Najlepszy agregat Inwertorowy – Ranking 2023

Agregat inwertorowy to urządzenie o wszechstronnym zastosowaniu. Można zabrać go ze sobą na biwak lub na działkę, używać do produkcji prądu przy pracy w garażu lub w domu, chociaż najczęściej z tego typu sprzętem spotkamy się na budowie, gdzie służy do zasilania wszelkich urządzeń elektrycznych. Inwertorowy agregat do domu to sprzęt oparty na nowoczesnej technologii, który jest wrażliwy na wahania napięcia elektrycznego, przez co może zasilać nawet tak delikatne urządzenia, jak laptop czy tablet. Problemem może okazać się jednak wybór tego właściwego agregatu, spośród wszystkich dostępnych na polskim rynku. Dlatego przygotowaliśmy dla Państwa poniższy ranking agregatów prądotwórczych, który wyjaśni ich działanie, wskaże niezbędne cechy, jakie powinien posiadać nowoczesny agregat inwertorowy, a także pozwoli wybrać ten właściwy dla Państwa kieszeni.

Agregat inwertorowy – co to jest?

Najprościej mówiąc, jest to urządzenie przenośne, które służy do produkcji prądu elektrycznego wszędzie tam, gdzie nie mamy bezpośredniego dostępu do sieci energetycznej. W ten sposób, zasilając go jedynie odpowiednim paliwem, można wytworzyć prąd nawet na 10 godzin ciągłej pracy. Każdy na pewno borykał się z problemem braku dostępu do prądu na swojej działce czy przy pracy w ogrodzie. Dodatkowo, tego typu super cichy agregat prądotwórczy świetnie się sprawdzi nawet przy różnych wakacyjnych wyjazdach, gdzie na łonie natury będziecie mogli podgrzać wodę w czajniku, używać elektrycznej kuchenki lub lampy wieczorową porą. Kupując przenośny agregat prądotwórczy możecie zapewnić sobie dostęp do energii elektrycznej w każdej sytuacji i przez cały rok. Nawet w przypadku chwilowych braków dostaw prądu, będąc zaopatrzonym w agregat inwertorowy, nie będziecie pozbawieni prądu we własnym domu, posiadając dodatkowe źródło energii elektrycznej. Wydaje się zatem, że tego typu inwestycja okaże się zyskowna w dłuższej perspektywie, oraz że przyniesie Państwu wiele pożytku. Przyjrzyjmy się zatem bliżej tym urządzeniom i wyjaśnijmy ich działanie.

Ranking najlepszych agregatów inwertorowych do domu w 2024

 

Zasady działania agregatu inwertorowego

Wszystkie agregaty prądotwórcze oparte są na podobnej technologii. Aby wytworzyć energię, najpierw niezbędne staje się zasilenie urządzenia odpowiednim paliwem. Chociaż istnieją również agregaty akumulatorowe, które są tańsze, a do tego nie wydzielają spalin, to odznaczają się one mniejszą wydajnością. Zdecydowanie lepsze i o wiele częściej stosowane są agregaty zasilane paliwem. Te, z powodu pracy silnika, są o wiele głośniejsze, a przez to rekomendowane do używania na zewnątrz, jednak są w stanie wytworzyć o wiele więcej energii i zasilić więcej urządzeń jednocześnie. Poniższy ranking agregatów inwertorowych, jak już sama nazwa wskazuje, będzie skupiał się na tym drugim typie agregatów. Jakie są zatem zasady ich działania?

Głównym kryterium podziału agregatów jest rodzaj ich silnika i prądnicy. Rodzaj silnika definiuje to, jakim paliwem ma być agregat zasilany. Wyróżniamy zatem silniki benzynowe, diesel, oraz zasilane gazem lub biopaliwem. Mogą być one dwu- lub cztero-suwowe, co się przekłada na tryb ich pracy. Dwu-suwowe są z reguły wytrzymałe i proste w budowie, jednak nieco przestarzałe, a przez to niestabilne. Lepszą decyzją będzie zakup agregatu z silnikiem cztero-suwowym, który charakteryzuje się równą i stabilną pracą nawet w niskich temperaturach. Agregat prądotwórczy na benzynę jest również tańszy w utrzymaniu, ze względu na ceny benzyny względem diesla, co również czyni je najczęściej kupowanymi. Agregaty z silnikiem diesel, które chociaż zużywają mniej paliwa, mogą mieć jednak trudności z pracą przy niskich temperaturach.

Co się tyczy rodzaju prądnicy to rozróżniamy jedno- i trój-fazowe, co wiąże się z budową agregatu. W prądnicach znajduje się tzw.: stojan i wirnik, które są uzwojone. W agregatach prądotwórczych jedno-fazowych występuje jeden zwój, podczas gdy w trój-fazowych trzy zwoje. Ma to znaczny wpływ na wielkość generowanego napięcia. W agregatach jedno-fazowych wynosi ono od 1 do 230 V, natomiast w trój-fazowych od 3 do 400 V. Dla naszego codziennego użytkowania agregatu, obsługi urządzeń AGD, sprzętu elektronicznego, bądź narzędzi elektrycznych wystarczający będzie agregat jedno-fazowy. Z kolei agregaty trój-fazowe używane już będą do obsługi większych maszyn, kotłów, ogrzewania czy elektronarzędzi o dużej mocy.

Agregat prądotwórczy do zasilania domu lub agregat prądotwórczy do pieca na pellet będą zatem urządzeniami tej drugiej kategorii, o trzech fazach i większej mocy, podczas gdy dobry agregat prądotwórczy na balkon będzie już mniejszej mocy, która zapewni nam bezpieczne podpinanie mniejszych urządzeń elektrycznych.

Co to znaczy, że agregat jest inwertorowy?

Inwertorowy agregat do domu różni od wszelkich tradycyjnych agregatów to, że posiada on elektroniczny inwerter, czyli falownik, odpowiedzialny za wytwarzanie prądu. Jest to specjalistyczne urządzenie, które służy do transformacji prądu stałego (DC) na zmienny (AC) i odwrotnie. Jest to o tyle ważne, że w naszych domach posiadamy prąd naprzemienny, a funkcją inwertera jest dopasowanie napięcia, aby pasowało ono do tego, znajdującego się w naszych gniazdkach. Tutaj wyróżniamy kilka rodzajów falowników, a wśród nich dwa główne on-grid i off-grid, oraz hybrydowy.

Falowniki on-grid są przystosowane do współdziałania z siecią, do której oddają część wytwarzanej energii. Falowniki off-grid wyposażono dodatkowo w akumulatory, do których urządzenie przesyła nadwyżkę wytwarzanej energii. Falowniki hybrydowe mogą współpracować z obiema systemami, zarówno odsyłając nadwyżkę energii do sieci, jak i do akumulatorów. Ponadto elektroniczny inwerter spełnia niezwykle istotną funkcję w urządzeniu, gdyż gromadzi dane dotyczące wyprodukowanej energii. Precyzyjnie określa ile energii zostało zużytej, a ile w postaci nadwyżki zostało odprowadzonej. Dzięki temu możemy obliczyć zużycie energii, oraz ilość pieniędzy, które musimy wydać na nasz agregat.

Ponieważ urządzenie to jest elektroniczne, jest również wrażliwe na zmienną temperaturę, wodę czy zabrudzenia, dlatego używając agregat prądotwórczy z inwerterem warto sprawdzić w jaki sposób z niego korzystać.

Ranking agregatów inwertorowych– jaki wybrać?

Kupując swój własny agregat prądotwórczy na pewno chcielibyśmy wybrać ten idealny, który będzie spełniał nasze wszystkie wymagania. Jednak mając na względzie powyższe cechy jakie agregat prądotwórczy inwertorowy posiada, należy pamiętać, że jego cena będzie się różniła, w zależności od specyfikacji technicznych.

Z reguły im większą moc agregat będzie posiadał, tym będzie droższy, a różnica pomiędzy 2 kW, a 5 czy 8 kW może wynosić nawet kilka tysięcy złotych. Oczywiście różnice będą także w rodzaju obudowy agregatów. Polecane agregaty prądotwórcze mogą posiadać mobilne podwozia (agregat Champion), wygodne rączki (agregat Optimat IE3500), plastikową lub metalową obudowę. Niekiedy możemy spotkać agregaty nieobudowane (np.: Agregaty Mielc), które służą do zabudowy w pomieszczeniach czy pod różnymi wiatami, inne specjalnie wyciszone, a także agregaty odporne na różne warunki atmosferyczne. Agregaty także będą różniły się wielkością.

Możemy spotkać mini agregat prądotwórczy o małych gabarytach, jak i większe i cięższe. To, na jaki agregat prądotwórczy się zdecydujecie, zależeć już będzie od indywidualnych preferencji, oraz celu w jakim go chcecie kupić. Godne polecenia są urządzenia niemieckiej marki  Könner & Söhnen. Są niezawodne, proste w obsłudze, a do tego w przystępnych cenach względem jakości wykonania. Agregaty marki Daewoo są już bardziej profesjonalne, jednak można znaleźć tutaj tańsze modele, a te produkowane przez firmę Kraft & Dele posiadają przyjazny wygląd, przez co mogą być używane nawet wewnątrz domu. Co do głośności, trzeba mieć na względzie, że zazwyczaj agregaty są dosyć głośne, a to już jest ich swoistą cechą. Chcąc kupić cichy generator prądu do domu pamiętajmy, że silnik pracując musi wydobywać jakiś dźwięk, a ten już będzie się różnił w zależności od urządzenia. Niektóre agregaty są polecane jako bardzo ciche, a inne jako głośniejsze dlatego warto jest się poradzić specjalisty lub sprzedawcy i zapytać, jak bardzo cichy jest dany agregat.   

Jaki kupić agregat prądotwórczy na działkę?

Chcąc zaopatrzyć się w agregat prądotwórczy do przydomowego ogródka możemy zdecydować się na model stacjonarny, który będzie służył do zabudowy. W ten sposób nie będzie trzeba go dźwigać i przesuwać, co szczególnie docenią starsi. Możemy traktować go w podobny sposób, jak kontakty w ścianach domu, które również przecież nie przesuwamy, ale do których używamy różnych przedłużaczy. Te przenośne agregaty są jednak bardziej mobilne, oraz bardziej uniwersalne, a ich cena jest znacznie niższa, niż modeli stacjonarnych. Inną kwestią jest rodzaj używanego paliwa. Agregaty benzynowe są z reguły tańsze niż diesel, chociaż zazwyczaj agregaty napędzane dieslem są uważane za cichsze, niż głośne i warkotne agregaty na benzynę. Niewątpliwie tutaj musimy się liczyć, że każdy agregat prądotwórczy będzie wydawał jakiś dźwięk, a przez to w jakimś stopniu zakłócał naszą ciszę. Dlatego chcąc kupić cichy generator prądu do domu warto jest poradzić się sprzedawcy.

Jaki wybrać olej do agregatu prądotwórczego?

Agregaty prądotwórcze, podobnie jak samochód napędzany silnikiem, potrzebują okresowej wymiany oleju. Aby agregat działał bez problemów musimy wymianę wykonywać systematycznie. Zazwyczaj wymagania dotyczące wymiany powinny być uwzględnione w instrukcji technicznej, jednak trzeba pamiętać, że kupując nowe urządzenie, warto jest wymieniać olej częściej, a wraz z wydłużaniem się użytkowania rzadziej. W ten sposób na początku wymianę oleju należy wykonać po całym dniu używania agregatu (lub po 10 godzinach), a później po roku, a nawet po 100 godzinach pracy urządzenia. Co do samego wyboru oleju, to należy kierować się podobnymi kwestiami, jak przy wyborze oleju do samochodu. Wybieramy olej dokładnie sprawdzając oznaczenia na etykiecie. Specyfikacje co do oleju również powinny być uwzględnione w instrukcji agregatu inwertorowego. Zalecane oleje do stosowania to: 10W30, 10W40, a także 15W40. Są to uniwersalne oleje stosowane zarówno do silników benzynowych, jak i diesel. Jest to tzw.: klasyfikacja SAE, natomiast inną ważną klasyfikacją jest API, które przypisuje dany olej do modelu silnika. Benzynowe mają oznaczenie S, a wysokoprężne C. Dobrze dobrany olej będzie gwarantował dłuższą eksploatację i mniejszą awaryjność urządzenia.

Ile pali Agregat prądotwórczy inwertorowy?

Z reguły dane dotyczące pojemności zbiornika paliwa umieszczane są w danych technicznych. Różne modele posiadają różną pojemność, a przez to różni się również czas ich pracy, chociaż nie jest to jedyne kryterium. Agregat z pojemnością 5 litrów będzie działał ok. 6 godzin, podczas gdy inny model z pojemnością 20 litrów działa już 7 godzin. Jaka jest zatem różnica? Ten pierwszy to agregat inwertorowy 2kw, podczas gdy ten drugi to agregat inwertorowy 8kW. Z kolei agregat inwertorowy 3.5 kW, z pojemnością zbiornika 12 litrów, będzie działał już ok. 8 godzin. Musimy mieć jednak na uwadze, że są to średnie czasy działania, które zależą od poziomu obciążenia agregatu. Mając to na względzie należy spojrzeć w specyfikacje urządzenia i ten, pasujący do celu, w jakim ma być on używany.

Wydaje się, że inwestycja w inwertorowy agregat do domu zawsze będzie dla nas korzystna. Urządzenie tego typu na pewno przyda się do zasilania domowych urządzeń elektrycznych, pomocnych przy różnych pracach domowych, a cichy generator prądu do domu wieczorową porą zasili np.: grzejniki czy lampy grzewcze. Łatwiejsze również staje się gotowanie czy przyrządzanie gorących napojów, zarówno na działce, jak i na wyjeździe z miasta. Wtedy agregat staje się niezastąpionym sprzętem, ułatwiającym nam wykonywanie codziennych czynności. Powyższy ranking agregatów prądotwórczych na pewno nie jest kompletny, jednak miał na zadaniu przybliżyć Państwu temat agregatów inwertorowych, i wiedzę o ich funkcjonowaniu.

Natomiast sam wybór na pewno będzie państwa indywidualną sprawą, dlatego chcąc zareklamować agregaty inwertorowe jednym zdaniem kończąc: agregaty inwertorowe są najwygodniejszym źródłem pozyskiwania prądu w miejscach, gdzie tego prądu nie ma.

Udostepnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *