynoszącą od 30 do 40 cm, co pozwala na ich umieszczenie w płytszych szafkach. Płytka kuchenka mikrofalowa może być postawiona na blacie i jednocześnie pozostawia miejsce potrzebne do przygotowania posiłków. Mała i wąska kuchenka mikrofalowa może być w razie potrzeby przestawiona w dogodniejsze miejsce i pozwolić uzyskania miejsca na blacie kuchennym.

Osoby, które mają mało miejsca w kuchni mogą rozważyć zakup kuchenki mikrofalowej z okapem, która jest bardzo popularnym rozwiązaniem w Ameryce Północnej. Na polskim rynku są bardzo rzadko spotykane, a jeżeli już są dostępne to posiadają zawrotną cenę. 

Retro kuchenka mikrofalowa

Szeroki asortyment kuchenek mikrofalowych dostępnych w sprzedaży umożliwia dobór modelu, który będzie w pełni dopasowany do aranżacji kuchennej. Z powodzeniem można wybrać kuchenkę mikrofalowej do kuchni w stylu retro lub vintage. Producenci często produkują sprzęty w oparciu o ten sam design, aby nabywca mógł zachować spójność w urządzaniu. Kuchenka mikrofalowa vintage jest inspirowana dawnymi trendami, jednak jej wnętrze opiera się na innowacyjnych technologiach, które umożliwiają jej zachowanie funkcjonalności. Ponadto, przemyślany wybór kuchni mikrofalowej wskazuje, że właściciel zwraca uwagę na szczegóły. Kuchenka mikrofalowa retro czarna rewelacyjnie prezentuje się na tle białych, szarych czy mebli w kolorze drewna. Równolegle może to być również biała kuchenka mikrofalowa, która jest w pełni uniwersalnym rozwiązaniem. 

Kuchenka mikrofalowa z Grillem

Funkcjonalność współczesnych kuchenek mikrofalowych wykracza poza podgrzewanie jedzenia. Nasz ranking kuchenek mikrofalowych przedstawia urządzenia z możliwością grillowania. Umiejętne wykorzystanie tej funkcji sprawia, że żywność może być delikatnie przyrumieniona i chrupiąca. Z pewnością kuchenka mikrofalowa z grillem kwarcowym będzie najlepszym wyborem, ponieważ lampy kwarcowe zdecydowanie skracają czas przyrumieniania. Jednocześnie zmniejszają zużycie energii elektrycznej. Mikrofalówki posiadają możliwość gotowania kombinowanego, czyli połączenia gotowania i grillowania, co znajduje częste zastosowanie w kuchni. 

Kuchenka mikrofalowa bez talerza

Obecność obracanego talerza w kuchenkach mikrofalowych odpowiada za równomierne rozprowadzanie fal. Coraz częściej można spotkać kuchenki mikrofalowe full flat, które maksymalnie wykorzystują wnętrze urządzenie. Rezygnacja z talerza nie wpłynęła na sposób działania urządzenia, ponieważ potrawy nadal są odgrzewane za pomocą mikrofal. Stosowane rozwiązania technologiczne sprawiają, że fale ulegają równomiernemu rozproszeniu i docierają równomiernie do potrawy.

Te rozwiązanie niesie za sobą szereg zalet, m.in. umożliwia wykorzystanie większej przestrzeni na potrawę, ponieważ nie należy ograniczać się do powierzchni talerza obrotowego. Dodatkowo nie występuje ryzyko zaczepienia talerza o obudowę urządzenia. 

Kuchenki mikrofalowe bez talerza są o wiele bardziej funkcjonalne. Przykładem jest kuchenka mikrofalowa z funkcją gotowania na parze. Nowości technologiczne znacząco poprawiają użyteczność tych sprzętów, a jednocześnie zwiększają zainteresowanie klientów. 

Kuchenka mikrofalowa z funkcją piekarnika

Obecnie produkowane kuchnie mikrofalowe stają się urządzeniami, które bez najmniejszego zawahania można określić jako wielofunkcyjne. Na szczególną uwagę zasługuje mikrofalówka z piekarnikiem. Umożliwia to obecność termoobiegu w urządzeniu, który w równomierny sposób rozprowadza ciepło po komorze. Tym samym można w nich nawet piec ciasta. Poszukując najlepszej kuchenki mikrofalowej z funkcją piekarnika warto wybrać kuchenkę mikrofalową 30L lub 40L. Równocześnie dobrym posunięciem jest wybór urządzenia z elektronicznym systemem sterowania, aby o wiele szybciej i łatwiej wybrać pożądaną funkcję. Wystarczy wskazać rodzaj i wagę potrawy, a mikrofalówka sama ustawi czas i moc. 

Podczas zakupu mikrofalówki z piekarnikiem rekomendowany jest wybór sprzętu o jak najwyższej mocy termoobiegu. Z powodzeniem można znaleźć funkcjonalny model, którego moc termoobiegu będzie wynosiła ok. 2000 W. Należy pamiętać, że mikrofalówka będzie mogła pełnić rolę piekarnika, jeżeli potrawa będzie znajdowała się w m.in. żaroodpornych lub ceramicznych naczyniach. Dopuszczalne jest także stosowanie plastikowych pojemników, jednak muszą być to naczynia do kuchenki mikrofalowej ze specjalnym oznaczeniem. Dołączony ranking kuchenek mikrofalowych 2024 przedstawia modele, które posiadają tę funkcjonalność i są docenione przez użytkowników. Są to najczęściej kuchenki mikrofalowe z grillem i termo-obiegiem, szczególnie polecane przez osoby mające mało czasu na przygotowanie wartościowych posiłków. 

Moc kuchenki mikrofalowej

Moc kuchenki mikrofalowej stanowi jeden z najważniejszych wyznaczników funkcjonalności sprzętu. Posiada bezpośrednie przełożenie na tempo osiągania przez wnętrze wskazanej temperatury. Najtańsze sprzęty posiadają moc rzędu ok. 700 W. W większości przypadków kuchenka mikrofalowa 800W będzie wystarczająca. W przygotowanym rankingu kuchenek mikrofalowych brylują modele posiadające moc o przedziale od 800 do 1000 W. 

Funkcje kuchenki mikrofalowej

Przygotowany ranking kuchenek mikrofalowych przedstawia, że w tych urządzeniach nie liczy się wyłącznie możliwość podgrzewania potraw. Choć błyskawiczne podgrzanie potraw to ich podstawowe zastosowanie. Kuchenka mikrofalowa w kuchni potrafi skutecznie zastąpić cały szereg różnych urządzeń. Te urządzenie posiada następujące funkcje:

  • Rozmrażanie – odmrażanie jest bardzo czasochłonne, dlatego wykorzystanie kuchenki mikrofalowej znacząco skraca ten czas. Dobra kuchenka mikrofalowa po wybraniu rodzaju produktu samodzielnie dobiera czas i poziom mocy. Jest to bezpieczne dla żywności i nie powoduje wytrącenia substancji odżywczych. 
  • Gotowanie – mikrofalówki posiadają automatyczne programy, które pozwalają na przygotowanie potraw w odpowiedni program. Jest wówczas dobierana moc i czas w odniesieniu do wagi składników. 
  • Gotowanie na parze – zakup odpowiedniego naczynia umożliwia gotowanie na parze. Wystarczy do głównego naczynia wlać wodę, a w szczelnym wieczku umieścić składniki. Pojemnik można wykorzystywać również do podgrzewania potraw. 
  • Grill – funkcja grilla umożliwia pieczenie kurczaka, ryb, warzyw, a nawet kiełbasek. Plusem jest brak konieczności wykorzystania oleju, co jest zdrowszym rozwiązaniem. Potrawy są zarumienione z zewnątrz i soczyste w środku. Dostępna kuchenka mikrofalowa z rożnem obrotowym umożliwia przygotowanie całego kurczaka, który będzie każdego zachwycał smakiem i aromatem. 
  • Opiekanie na chrupko – chrupiące potrawy można o wiele szybciej przygotować w mikrofalówce niż w piekarniku. 
  • Termoobieg – ta funkcja pozwala zachować równomierną cyrkulację powietrza w komorze, co skraca czas pieczenia. Za pomocą tej funkcjonalności można upiec ciasto w mikrofalówce. 

Zalety kuchenki mikrofalowej

Korzystanie z kuchenki mikrofalowej niesie za sobą cały szereg zalet, dlatego nawet najmniejsza kuchenka mikrofalowa jest lepsza niż żadna. Nowoczesna kuchenka mikrofalowa jest elementem podstawowego wyposażenia kuchni. Dobre kuchenki mikrofalowe znacząco skracają czas przygotowania posiłków, co umożliwia zaoszczędzenie energii elektrycznej.

Obecnie duszenie, pieczenie i gotowanie w kuchence mikrofalowej jest na wyciągnięcie ręki. Co więcej, dodatkowe funkcje pozwalają na zarumienienie potrawy i uzyskanie chrupiącej skórki. Potrawy przygotowane w kuchence nie posiadają zbrylenia lub zlepienia. 

Stosowanie kuchenek mikrofalowych pozwala na znaczące ograniczenie ilości wytrącanych witamin i innych substancji odżywczych w trakcie obróbki cieplnej. Równolegle niszczone są substancje antyodżywcze, co poprawia jakość pożywienia. Kuchenka mikrofalowa inwertorowa równomiernie przygotowuje potrawy, które posiadają delikatną konsystencję. Możliwość regulacji sprawia, że występuje ryzyko przegrzania i są chronione składniki odżywcze. 

Większość kuchenek mikrofalowych posiada intuicyjny sposób obsługi, co sprawia, że komfort korzystania z nich jest doceniany przez użytkowników w każdym wieku. Osoby starsze nie posiadają trudności z obsługą, a dzieci wracające ze szkoły mogą samodzielnie odgrzać obiad i zjeść ciepły posiłek. 

Kuchenki mikrofalowe umożliwiają przeprowadzenie dezynfekcji, np. drewnianych desek do krojenia, czy gąbek do mycia naczyń. Jednocześnie za pomocą wytworzonych fal można usunąć nieprzyjemny zapach. Równolegle czyszczenie kuchenki mikrofalowej trwa krócej niż czyszczenie piekarnika, który coraz częściej posiada tożsame funkcje. 

Najczęstsze pytania o kuchenkę mikrofalową w 2024

Ile kosztuje kuchenka mikrofalowa?

Najtańsze i najprostsze urządzenia to wydatek rzędu 200-300 zł, jednak ich funkcjonalność ogranicza się wyłącznie do podgrzewania potraw. Modele zaawansowane technologicznie, które oferują dodatkowe możliwości kosztują ok. 700 zł. 

Jak czyścić kuchenkę mikrofalową?

Czyszczenie kuchenki mikrofalowej jest bardzo proste, wystarczy ustawić naczynie przeznaczone do mikrofalówki i nalać do niego 2/3 wody oraz 1/3 octu. Mikrofalówkę należy ustawić na najwyższą temperaturę na 3-5 minut, a następnie przetrzeć całość wilgotną ścierką z odrobiną płynu do mycia naczyń. Bardzo łatwa w utrzymaniu czystości jest kuchenka mikrofalowa ceramiczna. 

Ile waży kuchenka mikrofalowa?

Waga kuchenki mikrofalowej to ok. 14 kg. Urządzenie powinno być ustawiane stabilnie na poziomej powierzchni. 

Jaki jest symbol kuchenki mikrofalowej?

Informację o tym, że dane naczynie można stosować w kuchenkach mikrofalowych – symbol posiada złożony z prostokąta z trzema falami. Można w nich gotować, podgrzewać i odmrażać. 

Polecane kuchenki mikrofalowe w 2024

Udostepnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *