Najlepszy agregat prądotwórczy do domu – Ranking 2023

Wiele wskazuje na to, że tegoroczna zima niekoniecznie może należeć do najłatwiejszych – poza brakami wysokimi cenami węgla i gazu można spodziewać się także przejściowych problemów z dostępnością energii elektrycznej. Nie dziwi więc, że tak wiele osób decyduje się ostatnio na kupno spalinowego agregatu prądotwórczego. Rozwiązanie to pozwala chociaż przez pewien czas kontynuować pracę systemów zainstalowanych w budynku, m.in. centralnego ogrzewania. Zanim zdecydujesz się na kupno, dowiedz się, jak działa takie urządzenie, poznaj nasz ranking agregatów prądotwórczych i poznaj je bliżej.

Agregat prądotwórczy co to jest?

Zasadniczo przenośny agregat prądotwórczy, to niewielka prądnica prądu zmiennego napędzana silnikiem spalinowym – najczęściej benzynowym (dwu- albo czterosuwowym) lub Diesla. Jest on bezpośrednim źródłem energii elektrycznej, co może przydać się nie tylko w czasie problemów z dostępnością prądu, ale także podczas wakacyjnych wyjazdów z dala od cywilizacji czy prowadzeniu prac w miejscach pozbawionych infrastruktury energetycznej. Często stosowane są również na placach budowy, na które nie została doprowadzona jeszcze instalacja elektryczna. Kompaktowa budowa niektórych modeli (zwłaszcza inwerterowych) sprawia, że zabranie ich ze sobą jest coraz łatwiejsze.

Jak działa agregat prądotwórczy?

Wykorzystanie silnika spalinowego wewnętrznego spalania pozwala na zamianę energii drzemiącej w dostarczanym paliwie na energię mechaniczną, która jest wykorzystywana do napędzania wirnika prądnicy. Generowana jest wówczas siła elektromotoryczna, zdolna do wytworzenia prądu elektrycznego w obwodzie stojana. Mówimy tu o podobnej zasadzie działania, jak w przypadku silnika samochodowego i napędzanego za pośrednictwem paska klinowego alternatora, zasilającego akumulator i urządzenia elektryczne, z tą różnicą, że przenośny agregat prądotwórczy korzysta z prądnicy (co pozwala na uzyskiwanie większych mocy) i napędzany jest bezpośrednio wałkiem silnika. W zależności od rozmiaru i mocy silnika a także wykorzystanej technologii generator może dostarczać prąd jedno- lub trójfazowy, a moce sięgają zwykle od 2 do nawet kilkunastu kW. Agregat do domu zwykle nie jest urządzeniem o dużej mocy, ale może przez wiele godzin produkować energię niezbędną do normalnego funkcjonowania.

Domowy agregat prądotwórczy – Ranking 2024

Jaki agregat prądotwórczy do domu?

Odpowiedni generator prądu do domu powinien być urządzeniem dostosowanym do potrzeb energetycznych danego budynku, jak również możliwie najbardziej ekonomicznym w użyciu. Cichy agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego czy mieszkania może okazać się wybawieniem podczas przerw w dostawie prądu, jednak aby spełnił pokładane w nim oczekiwania, nie warto kierować się wyłącznie ceną. Wśród parametrów, na które warto zwrócić uwagę, znajduje się m.in. moc awaryjna. Wskazuje ona na maksymalną moc zespołu przy zmiennym obciążeniu – w takich warunkach zakłada się pracę nie więcej niż 500 godzin w roku (dlatego mowa o mocy awaryjnej). Moc ciągła to z kolei moc dostępna przy pracy ciągłej przy nieograniczonym czasie pracy przy zmiennym obciążeniu – dopuszcza się maksymalnie 10% przeciążenie tej wartości. Inne przydatne funkcje, które może mieć porządny agregat prądotwórczy do zasilania domu to m.in. AVR (automatyczna stabilizacja napięcia) i SZR/AZR (samoczynne czy automatyczne załączanie rezerwy, dzięki któremu agregat uruchamia się samodzielnie po zaniku zasilania). Ważny jest również poziom głośności, zużycie paliwa, jedno- czy trójfazowość, czy zużycie paliwa podczas pracy.

Cichy agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego (Inwerterowy)

Wybierając generator prądu do domu jednorodzinnego czy mieszkania, warto zwrócić uwagę nie tylko na moc, zużycie paliwa czy koszt zakupu, ale również na poziom emitowanego hałasu podczas pracy. W przypadku obiektów przemysłowych, zakładów produkcyjnych czy nawet domów z dużą działką, hałas nie zawsze jest podstawowym kryterium, natomiast jeśli chcesz postawić agregat na balkon, lub musisz ustawić go w niedalekiej odległości od domu, to głośność zaczyna mieć znaczenie. W takim przypadku cichy agregat prądotwórczy do domu z automatycznym rozruchem powinien być dla Ciebie priorytetem – nie tylko umożliwi normalne funkcjonowanie w domu podczas pracy urządzenia (bez ogłuszającego hałasu), ale również uruchomi się automatycznie, nawet w czasie Twojej nieobecności w domu. Każdy ranking agregatów prądotwórczych powinien uwzględniać więc głośność – najlepiej wyciszone urządzenia inwerterowe schodzą poniżej 80 dB, a niektóre nawet w okolice 70. Przy pracy przez ścianę i przy zamkniętych oknach nie powinno być więc to większym problemem.

Agregat prądotwórczy do domu z automatycznym rozruchem

Cena agregatu prądotwórczego do domu uzależniona jest m.in. od zastosowanych w nim rozwiązań służących jego uruchamianiu. Najtańsze modele mają rozruch manualny, który wymaga ręcznej obsługi za każdym razem, kiedy potrzebna jest energia. Oprócz niskiej ceny, ich zaletą jest odporność na przeciążenia, jednak wymagają aktywnej obsługi. Dlatego najczęściej poleca się agregat prądotwórczy z rozrusznikiem automatycznym, który po wpięciu do sieci energetycznej w ramach Systemu Zarządzania Rezerwy, jest w stanie automatycznie się uruchomić i rozpocząć zasilanie budynku w energię, a także odłączenie go od stałej sieci elektrycznej do czasu przywrócenia jej sprawności. Najbardziej rozbudowane, ale również najdroższe są urządzenia z rozruchem zdalnym, które umożliwiają pełną kontrolę pracy urządzenia za pomocą pilota.

Agregat prądotwórczy 3 fazowy czy jednofazowy?

Nie każdy dobry agregat prądotwórczy do domu koniecznie musi być trójfazowy. Chociaż wydawać by się mogło, że droższe i bardziej rozbudowane urządzenie będzie lepszą opcją, to niekoniecznie potrzebujesz jego pełnej funkcjonalności, natomiast jego kupno oznaczałoby zdecydowanie większy wydatek. W większości zastosowań mały agregat prądotwórczy do domu zasila oświetlenie, produkuje prąd dla lodówki, telewizora, komputerów, czy akcesoriów codziennego użytku. O ile nie jesteś więc profesjonalistą, wykorzystującym skomplikowane maszyny o dużej mocy, to prawdopodobnie nie będziesz potrzebować pełni potencjału urządzenia trójfazowego. Docenią go z kolei właściciele zakładów przemysłowych, którzy wykorzystują urządzenia i maszyny o dużej mocy – w tym wypadku dostarczenie 400 V może okazać się niezbędne. Na niekorzyść mini agregatów prądotwórczych o trzech fazach przemawia również fakt, że przy poborze jednofazowym mają one bardzo niewielką wydajność, wynoszącą około 30 procent.

Jak podłączyć agregat prądotwórczy do domu?

Łatwo jest doraźnie zastosować agregat prądotwórczy na benzynę – wystarczy go uruchomić i podłączyć do niego urządzenia, które potrzebujemy w danym momencie. Może to być lodówka, prostownik do samochodu, przyczepa kempingowa czy jakieś z potrzebnych narzędzi. Jeśli jednak chcesz, aby uruchamiał się samoczynnie za każdym razem, kiedy zakłócone zostaną dostawy prądu i zapewniał energię w każdym miejscu w domu, to będzie Ci potrzebny agregat prądotwórczy z rozruchem automatycznym, odpowiednio podłączony do instalacji elektrycznej w domu. Sterownik odłączający instalację od sieci energetycznej i przełączający ją na zasilanie z generatora nazywa się Systemem Załączania Rezerwy, a jego zastosowanie będzie wymagało powiadomienie Zakładu Energetycznego i uzyskanie stosownego zezwolenia – choć najczęściej odbywa się bez problemów. Oczywiście można obejść ten etap, instalując agregat prądotwórczy z rozruchem elektrycznym jako urządzenie niebędące stałym elementem instalacji elektrycznej domu, ale jedynie dołączane w razie potrzeby – sprawdzi się ono głównie w przypadku generatorów o mniejszej mocy. Najlepiej podłączenie zlecić doświadczonemu elektrykowi, który pomoże w dopasowaniu parametrów urządzenia i zadba o Twoje bezpieczeństwo.

Jakiej mocy generator prądu do domu?

Wybierając agregat do domu, koniecznie trzeba wziąć pod uwagę ilość energii niezbędną do normalnego funkcjonowania. Jeśli Twoje mieszkanie ogrzewane jest elektrycznie, np. pompą ciepła, ogrzewaniem konwekcyjnym czy piecem akumulacyjnym, to potrzebny Ci agregat prądotwórczy do domu do ogrzewania domu będzie musiał mieć stosowną moc – najczęściej co najmniej 7 kW, a niekiedy nawet ponad 10. O tym, czy będzie to urządzenie jedno- czy trójfazowe decydować będą podłączone do domowej sieci urządzenia – i tak np. przy przepływowym podgrzewaczu wody agregat prądotwórczy 400 V okazuje się całkowicie niezbędny. Warto dobrze policzyć, gdyż problematyczne może być nie tylko kupno urządzenia o zbyt małej mocy, ale również jego przewymiarowanie, ponieważ związane będzie z nadmiernym zużyciem paliwa, czyli wysokimi kosztami eksploatacji. Agregat prądotwórczy 2 kW okaże się wystarczający, jeśli masz w domu ogrzewanie gazowe bądź na paliwo stałe, energooszczędne oświetlenie czy lodówkę. Przy tego rodzaju odbiorników (o charakterze rezystencyjnym) warto zachować około 20% margines mocy w stosunku do całkowitej mocy urządzeń. Jeśli natomiast zamierzasz korzystać z klimatyzacji, silników elektrycznych, sprężarek, szlifierek stołowych czy transformatorów (urządzeń indukcyjnych) to chwilowa pobór mocy może nawet 9-krotnie przekroczyć moc znamionową, co wymusza zastosowanie znacznie mocniejszych generatorów, aby uniknąć wyłączania energii. Do zastosowania domowego najczęściej wybieraną opcją wydaje się agregat prądotwórczy 3 kW, który pozwoli na wykorzystanie nie tylko podstawowych urządzeń, ale również takich jak odbiornik telewizyjny, konsola do gier, czajnik elektryczny czy kuchenka mikrofalowa – bez obaw o przekroczenie mocy maksymalnej zapewnianej przez wybrany generator prądu do domu.

Agregat prądotwórczy do domu na gaz

Koszty, jakie generować może cichy agregat prądotwórczy do domu – szczególnie podczas dłuższej pracy – sprawiają, że sporo osób poszukuje bardziej ekonomicznych rozwiązań. Silniki benzynowe mogą pracować również na LPG czy gazie ziemnym i nic nie stoi na przeszkodzie, aby ekonomiczny Agregat prądotwórczy również korzystał z tego paliwa. Pozwala to na znaczne obniżenie kosztów ich użytkowania, co jest bardzo ważne, szczególnie przy obecnych cenach paliw. LPG jest zdecydowanie najtańszą i najłatwiejszą opcją do wykorzystania w naszym kraju. Zasilanie to może również wykorzystywać mały agregat prądotwórczy na działkę, dzięki czemu prace wykonywane z dala od sieci elektrycznej nie okazują się takim obciążeniem dla budżetu.

Agregat prądotwórczy Diesel

Najlepsi producenci agregatów prądotwórczych mają w swojej ofercie również modele wykorzystujące silniki wysokoprężne. Zwykle są to jednostki o większej mocy, co najmniej 7kW (dochodzącej do nawet kilkudziesięciu kW), które są tańsze w eksploatacji od ich benzynowych odpowiedników, głównie z uwagi na niższe spalanie. Choć silnik Diesla to przepis na ekonomiczny agregat prądotwórczy, to jest znacznie droższy w zakupie i dostępny wyłącznie w wersjach o dużej mocy, przez co niekoniecznie sprawdzi się w mieszkaniach czy niewielkich domach jednorodzinnych. Doskonale sprawdza się za to jako awaryjne źródło prądu dla domu ogrzewanego elektrycznie, ale nie można powiedzieć, że jest to super cichy agregat prądotwórczy (głośność potrafi przekraczać nawet 100 dB podczas pracy), dlatego zaleca się go właścicielom dużych posesji czy do obsługi zakładów przemysłowych.

Super cichy agregat prądotwórczy inwerterowy – warto?

Najczęściej polecane agregaty prądotwórcze to modele inwerterowe, takie też doceniliśmy w naszym rankingu agregatów prądotwórczych. Czym się wyróżniają? Po pierwsze – cechują się wygładzoną sinusoidą, uzyskiwaną dzięki falownikowi (inwerterowi), co sprawia, że ten agregat prądotwórczy ze stabilizatorem napięcia (jakimi jest zdecydowana większość konstrukcji inwerterowych) zapewnia wysokiej jakości, czysty prąd o stałym napięciu, niezależnie od obrotów silnika. Poza tym, dzięki bardziej zaawansowanej konstrukcji jest to niezwykle cichy agregat prądotwórczy do domu, który w dodatku waży niewiele i ma kompaktową budowę. Można wykorzystać je nie tylko w sytuacji awaryjnej, ale również zabrać ze sobą na działkę, kemping czy jako awaryjne zasilanie w innych miejscach. Taki dobrze wyciszony agregat prądotwórczy sprawdzi się doskonale również na balkonie czy na działce o niewielkiej powierzchni, nie będzie bowiem zakłócać normalnego funkcjonowania mieszkańców.

Poznaj nasz ranking agregatów prądotwórczych

By ułatwić Ci podjęcie świadomej decyzji dotyczącej generatorów prądu, a przy tym nie stracić mnóstwa czasu na porównywanie, przygotowaliśmy dla Ciebie kompleksowy ranking agregatów, z podziałem na najważniejsze kategorie. Uwzględniliśmy w nim najważniejsze cechy jak głośność, moc, zastosowane technologie, trwałość, zużycie paliwa czy cenę. Jesteśmy przekonani, że wykorzystując nasz ranking agregatów prądotwórczych, wybierzesz produkt, z którego będziesz zadowolony. Wybierz więc najlepszy agregat prądotwórczy do domu i zapewnij sobie energię w każdych warunkach.

Najczęstsze pytania o agregat prądotwórczy w 2024 roku:

Jak dobrać agregat prądotwórczy do domu?

Postaraj się obliczyć moc wykorzystanych urządzeń i dodaj 20% jako margines. Zastanów się też nad tym, gdzie będzie umiejscowione urządzenie – być może wyciszony agregat prądotwórczy będzie koniecznością.

Jaki kupić agregat prądotwórczy do domu?

Nie warto przesadnie oszczędzać – najtańsze urządzenia nie zapewniają wysokiej jakości prądu, co może negatywnie odbić się na delikatnych urządzeniach. By pomóc Ci wybrać, przygotowaliśmy ranking agregatów.

Kiedy wybrać Agregat prądotwórczy 3 fazowy do domu?

Jego kupno ma sens wyłącznie wtedy, jeśli wykorzystujesz sprzęty lub urządzenia trójfazowe. Zdecydowanie nie warto kupować „na zapas”, ponieważ podczas pracy z jedną fazą nie osiąga on pełnej wydajności. Jeśli jednak potrzebujesz takiego rozwiązania, sprawdź nasz ranking agregatów prądotwórczych.

Jakiej mocy Agregat prądotwórczy do domu?

Jeśli nie ogrzewasz domu elektrycznie, a prąd służy Ci głównie do oświetlenia mieszkania plus utrzymania pracy kilku najważniejszych urządzeń, to śmiało możesz sięgnąć po agregat prądotwórczy ze stabilizatorem napięcia o mocy 2 lub 3 kW. W większości zastosowań okaże się zupełnie wystarczający.

Jaki Agregat prądotwórczy na działkę?

Z uwagi na charakterystykę wykonywanych tam prac, nie musi to być bardzo cichy agregat prądotwórczy, ważne, żeby dostarczał moc adekwatną do podłączonych urządzeń, działał niezawodnie i był ekonomiczny. Sprawdź nasz ranking agregatów prądotwórczych, aby znaleźć propozycję idealną.

Udostepnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *